قانون موافقتنامه عشق آباد ابلاغ شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، روحانی، قانون اصلاح قانون موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های ایران، سلطان نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد) را برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

قانون موافقتنامه عشق آباد ابلاغ شد

به گزارش حوزه دولت خبرنگاران به نقل از پایگاه طلاع رسانی ریاست دولت، حسن روحانی رئیس جمهور، قانون اصلاح قانون موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد) را برای اجرا به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد.

این قانون در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ بیست و دوم دی ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 12، 12، 1394 به تائید شورای نگهبان رسیده است.

متن این قانون به شرح زیر است:

قانون اصلاح قانون موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد)

ماده واحده ـ عنوان قانون موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد) مصوب 19، 2، 1391در اجرای یادداشت تفاهم مورخ 15، 5، 1393 مربوط به اجرای موافقتنامه یادشده به قانون موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد) اصلاح می گردد. اصلاح مذکور در عنوان و متن موافقتنامه نیز اعمال می گردد.

بسم الله الرحمن الرحیم

یادداشت تفاهم اجرای موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد)

دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان؛

با یادآوری سطح بالای روابط محبت آمیز بین یکدیگر؛

با تأکید بر اهمیت همکاری در زمینه حمل و نقل و زیرساخت های حمل و نقل در کشورهای خود؛

با هدف ایجاد و توسعه شبکه های حمل و نقل بین المللی در مناطق آسیایی مرکزی و خاورمیانه؛

با یادآوری اینکه موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، قطر، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقت نامه عشق آباد) در تاریخ 5 اردیبهشت 1390 هجری شمسی، برابر با 25 آوریل 2011 میلادی، برابر با 22 جمادی الاول 1432 هجری قمری در عشق آباد به امضاء رسیده است، و با اشاره به اینکه رویه های داخلی ضروری برای لازم الاجراء شدن این موافقتنامه توسط جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان اجرا شده است؛

با در نظر دریافت تصمیم دولت قطر برای عدم تصویب موافقتنامه اخیرالذکر و با تأکید بر اراده سایر امضاءکنندگان مبنی بر ارتقای همکاری خود در چهارچوب ها و سازوکارهای پیش بینی شده در موافقتنامه عشق آباد؛ و به منظور تضمین اجرای سریعتر مقررات موافقتنامه؛ در موارد زیر توافق نمودند:

ماده1ـ عنوان موافقتنامه به این شرح اصلاح می گردد: موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان (موافقتنامه عشق آباد). همین تغییر با اعمال تغییرات لازم در تمام متن موافقتنامه انجام خواهد شد.

ماده2ـ این یادداشت تفاهم جزء لاینفک موافقتنامه عشق آباد خواهد بود.

ماده3ـ موافقتنامه عشق آباد و این یادداشت تفاهم پس از گذشت سی روز از تاریخ ارائه اطلاعیه کتبی آخرین (چهارمین) طرف این یادداشت تفاهم به کشور امین اسناد موافقتنامه عشق آباد از طریق مجاری دیپلماتیک مبنی بر تکمیل تمامی تشریفات قانونی لازم برای لازم الاجراء شدن این یادداشت تفاهم، لازم الاجراء خواهند شد.

ماده4ـ امضاءکنندگان این یادداشت تفاهم مشتمل بر دولت های جمهوری اسلامی ایران، سلطان نشین عمان، ترکمنستان و جمهوری ازبکستان توافق می کنند از تاریخ امضای این یادداشت تفاهم تا زمان لازم الاجراء شدن آن به موجب ماده(3) فوق، مفاد موافقتنامه عشق آباد را به صورت موقت اجراء کنند.

این یادداشت تفاهم در مسقط در تاریخ 15 مرداد 1393 هجری شمسی برابر با 6 اوت 2014 مـیلادی برابر با 9 شوال 1435 هـجری قمری در یک نسخه اصلی به زبان های فارسی، عربی، ازبکی، ترکمنی، روسی و انگلیسی تنظیم شده و کلیه متون آن از اعتبار یکسان برخوردار می باشد. در صورت اختلاف در تفسیر، متن انگلیسی مناط اعتبار خواهد بود.

برای گواهی مراتب بالا، کنندگان ذی صلاح طرفهای متعاهد، این یادداشت تفاهم را امضاء نمودند.

از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران

از طرف دولت سلطان نشین عمان

از طرف دولت ترکمنستان

از طرف دولت جمهوری ازبکستان

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده منضم به یادداشت تفاهم اجرای موافقتنامه شامل مقدمه و چهار ماده در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ بیست و دوم دی ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 12، 12، 1394 به تأیید شورای نگهبان رسید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2969

به "قانون موافقتنامه عشق آباد ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون موافقتنامه عشق آباد ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید