نکاتی که باید راجع به شبنم خورشیدی بدانید

به گزارش نوای پرنده پارسی، همانطور که می دانید شبنم خورشیدی گیاهی گوشت خوار است. از این گیاه زیبا در حدود 110 گونه موجود است که با شرایط اقلیمی مکان های مختلف در سراسر جهان تطابق پیدا نموده اند.

نکاتی که باید راجع به شبنم خورشیدی بدانید

هر دو گونه یک ساله و چند ساله شبنم خورشیدی می توانند در خاکی ضعیف رشد نمایند چرا که این گیاه از حشرات تغذیه می نماید. این گیاه نام زیبای خود را از قطرات درخشانی که بر روی آن نمایان می شوند و به شبنم نشسته روی گیاه می مانند گرفته است. اما در واقع این قطرات مایع چسبناکی است که طعمه گیاه که همان حشرات هستند را به دام می اندازد!

خوردن حشرات

شبنم خورشیدی حشرات را با ظاهر و بوی برگ هایش اغوا می نماید. برگ های گیاه شکل متفاوتی دارند از فرم شاخ گوزنی گرفته تا ساختارهای دراز و باریک. همانطور که گفتیم شاخک های حساسی که روی گیاه قرار دارند مایع چسبناکی از خود فراوری می نمایند که حشره را به دام می اندازد. زمانی که حشره به دام می افتد برای رها شدن تقلا می نماید و همین تقلای او باعث ترشح آنزیم های گوارشی و اسید به وسیله موهای حساس روی گیاه می گردد. سپس گیاه شبنم خورشیدی طی 1 تا 2 روز مواد مغذی بدن حشره را هضم می نماید.

گل

باور بر این بود که گیاهان حشره خواری مانند شبنم خورشیدی، بر روی ساقه بلند گل دهنده گل فراوری می نمایند تا حشرات گرده افشان را از تله خود دور نگه دارند و به آنها آسیبی نرسانند. اما در سال 2010 تحقیقی نشان داد که ساقه بلند گل دهنده گیاه برای هدف هایی دیگر توسعه پیدا نموده است، مثلا اینکه گل گیاه بیشتر در معرض دید حشرات گرده افشان قرار بگیرد. در این تحقیق از دو گونه گیاه شبنم خورشیدی استفاده شد، یکی از آنها ساقه گل دهنده کوتاهی داشت و دیگری ساقه گل دهنده بلند. تعیین شد که حشرات گرده افشان بدون اینکه به دام بیافتند گرده افشانی هر دو گل را انجام دادند اما حشرات گرده افشان بیشتری به گلی که ساقه بلند داشت سر زدند. پس معلوم شد این تطابق به خاطر بازدید بیشتر از گل بود نه ایمنی حشران گرده افشان.

زادگاه طبیعی

شبنم خورشیدی در منطقه ها استوایی و معتدل در سرتاسر دنیا می روید. با وجود اینکه بیشتر اوقات در باتلاق ها پیدا می گردد، می تواند در خاکی شنی و اسیدی هم رشد کند. و به خاطر اینکه گیاه از حشرات تغذیه می نماید، مسئله ای ندارد در خاکی که جانداری مانند خزه اسفگنوم تمام مواد غذایی آن را بلعیده اند هم رشد کند. این گیاه در مکان های بسیار متفاوتی از جنگل های بارانی گرفته تا بیابان رشد می نماید.

نور خورشید

گل های شبنم خورشیدی حرکات خورشید در آسمان را دنبال می نمایند. به این تطابق آفتاب گرایی می گویند که به گیاه یاری های بسیاری می نماید. برای مثال این گردش به سمت خورشید باعث می گردد گل ها برای گرده افشان ها گرم شوند و بعلاوه بهتر دیده شوند.

منبع: فوت و فن / hunker.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7678

به "نکاتی که باید راجع به شبنم خورشیدی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید راجع به شبنم خورشیدی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید