وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می آورد!، تأثیر گرما و صدای محیط بر توان هوازی افراد

به گزارش نوای پرنده پارسی، وجود سروصدای زیاد در محیط همراه با دمای نامناسب، اغلب می تواند علاوه بر از دست رفتن توان ذهنی و روانی افراد، نیروی بدنی را نیز تحلیل برد. این موضوع مورد توجه گروهی از محققان ایرانی قرار گرفته تا درخصوص آن پژوهشی را با استفاده از ابزارهای دقیق انجام دهند.

وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می آورد!، تأثیر گرما و صدای محیط بر توان هوازی افراد

به گزارش خبرنگاران، به طور معمول و به منظور حفظ سلامتی نیروی کار و پیشگیری از فرسودگی زودرس آن ها لازم است میان انرژی مورد احتیاج برای انجام کار و ظرفیت انجام کار فیزیکی در افراد، تناسبی برقرار گردد. در این رابطه یکی از شاخص های مهم، حداکثر توان هوازی است که به حداکثر اکسیژنی اطلاق می گردد که در مدت یک دقیقه می تواند در بدن مصرف گردد. مشخص شده است که بین ضربان قلب، میزان کار و اکسیژن مصرفی ارتباط خطی وجود دارد، بنابراین از این ارتباط می توان به عنوان مبنایی برای اکثر روش های مشخص حداکثر ظرفیت هوازی افراد استفاده کرد.

توان هوازی به عواملی مانند شرایط جسمی، پارامترهای زیست محیطی و خصوصیات فیزیولوژیک فرد بستگی دارد و معمولاً میزان آن در زنان نسبت به مردان پایین تر است. مشخص توان هوازی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است و امروزه ثابت شده است با استفاده از تخمین توان هوازی می توان ظرفیت انجام کار فیزیکی را نیز مشخص کرد. عوامل مختلفی بر ظرفیت جذب اکسیژن در بدن افراد تأثیر می گذارد. این عوامل به شیوه های مختلف بر کارایی دستگاه تنفس، گردش خون و فعل وانفعالات داخل سلولی تأثیرگذار هستند. ازجمله فاکتورهایی که می توانند استرس زیادی را بر کارکنان وارد نمایند، صدا و گرما هستند و لازم است میزان تأثیرگذاری آن ها بر شاغلان امور مختلف، پایش و مشخص گردد.

در این راستا، پژوهشی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز انجام گرفته است که در آن اثر هم زمان صدا و دما بر توان هوازی افراد مورد آنالیز و مطالعه قرار گرفته است.

در این مطالعه 50 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز به صورت داوطلبانه مشارکت داشته اند و حداکثر ظرفیت هوازی آن ها با استفاده از دوچرخه ثابت مخصوص در 9 شرایط مختلف مواجهه با دما و صدا اندازه گیری و آنالیز شده است.

یافته های این مطالعه حاکی از این است که عامل زیان آور گرما هم به تنهایی و هم به صورت توأم با صدا، به طور قابل توجهی بر روی توان هوازی افراد تأثیرگذار است و همچنین در همه شرایط های مواجهه، توان هوازی زنان در مقایسه با مردان دارای مقدار کمتری است. هرچند عامل زیان آور صدا به تنهایی تأثیر چندانی بر روی میزان توان هوازی افراد ندارد.

در این خصوص، سید مسلم عابدینی، پژوهشگر گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و همکارانش در این مطالعه می گویند: عوامل زیان آور صدا و دما دارای تأثیرگذاری بیشتری بر روی زنان هستند و بعد از عبور میزان دما و صدا از یک شرایط خاص، میانگین توان هوازی زنان در شرایط های مشابه نسبت به مردان به میزان بیشتری کاهش می یابد.

این محققان معتقدند: ازآنجاکه یکی از اهداف علم ارگونومی ایجاد محیطی منطبق با ظرفیت های انسان است، آگاهی از توان هوازی افراد امری لازم است. باتوجه به تأثیر گرما و صدا بر روی توان هوازی افراد و ارتباط مستقیم توان هوازی با توان جسمی، جهت حفاظت از سلامت افراد و افزایش بهره وری آن ها، انجام اقدامات کنترلی در محیط های گرم و پرسروصدا، امری ضروری به حساب می آید.

قابل ذکر است از یافته های فوق، مقاله ای علمی پژوهشی تهیه شده است که در مجله بهداشت و ایمنی کار به چاپ رسیده است. این مجله توسط انجمن علمی بهداشت کار ایران و به صورت چهار شماره در سال منتشر می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3086

به "وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می آورد!، تأثیر گرما و صدای محیط بر توان هوازی افراد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی گرما و سروصدا، نفس آدم را بند می آورد!، تأثیر گرما و صدای محیط بر توان هوازی افراد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید