هایدی، شکلات و پنیر ؛ سوغاتی های جذاب سوئیس برای گردشگران ، ضرب سکه به افتخار زنی که با داستانش گردشگری را هم رونق داد

به گزارش نوای پرنده پارسی، 118 سال پیش در چنین روزی یوهانا اشپیری در زوریخ در شمال مرکزی سوئیس درگذشت. با داستان های هایدی که او نوشت جهانیان با کوهستان های زیبای سوئیس آشنا شدند.

هایدی، شکلات و پنیر ؛ سوغاتی های جذاب سوئیس برای گردشگران ، ضرب سکه به افتخار زنی که با داستانش گردشگری را هم رونق داد

خبرنگاران: با شنیدن نام رشته کوه آلپ بلافاصله سریال های بل و سباستین، بچه های کوه آلپ و هایدی در ذهن متجلی می گردد. سرزمین های بکر اوایل قرن بیستم و بچه هایی که شادمانه در کوهستان جست وخیز می نمایند.

رمان هایدی اثر یوهانا اشپیری و کارتون ها و انیمیشن های فراوری شده بر آن تاثیری شگرف در گردشگری این نقطه از سوئیس داشته است. خانه ای که هایدی در کوهستان های آلپ در کنار پدربزرگش زندگی می کرد ساخته شده و چند موزه هایدی هم با لوازم و وسایل و مجسمه هایی از شخصیت های داستان آماده بازدید گردشگران شده است.

هایدی داستان دختر بچه یتیمی است که نزد پدربزرگش در کوهستان زندگی می نماید و تبلور روحیه نویسنده در رهایی از محدودیت های شهری و آزادی در طبیعت است. هایدی بی خبر از پدربزرگش مدتی همبازی دختری توانخواه در یک خانواده ثروتمند می گردد، در آنجا خواندن و نوشتن می آموزد ولی جدایی از پدربزرگش او را بیمار می نماید و باعث می گردد که دخترک دوباره نزد پیرمرد بازگردد تا بهبود یابد. کوهستان مکان تندرستی است و همبازی توانخواه هایدی هم وقتی به دیدار او به کوهستان می رود توانا می گردد و روی پا خود می ایستد و از جایگاه چرخدار خلاص می گردد.

اگر سوار قطار شوید در مدت زمان یک ساعت می توانید از زوریخ به منطقه ای مشهور به هایدی لند برسید که شامل چند شهر و دهکده در اطراف کوه های آلپ است. این منطقه همان جایی است که یوهانا اشپیری نویسنده رمان هایدی برای استراحت دوران نقاهت بیماری اش انتخاب کرد و در همان دوره ایده داستان هایدی به ذهنش رسید.

اگر به شهر ماینفلد در سوئیس هم سفر کنید موزه ای به نام یوهانا اشپیری پذیرای گردشگران است و در کنار آن یک فروشگاه وجود دارد که در آن می توانید لیوان هایی با تصویر هایدی، مجسمه حیواناتی که در داستان بودند یا کتاب هایی ترجمه شده از یوهانا اشپیری به بیش از 50 زبان جهان را خریداری کنید.

دویچه وله درباره زندگی یوهانا اشپیری (Johanna Spyri) می نویسد: او در روستای هیرزل در نزدیکی زوریخ زاده شد. پدرش پزشک و مادرش شاعر بود. 15 ساله بود که او را به عمه اش در زوریخ سپردند تا در آنجا به مدرسه برود. سپس در یک مدرسه شبانه روزی زبان فرانسه و پیانو آموخت.

یوهانا اشپیری در 24 سالگی با وکیلی به نام برنارد اشپیری ازدواج کرد و نام خانوادگی او را پذیرفت و در زوریخ به زندگی ادامه داد. او در بارداری دچار افسردگی شدید شد که تا سال ها او را رها نکرد به ویژه اینکه تنها پسرش نیز در کودکی درگذشت.

یوهانا اشپیری در 44 سالگی پس از درگذشت همسرش یادداشت هایی بر مزار ورنای درباره رنج های یک زن در زندگی مشترک را نوشت و شرایط نابسامان اجتماعی زنان را در سده 19 تشریح کرد که با اقبال بسیار روبرو شد. پس از این اثر او چند کتاب دیگر برای بزرگسالان نوشت که چندان مورد توجه نبودند.

این نویسنده نخستین داستان هایدی را در 52 سالگی منتشر کرد که در زمان کوتاهی به 50 زبان ترجمه شد و همراه شکلات و پنیر به عتوان سوغات سوئیس مشهور شدند. از این اثر تا کنون 20 ترجمه به فارسی منتشر شده است.

او می گفت تنها برای بچه ها نمی نویسد بلکه برای دوستداران بچه ها نیز می نویسد.

به مناسبت صدمین سالمرگ این نویسنده پرطرفدار برای بزرگداشت او در سوئیس سکه های 20 فرانکی ضرب شد و یک تمبر پستی منتشر شد.

یوهانا اشپیری در 74 سالگی در زادگاهش درگذشت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: چمدان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1991

به "هایدی، شکلات و پنیر ؛ سوغاتی های جذاب سوئیس برای گردشگران ، ضرب سکه به افتخار زنی که با داستانش گردشگری را هم رونق داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هایدی، شکلات و پنیر ؛ سوغاتی های جذاب سوئیس برای گردشگران ، ضرب سکه به افتخار زنی که با داستانش گردشگری را هم رونق داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید