شورای گفت وگو، مسیری برای ارتباط با تشکل های مردم نهاد

به گزارش نوای پرنده پارسی، معاون دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد گفت: شورای گفت وگو در راستای دست یابی به هم افزایی میان فعالان حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی، ایجاد زمینه مناسب برای هم فکری و تبادل تجربه میان سازمان های غیردولتی با سازمان متبوع و بالطبع تصمیم سازی بهتر و برطرف موانع و مسائل انجمن های فعال در حوزه های وزارتی در فرآیندی مطالبه گرایانه، برای ارتقای صندلی تشکل های غیردولتی این حوزه ها در سطوح مختلف تشکیل شده است.

شورای گفت وگو، مسیری برای ارتباط با تشکل های مردم نهاد

بهگزارش میراثآریا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کامران سبزمیدانی با اشاره بر اهمیت نهادهای مردمی در کشور و لزوم توجه و حمایت از آن ها در سه حوزه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور توسعه بخشی اضافه کرد: وزارت میراث فرهنگی، وزارتخانه ای توسعه ای است و اساس رشد و پیشرفت آن چه از باب سرمایه گذاری و چه از باب رونق مالی مبتنی بر نگاه و حمایت مردم است و استفاده از ظرفیت بخش های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر مردم متکی است. زمانی که از مردم سخن به میان می آید، منظور همه ظرفیت های عقلی، جمعی و همان تشکل ها و سمن ها است که پشتیبان اصلی سیاست های این وزارتخانه هستند.

او با تأکید بر اهمیت سازمان های مردم نهاد در همراهی دولت برای دست یابی به اهداف برنامه ریزی شده فرابخشی، گفت: ما از بدنه دولت اما در حقیقت سیاست گذار رفتارهای مردم هستیم. وظیفه مدیریت بخش اشتغال زایی، توسعه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی به ویژه نگهداشت و حفظ آنچه که قدمت و تاریخ ما را نشان می دهد، در حوزه گردشگری که یکی از مباحث پیش ران در توسعه جهانی به حساب می آید، برعهده ما است. در نتیجه با توجه به این مهم، دولت بدون حمایت و همراهی مردم نمی تواند به تمامی اهداف تعریف شده خود دست پیدا کند، از این روست که حضور سازمان های مردم نهاد دارای اهمیت فوق العاده ای است.

معاون دفتر امور مجامع و تشکل های مردم نهاد ادامه داد: از این شورا انتظار می رود که بتواند در نقش مشاوری کارآمد برای وزارتخانه عمل نموده و زمینه بالفعل کردن ظرفیت های بالقوه سازمان های غیردولتی را در حد امکانات و شرایط موجود به وجود آورد. شناسایی و اولویت بندی چالش های اجرایی تشکل های مردم نهاد و مذاکره با بخش های تخصصی و اجرایی برای ارائه راه حل و پیگیری مطالبات، جمع بندی پیشنهادهای تشکل های مردم نهاد برای فعالیت بهتر هر حوزه و ارسال آ ن ها به بخش های مسئول و تخصصی از اهداف دیگر این شورا است.

او با اشاره بر فعالیت های این شورا توضیح داد: اعضا شورای گفت وگو متشکل از 25 نفر از تشکل های مردم نهاد فعال از سراسر کشور بوده و تا به امروز جلساتی با حضور معاون میراث فرهنگی وزارتخانه و معاون سازمان امور اجتماعی، برگزار نموده است. برگزاری نشست تشکل های حوزه گردشگری با معاون گردشگری کشور، برگزاری جلسه با سرپرست معاونت مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی وزارت کشور، برگزاری نشست تشکل ها با حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی، تهیه و تنظیم دستورالعمل تشکیل و نحوه اداره جلسات شورای گفت وگو شامل 11 ماده، وظایف دبیرخانه شورا و ساختار تشکیلاتی شورای گفت وگوی ملی از جمله مواردی بوده که توسط شورای گفت وگو پیگیری و اجرا شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4789

به "شورای گفت وگو، مسیری برای ارتباط با تشکل های مردم نهاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای گفت وگو، مسیری برای ارتباط با تشکل های مردم نهاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید