هشدار به بایدن درباره ملاقات با پوتین

به گزارش نوای پرنده پارسی، پایگاه خبری-تحلیل نشنال اینترست در گزارشی به ملاقات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که قرار است در تاریخ 26 خرداد ماه در ژنو سوئیس برگزار گردد پرداخته و به طور خاص به رئیس جمهور آمریکا توصیه نموده که با اتخاذ یک موضع سازنده و فعال، سعی کند این ملاقات را از یک ملاقاتِ سرد و بی روح، به ملاقاتی مفید و سازنده که بتواند تا حدی از شدتِ چالش های دو کشور بکاهد تبدیل کند.

هشدار به بایدن درباره ملاقات با پوتین

نشنال اینترست در این رابطه می نویسد: با توجه به شرایط وخیم و نامساعدِ روابط آمریکا و روسیه، انتظارات در خصوص نشست آیندهِ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، چندان زیاد نیست و عده زیادی معتقدند که نمی توان این نشست را یک نشست ارزشمند و مفید دانست. با این حال در این رابطه هنوز هم خوشبینی هایی وجود دارد. در شرایط فعلی، هر دو رهبر انگیزه های زیادی دارند که اجازه ندهند مذاکرات بدون هرگونه دستاوردی پایان یابد و در نهایت به نوعی تنش و بحرانِ بیشتر در روابط دوجانبه آن ها ختم گردد. با این حال، محتمل ترین نتیجه و برونداد از ملاقات مذکور بیانیه ای است که احتمالا از سوی دو طرف صادر خواهد شد و در آن به سازنده بودن مذاکره و بعلاوه صحبت در خصوص طیفی از موضوعات و مسائل مهم اشاره می گردد.

به گزارش خبرنگاران، بدون تردید صدور یکچنین بیانیه هایی قادر نیست که ماهیتِ پُر از بحران و چالشِ روابط دوجانبه دو طرف را پوشش دهد و افکار عمومی را نسبت به آن ها بی اعتنا کند. واشنگتن فهرستی بلندبالا از نارضایتی ها در خصوص رویه های بین المللی مسکو دارد. در این زمینه به طور خاص آمریکا نسبت به آنچه مداخلات گسترده روسیه در عرصه سیاست داخلی آمریکا می نامد، معترض است و در عین حال نسبت به حملات سایبری گسترده روسیه به تاسیسات زیربنایی خود هم گله مند است.

با این حال، رهبران آمریکا عمیقا نسبت به اقدامات تحریک آمیز خود علیه روسیه هم سکوت می نمایند. آمریکایی ها در مذاکره با دشمنان و رقبای خود، یک راهبرد رایج دارند و آن این است که فهرستی بلندبالا از نارضایتی های خود را به طرف مقابل ارائه می نمایند و از آن می خواهند تا آن ها را برطرف نموده و در عین حال امتیازات جزئی را هم در این رابطه ارائه می نمایند. این رویکرد تا حد زیادی به جوهره اصلی نوعِ رویکرد دولت آمریکا به روسیه در دوران پساجنگِ سرد شکل داده است.

اگر بایدن به معنای واقعی کلمه مایل است نشست مشترک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به نشستی ارزشمند و کارآمد تبدیل کند، بایستی رویکردی کاملا متفاوت رادر پیش گیرد و سعی کند متناسب با واقعیت های میدانی (و نه اوهام) به روابط آمریکا با روسیه بنگرد. قدم اول دراین رابطه این است که واشنگتن بپذیرد که بعضی اقدامات آن و متحدانش در ناتو علیه روسیه، ماهیتی تحریک نماینده داشته و دارند و آمریکا بنا دارد تا آن ها را اصلاح کند. تصمیمِ توسعه دامنه کنش ورزی ناتو به مرز های غربی روسیه، از جمله موارد اقدامات تحریک آمیز از سوی آمریکا و ناتو علیه دولت روسیه است. حضور گسترده نیور های آمریکایی و ناتو در بعضی کشور های اروپای شرقی و انجام تمرینات مستمر نظامی (علیه روسیه) هم از جمله دیگر موارد تحریک نماینده علیه روسیه است. اقدامات دیگر آمریکا نظیر خروج یکجانبه آن از معاهده موشک های میانبرد هسته ای و بعلاوه خروج از معاهده آسمان باز هم بدون تردید نتوانسته سطح تنش های آن با روسیه را کاهش دهد.

فهرست اقدامات تحریک آمیز آمریکا و متحدان آن علیه روسیه هم بلندبالا است. حتی با توجه به اینکه مقام های آمریکایی نسبت به آنچه مداخله روسیه در امور داخلی کشور های دموکراتیک می نامند، شدیدا ابراز نارضایتی می نمایند، با این حال، واشنگتن عمیقا به این نکته بی اعتناست که خودِ آن در سال های 2013 و 2014 یاری کرد تا حکومت قانونی اوکراین سقوط کند و در جوار مرز های روسیه، یک دولت با حمایت کامل آمریکا بر سر کار آید. امری که با واکنش شدید روسیه رو به رو شد. دولت آمریکا در برهه کنونی به صراحت از الکسی ناوالنی منتقد سرشناس دولت روسیه حمایت می نماید و در عین حال قویا بر آن است تا الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس را که متحد دولت روسیه است را هم از کار برکنار کند.

متاسفانه، آمریکا و ناتو در حال اتخاذ رویه های به مراتب تحریک آمیز تری علیه دولت روسیه هستند. در جریان نشست اخیر ناتو و بیانیه این گروه، به وضوح از روسیه به اسم یک تهدید یاد شده است. این در حالی است که بیانیه مذکور چین را یک چالش خطاب نموده است. این مساله به وضوح نشان می دهد که احساساتِ مرتبط با روس هراسی در غرب، شرایط وخیمی دارد و کاملا از چهارچوب خارج شده است.

بدون تردید یکی از مهمترین نکاتی که بایدن در جریان نشست آینده خود با پوتین باید به آن توجه کند این است که بایستی واقع بینی را پیشه کند و از طرح درخواست های یک سویه قویا خودداری کند. بدون تردید اگر بایدن بخواهد بر این مساله تاکید کند که پوتین باید رویکرد خود در قبال اوکراین را تغییر دهد یا با گروه های سایبری که علیه آمریکا در خاک روسیه اقدام می نمایند برخورد کند، با جواب مناسبی رو به رو نخواهد شد. روسیه عمیقا رویه های آمریکا و دیگر قدرت های غربی در خطاب کردن آن به مثابه یک دولت خارجی که در پی مداخله در امور دیگران است را ریاکارانه و نادرست تحلیل می نماید. زیرا اساسا خودِ آمریکا و متحدانش بیشترین مداخلات را در کشور های دیگر دنیا انجام می دهند. بدون تردید اگر پاسخ آمریکا به روسیه صرفا وضع تحریم باشد، واشنگتن باید منتظر شرایطِ به مراتب بدتر و وخیم تر باشد. امری که می تواند هزینه های سنگینی را برای این کشور در پی داشته باشد.

آمریکاحتی در طرح درخواست هایش از روسیه هم باید واقع بینی اتخاذ کند. در این رابطه، کاملا لازم است که واشنگتن فهرستی از امتیاراتِ مجذوب کننده را به طرف روسی پیشنهاد دهد. آمریکا باید به طرف روسی این سیگنال را بفرستد که فعلا با توسعه سازمان ناتو مخالف است و سعی ندارد کشور هایی نظیر گرجستان و اوکراین را که چالش هایی جدی با روسیه دارند، در این سازمان بپذیرد. بدون تردید فعالیت های روزافزون آمریکا در قبال اوکراین و گرجستان، نوعی عبور از خط قرمز های روسیه است که می تواند تبعات وخیمی را برای آمریکا در پی داشته باشد. شکی نیست که حتی اگر خودِ آمریکا هم با تهدیداتی نظیر آنچه اکنون روسیه از جانب آمریکا با آن ها رو به رو است، رو به رو می شد، واکنش های سنگین و خشنی را از خود نشان می داد.

بایدن بعلاوه در ملاقات با پوتین می تواند پیشنهاد هایی را جهت بازگشت کشورش به معاهده موشک های میانبرد هسته ای و بعلاوه معاهده آسمان های باز ارائه کند. بدون تردید این مساله کاملا به نفع آمریکا است و می تواند از تنش های نظامی و امنیتی در خاک اروپا هم بکاهد. انجام اقدامات مثبت از سوی آمریکا در این زمینه موجب خواهد شد تا دولت روسیه هم جهت انجام اقدامات سازنده تحت فشار قرار گیرد.

متاسفانه باید گفت که بعید به نظر می رسد که بایدن به هیچکدام ازاقداماتی که پیشتر به آن ها اشاره شد دست بزند. به احتمال فراوان این نشست در فضایی سرد برگزار خواهد شد و تحولِ چندان مثبت و معنا داری در جریان آن اتفاق نمی افتد. بدون انجام تغییرات مفید و قابل توجه، آمریکا و روسیه به سمت تقابلاتِ بیشتر، جدی تر، خطرناک تر و به طور کلی روابط وخیم تر حرکت خواهند کرد.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7187

به "هشدار به بایدن درباره ملاقات با پوتین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به بایدن درباره ملاقات با پوتین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید