محققان کشور پیروز به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایرج کاظمی نژاد مجری طرح پژوهشی حذف فلزات سنگین پساب ها گفت: ما با اجرای این طرح پیروز شدیم آلاینده ها را از پساب کارخانه ها جدا کنیم تا آب خروجی آنها عاری از فلزات سنگین باشد.

محققان کشور پیروز به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند

وی اضافه کرد: الکترواکسیداسیون پالسی به عنوان رهیافتی نوین در حذف آلاینده های پساب ها مورد استفاده نهاده شد که روشی توانمند، کارآمد و در عین حال سازگار با محیط، ساده و ارزان بدون احتیاج به تجهیزات پیچیده است. این روش امکان حذف آلاینده ها را در شرایط متعارفی محیط، زمان کم، با کنترل مناسب بازدهی و بدون مصرف انرژی زیاد فراهم می نماید.

این محقق ادامه داد: حذف آلاینده های مس و نیکل در این طرح مورد نظر بود اما این روش برای تمامی فلزات سنگین با بهینه کردن روش قابلیت اجرا دارد. دو الکترود در این روش استفاده می گردد و با فراوری اکسید آهن جذب فلزات سنگین رخ می دهد. پس اگر برای هر عنصری شرایط محلول از نظر غلظت و ph بهینه گردد می توان آن حذف آن عنصر را انجام داد.

با این اقدام محققان و توسعه این روش می توان با هزینه ای کمتر شاهد جلوگیری از ورود آلاینده ها به محیط زیست باشیم. سالانه فعالیت های غیراصولی صنعتی و کشاورزی مقادیر زیادی از ترکیبات آلاینده­ آلی و معدنی را به­طور مستقیم و غیرمستقیم به خاک و آب های زیرزمینی وارد می نماید. این اقدام منجر به آلودگی آنها و در نتیجه وارد شدن به چرخه­ غذایی موجودات زنده می گردد.

همچنین افزایش فعالیت های صنعتی آلودگی ناشی از پساب های صنعتی به­ویژه در اطراف مراکز صنعتی از جمله عوامل تهدید کننده­ سلامت جامعه به­شمار می رود. پس آنالیز و مطالعه برای یافتن روشی مناسب و مطلوب برای حذف این آلاینده­ها بسیار لازم است. از جمله­ مهم­ترین معایب روش های موجود در جداسازی آلاینده­ ها از محیط های آبی می­توان به احتیاج به تجهیزات پیچیده و گران­قیمت، زمان نسبتاً طولانی فرآیند جداسازی، مصرف انرژی زیاد و بازدهی کم اشاره نمود که این عوامل ­موجب محدودیت بکارگیری این روش­ها در مقیاس صنعتی می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3825

به "محققان کشور پیروز به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان کشور پیروز به حذف فلزات سنگین پساب ها شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید