هیچ کس این زن را نمی شناسد منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، انتشارات کتاب نیستان رمان هیچ کس این زن را نمی شناسد اثر ندا رسولی را در بستری از ماجرای اشغال ایران توسط روسیه و انگلستان در جریان جنگ دوم جهانی روانه بازار کتاب کرد.

هیچ کس این زن را نمی شناسد منتشر شد

ناشر این اثر در معرفی این رمان بیان داشته است: سحرگاه بیست و پنجم آگوست 1941 میلادی (سوم شهریور 1320 خورشیدی) درست 11 روز بعد از انتشار منشور آتلانتیک که طی آن چرچیل و روزولت، آزادی و استقلال و حق مشخص سرنوشت را برای تمام ملل جهان شناخته بودند، ایران که در آن زمان بی طرفی خود را اعلام نموده بود، از شمال و جنوب مورد تجاوز نهاده شد و نیروهای شوروی و انگلستان با توسل به همان شیوه هایی که به دشمنان خود نسبت می دادند، به ایران حمله کردند.

عملیات نظامی به این ترتیب شروع شد که نیروهای شوروی مرکب از دو تیپ پیاده نظام و موتوری تحت فرماندهی ژنرال نوویکوف در سه ستون وارد خاک ایران شدند. ستون اول از رود ارس گذشته و پس از تصرف ماکو و خوی تا ساحل دریاچه ارومیه پیشروی کرد و سپس متوجه رضائیه و تبریز شد و آن دو شهر را تسخیر نمود. ستون دوم از آستارا و کرانه دریای خزر به سوی اردبیل و بندر انزلی سرازیر شد. ستون سوم از طریق بندر ترکمن وارد خاک ایران شد

رمان هیچ کس این زن را نمی شناسد در چنین بستر تاریخی و در حاشیه اشغال شهر اردبیل توسط نیروهای متفقین (روسیه) می گذرد. داستان با دستمایه قرار دادن اتفاقات این رویداد تاریخی در این شهر سعی دارد تصویری از مواجهه مردم این منتطقه با چنین رویدادی را به تصویر بکشد.

قهرمان این داستان نوجوانی است که در شهر اردبیل و در خانواده ای سنتی زندگی می نماید و در یک نانوایی که صاحبش یک روس است زندگی می نماید و مدتی است دل در گرو دخترکی ناشناس نیز دارد. اما شروع اشغال شهر توسط نیروهای روس برای او ماجراهای تازه ای را به همراه می آورد و او را به وادی تازه ای راهنمایی می نماید.

ندا رسولی در این رمان داستانی پر اتفاق و پر تعلیق را از دل رویدادهای تاریخی بیرون آورده و پرورانده است. داستانی که بن مایه آن یادآوری تلخ ترین روزهای تاریخ معاصر ایران است و البته شیرینی دفاع جانانه مردم ایران از خاک و تبار و سرزمین خود.

او بسیار ساده و در عین حال دقیق رویدادهای تاریخی را وارد رمان خود نموده است. به جای آنکه سعی در روایت تاریخ و پستی و بلندی آن را داشته باشد، قصه گویی را در اولویت خود قرار داده است. او راوی عاشقانه ای آرام و خواندنی در بستر یکی از بزنگاه های تاریخی ایران است و همین زاویه دید است که داستان او را جذاب و قابل تأمل نموده است. در کنار این موضوع استفاده از المان های بومی و نیز زبان و اصطلاحات محلی در متن قصه نیز با هنرمندی هرچه تمام تر در نمکین سازی بستر روایت و شخصیت سازی داستانی او تأثیر قابل اعتنایی گذاشته است.

هیچ کس این زن را نمی شناسد به اعتبار چنین اتفاقاتی داستانی پرکشش و خواندنی در تمامی صفحات خود است و می تواند اتفاقی تازه در خلق رمان تاریخی به شمار بیاید.

کتاب نیستان رمان هیچ کس این زن را نمی شناسد را در 256 صفحه و با قیمت 27000 تومان منتشر نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هیچ کس این زن را نمی شناسد منتشر شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "هیچ کس این زن را نمی شناسد منتشر شد" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ کس این زن را نمی شناسد منتشر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید