شرایط نگران کننده سد های تأمین آب تهران

به گزارش نوای پرنده پارسی، سد های تامین آب تهران جمعا حدود 300 میلیون متر مکعب آب دارند و اگر میزان تبخیر و کاهش نزولات جوی را در نظر بگیریم، قطعا در تابستان مسائل عدیده ای را برای تامین آب شرب تهران خواهیم داشت.

شرایط نگران کننده سد های تأمین آب تهران

به گزارش تسنیم، محسن موسوی خوانساری، عضو هیئت مدیره انجمن آب و خاک پایدار ایران در رابطه با کاهش ذخایر سد های تامین آب شرب استان تهران گفت: 5 سد وظیفه تأمین آب شرب تهران را بر عهده دارند که شرایط آن ها نگران کننده است؛ سد لتیان و سد لار که در شرق تهران قرار دارند مجموعا 20 میلیون متر مکعب آب دارند و در روز های آینده از مدار خارج می شوند و آبی برای استان تهران در سد های منطقه شرق باقی نخواهد ماند.

وی ادامه داد: در غرب تهران هم سد امیر کبیر را داریم که میزان آب آن یک سوم سال گذشته است و این سد حدود 30 میلیون متر مکعب آب دارد که بسیار نگران کننده است. اگر سد طالقان و ماملو را هم به سد های مذکور اضافه کنیم جمعا حدود 300 میلیون متر مکعب آب داریم و اگر میزان تبخیر و کاهش نزولات جوی را در نظر بگیریم، قطعا در تابستان مسائل عدیده ای را برای تأمین آب شرب تهران خواهیم داشت.

عضو هیئت مدیره انجمن آب و خاک پایدار ایران تاکید کرد: مسئولین باید از همین الان اعلام خطر کنند و مسائل کم آبی را از طریق صدا و سیما، فضای مجازی و رسانه ها به مردم گوشزد کنند. درست است که در برخی منطقه ها مانند هرمزگان 2 برابر میانگین سالانه بارش داشتیم، اما در مجموع وضع ذخایر آبی نگران کننده است.

موسوی با تأکید بر اینکه از همین الان تمهیدات لازم برای تأمین آب شرب و کشاورزی در نظر گرفته شود، گفت: برای کشت بهاره نیز باید به کشاورزان هشدار داده شود و کشت بهاره با در نظر گرفتن کمبود شدید منابع آبی انجام شود.

وی مشکل کاهش ذخایر سد ها را متوجه کل کشور دانست و شرح داد: با توجه به اینکه ما یک سال بسیار خشک را پشت سر گذاشته ایم، بارش های سال جاری که در حد نرمال بود هم نتوانسته خشکسالی سال گذشته را جبران کند. به عنوان مثال بررسی شرایط آبدهی و ذخیره مخزن سد کرخه نشان دهنده وقوع خشکسالی در این حوضه است. آبدهی ورودی سد کرخه نسبت به بلند مدت کاهش 53 درصدی و نسبت به سال گذشته 36 درصد کاهش داشته است.

کارشناس حوزه مدیریت منابع آب اظهار داشت: حجم ذخیره سد کرخه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب کمتر بوده و بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی تداوم شرایط بارشی زیر نرمال در ماه های پیش رو مورد انتظار است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7574

به "شرایط نگران کننده سد های تأمین آب تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط نگران کننده سد های تأمین آب تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید