نقش پا در سلامت بدن

به گزارش نوای پرنده پارسی، پا یکی از ارگان های بدن است که نقش اساسی در سلامت کل بدن دارد و در طول روز فشارها و نیروهای زیادی به وسیله پاها به مفاصل زانو و لگن و ستون فقرات منتقل می گردد .

نقش پا در سلامت بدن

نقش پا در سلامت بدن

نویسنده:دکتر فرزاد کارگرزاده راوری*

پا یکی از ارگان های بدن است که نقش اساسی در سلامت کل بدن دارد و در طول روز فشارها و نیروهای زیادی به وسیله پاها به مفاصل زانو و لگن و ستون فقرات منتقل می گردد .

پای سالم باعث تحرک و فعالیت شادابی ونشاط می گردد وسلامت قلب و ریه وسایر ارگان ها را به همراه دارد. پای مجروح باعث درد، لنگیدن و فشارهای نامناسب روی مفاصل زانو ولگن و ستون فقرات و کاهش فعالیت روزانه شده و متعاقب آن افزایش وزن و در نهایت عوارض قلب و عروق وسایر ارگان ها را به تدریج حادث می گردد. در طول فعالیت روزمره گاهی تا سی برابر وزن بدن به پاها فشار منتقل می گردد.

شکل ظاهری پاها نقش زیادی در سلامت پا ایفا می نماید بنابراین ناهنجاری های انگشتان و غیر طبیعی بودن قوس کف پا می تواند باعث وارد آوردن فشار غیر قرینه به قسمت هایی از پا گردد. در نتیجه بروز زخم و تاول و میخچه و اختلال در راه رفتن و ساییدگی های غیرطبیعی کفش را به همراه دارد.

پوشیدن کفش های مناسب و آگاهی از خصوصیات کفش مناسب می تواند باعث اصلاح قوس های غیرطبیعی وکنترل فشارهای غیرقرینه روی پا گردد و از درد و زخم و مسائل بعدی جلوگیری کند. آرامش در راه رفتن باعث افزایش تحرک و نشاط شخص خواهد شد. یکی از ناهنجاری های شایع پا، هالوکس والگوس (مانند شکل مقابل) یا انحراف انگشت شست پا به خارج و سوارشدن انگشتان روی یکدیگر، ایجاد استخوان های زاید در قسمت داخلی شست و ناراحتی در هنگام پوشیدن کفش و در نهایت کاهش فعالیت شخص است. می توان این عارضه را در مراحل اولیه با اقدامات مناسب کنترل کرد ولی در مراحل پیشرفته باید تحت عمل جراحی قرار گیرد.

صافی کف پا هم یکی از ناهنجاری های شایع پاست که در مراحل اولیه با خستگی زودرس ودرد ساق هنگام فعالیت و در سنین بالاتر با تغییر شکل پا و انگشتان و انحراف ساق پاها به خارج و درد زانو و کمر باعث کاهش فعالیت شخص در سنین جوانی می گردد. تشخیص به موقع این عارضه و اصلاح نسبی آن با کفی ها و کفش های طبی می تواند تا حد زیادی از این عارضه ها جلوگیری کند. پاهای بیماران دیابتی به دلیل بی حسی های موضعی مستعد زخم ها و تاول و بیماری های عفونی و قارچی است و بنابراین مراقبت صحیح از پا می تواند باعث افزایش تحرک و ورزش گردد که نشاط، شادابی و سلامت کلیه ارگان های بدن به خصوص قلب و ریه را در پی دارد.

پی نوشت ها :

متخصص و جراح ارتوپدی

منبع: http://www.salamat.comaeمنبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7358

به "نقش پا در سلامت بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش پا در سلامت بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید