ویسی: فوتبال را تعطیل کنید، فقط دایی می تواند به تیم ملی یاری کند

به گزارش نوای پرنده پارسی، سمیرا شیرمردی، عبدالله ویسی بعد از اینکه از شاهین بوشهر جدا شد ترجیح داد برخلاف خیلی از مربیان که به خانه می فرایند و منتظر پیشنهاد می مانند، به دنبال پیشرفت باشد و علم خود را در مربیگری بالا ببرد. ویسی به خاطر همین تصمیم گرفت به یک کشور اروپایی برود تا تمرینات یک تیم مطرح را از نزدیک تماشا کند. او وقتی می دید آندره آ استراماچونی در استقلال خیلی خوب کار می نماید و آبی ها بازی های زیبایی انجام می دهند، یادگیری را از همینجا آغاز کرد و سر تمرین آبی ها حاضر شد. ویسی در همان روزی که در تمرین استقلال حضور داشت با استراماچونی برای حضور در تمرین اینترمیلان صحبت کرد که سرمربی ایتالیایی استقلال هم قول داد همکاری های لازم را برای این اتفاق انجام دهد. با این صحبت ها ویسی به اتریش رفت تا از آنجا راهی ایتالیا گردد اما این اتفاق همزمان شد با قهر استرا از استقلال و رفتن از ایران. با این شرایط، ویسی کار سختی برای ارتباط دریافت با استراماچونی داشت و زمانی هم که به میلان رفت، نتوانست به تمرین اینتر برود چون نتوانست با استراماچونی صحبت کند تا هماهنگی های لازم صورت بگیرد. حالا عبدالله ویسی در اتریش مانده و قرار است سر تمرین تیم های این کشور برود اما همچنان امیدوار است که استراماچونی هماهنگی های لازم را با باشگاه اینترمیلان انجام دهد تا به تمرینات این تیم برود. ویسی که از اتفاقات پیش آمده ناراحت است، در خصوص حضورش در اروپا، جدایی استراماچونی از استقلال، بحث های پیش آمده در خصوص تیم ملی و... صحبت های جالبی دارد.

ویسی: فوتبال را تعطیل کنید، فقط دایی می تواند به تیم ملی یاری کند

-

ظاهراً همچنان در اتریش هستید و منتظر استراماچونی برای حضور در تمرین اینترمیلان.

بله، طبق صحبتی که با استراماچونی داشتم قرار بود به میلان بروم تا در تمرین اینتر حضور پیدا کنم. همه کارها داشت خوب پیش می رفت که بحث ناراحتی و قهر استراماچونی از استقلال پیش آمد و من دیگر نتوانستم با ایشان ارتباط بگیرم چون شماره تلفن ایتالیایی او را نداشتم. حالا هم با مترجم استراماچونی صحبت کردم ببینم چه می شود. به هر حال در میلان نتوانستم کاری کنم و به اتریش برگشتم. البته در اتریش قرار است به تمرین تیم های این کشور بروم. یکی از دوستانم با باشگاه سالزبورگ ارتباط دارد که می خواهم به تمرین این تیم بروم اما همچنان پیگیر می شوم تا در تمرین میلان حاضر شوم.

وقتی به میلان رفتید نمی دانستید استراماچونی قهر نموده؟

نه، تا آن موقع بحث قهر و رفتن استراماچونی نبود. من به میلان رفتم که بعد از آن متوجه شدم استراماچونی ایران را ترک نموده است. قرار بود برای بازی اینتر هم به استادیوم بروم اما همه اتفاقات جور دیگر رقم خورد.

مگر قرار نبود قبل از رفتن هماهنگی های لازم صورت بگیرد؟

بله، من با استرا در تمرین استقلال صحبت کردم و برنامه ریزی خوبی در این مورد انجام شد اما رفتن استرا از ایران باعث شد کار من هم خراب شود و نتوانستم کاری انجام دهم. به هر حال من در اتریش به تمرین تیم های این کشور می روم و کارها را پیگیری می کنم تا ببنیم شرایط چه می شود. من همچنان منتظر استراماچونی می مانم.

رفتن استراماچونی از استقلال سر و صدای زیادی به پا کرد. خود این سرمربی ایتالیاتی هم امروز (شنبه) در یک پیغام تصویری به طرفداران استقلال گفت دیگر سرمربی این تیم نیست و این یعنی اینکه دیگر برنمی شود.

این اتفاقات خیلی زشت است. واقعاً تماشاگران استقلال حق شان این نیست که با آنها اینطور رفتار شود. در مملکت ما روزانه میلیاردها تومان پول رد و بدل می شود اما نمی توانند پول یک مربی را بدهند. این مسأله برای اعتبار کشور ما خوب نیست. اینها تجربه می شود و بقیه مربیان به ایران نمی آیند. اینطور آبرو و حیثیت ورزش ایران به خطر می افتد. ما از مسئولان انتظار داریم به ورزش یاری نمایند و نگذارند آبروی فوتبال کشور ما در AFC، FIFA و جهان برود.

این اتفاق در خصوص مارک ویلموتس هم افتاد و این سرمربی به خاطر پرداخت نشدن طلبش 2 جلسه تمرینی مهم تیم ملی را از دست داد که منجر به شکست تیم ایران مقابل عراق شد.

همان هم زشت است. واقعاً این اتفاقات زیبنده فوتبال ما نیست. با این اتفاقات، ما اعتبارمان را از دست می دهیم. با این شرایط هر مربی که بخواهد به ایران بیاید وقتی متوجه این اتفاقات می شود دیگر نمی آید. به هر حال این تجربه ها و شکایت ها به گوش خارجی های دیگر می رسد.

-

همان مسائل باعث شد ایران بیشترین پرونده شکایت را در FIFA داشته باشد.

دقیقاً. هیچ کشوری در جهان به اندازه ما شکایت در فیفا ندارد. حالا شما تصور کنید مربیان و بازیکنان ایرانی هم برای دریافت طلب شان به AFC یا FIFA شکایت نمایند، آن وقت چه می شود؟! من همین الان از چند باشگاه طلبکارم اما پولم را ندادند. با این شرایط یا فوتبال را تعطیل و جمع کنید یا اینکه فکری به حالش کنید.

این روزها بحث در خصوص سرمربی آینده تیم ملی زیاد است و هرکس نظری دارد. یکسری معتقدند مربی ایرانی بهتر است و عده ای هم فکر می نمایند مربی ایرانی کارآیی ندارد و باید مربی خارجی بیاید. نظر شما در خصوص سرمربی آینده تیم ملی چیست؟

این تیم ملی مربی نمی خواهد بلکه مدیر می خواهد. وقتی بهترین بازیکنان را جمع می کنید، مدیریت ضروری است که آنها را کنترل و بعد هم تفکراتش را پیاده کند. این بازیکنان احتیاج به تمرین ندارند و مثل تیم های باشگاهی نیست. آنها آماده و باانگیزه هم هستند. پس مربی ایرانی با مدیریت بالا می تواند بهتر باشد.

مربی ایرانی با مدیریت بالا یعنی چه کسی؟

علی دایی. دایی هم اعتبار و اسم و رسم دارد و هم اینکه شناخته شده است. اگر در کنار او 2، 3 مربی خوب هم بگذارند، تیم ملی خوبی خواهیم داشت.

یعنی فکر می کنید تیم ملی با مربیگری علی دایی می تواند صعود کند؟

صددرصد. آنقدر که علی دایی برای تیم ملی مفید است، دیگر مربیان نیستند. شاید علی دایی نتواند در باشگاهی پیروز باشد اما در تیم ملی می تواند به پیروزیت برسد.

اما این روزها بحث یحیی گل محمدی بیشتر از هر مربی دیگری برای حضور در تیم ملی مطرح است. فکر می کنید او به درد تیم ملی نمی خورد؟

نمی گویم به درد نمی خورد، اتفاقاً یحیی مربی خوبی است که توانایی هایش را همه جا نشان داده اما دایی با آن مدیریت بهتر می تواند به تیم ملی یاری کند.

-

با نتایجی که تیم ایران در 4 بازی گذشته گرفت، فکر می کنید این تیم می تواند به دور بعد صعود کند؟

اگر سریع تر تیم را جمع و جور نمایند، صعود می کنیم اما اگر زمان را از دست بدهیم، گیر می کنیم.

پس فدراسیون باید زودتر دست به کار شود.

انتخاب سرمربیان تیم ملی هیچ وقت روی حساب و کتاب نبوده. چه کسی این مسأله را کارشناسی می نماید؟ چه کسی نتایج خوب و بد تیم ملی را آنالیز و کارشناسی می نماید؟ پس باید با کارشناسی سرمربی انتخاب شود، نه اینکه برای برطرف مسئولیت این کار را انجام دهیم.

یعنی با کار کارشناسی و انتخاب سریع می توانیم امیدوار به صعود تیم ایران از گروهش باشیم؟

نه تنها من بلکه همه ایرانی ها امیدوار به صعود هستیم. ما تا الان واقعاً ضربه خوردیم. وقتی آن اتفاقات برای ویلموتس افتاد ضربه خوردیم. پس اگر نرویم بالا اثرات را باید بیشتر ببینیم. من نمی دانم چرا هیچ مسئولی به فوتبال و ورزش توجه نمی نماید. وقتی برد و باخت می تواند یک کشور را مسرور یا ناراحت کند، چرا باید کاری کنیم که ناراحت شوند؟ همه باید با تمام وجود برای شادی مردم کوشش کنیم. استقلالی ها چند هفته مسرور بودند. این مسأله را من حتی در بین ایرانی های خارج از کشور هم می دیدم. این یعنی اینکه بخش زیادی از ایرانی ها مسرور بودند اما حالا اتفاقاتی افتاد که آنها ناراحت شدند؟ چرا باید بگذاریم این اتفاق بیفتد؟ استقلال و پرسپولیس هر وقت سر پا باشند و خوب کار نمایند، تیم ملی خوبی هم داریم. با این شرایط بهتر است کمی بیشتر فکر کنیم؛ اینکه برای خودمان باید تصمیم بگیریم یا برای مردم. آن وقت بهترین تصمیم را بگیریم که مردم را مسرور کنیم اما متأسفانه خیلی جاها این اتفاق نمی افتد. وقتی فلان وزیر و مسئول می گوید چه مربی کجا باید برود، یعنی اینکه پیشرفت فوتبال چندان مدنظر نیست. امیدوارم روزی برسد که همه مردم با فوتبال مسرور شوند.

پری ها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3322

به "ویسی: فوتبال را تعطیل کنید، فقط دایی می تواند به تیم ملی یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویسی: فوتبال را تعطیل کنید، فقط دایی می تواند به تیم ملی یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید