حرف های ضرغامی با پیشکسوتان

به گزارش نوای پرنده پارسی، عزت الله ضرغامی 90 روز پس از استقرار در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با گروهی از پیشکسوتان میراث فرهنگی دیدار کرد و از حال وخیم آثار تاریخی و اصلاح ساختار بودجه میراث فرهنگی سخن گفت.

حرف های ضرغامی با پیشکسوتان

به گزارش خبرنگاران، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از همان روزهای ابتدای مسؤولیت، دیدارهایی با فعالان گردشگری و سرمایه گذاران داشت، اما هنوز با بدنه کارشناسی میراث فرهنگی به ویژه باستان شناسان که در دهه های گذشته به واسطه شیوه مدیریت و سیاستگذاری ها، مهجور مانده و به انزوا کشیده شده اند، دیداری نداشت که این موضوع مورد نقد واقع شده بود. ضرغامی خاتمه 90 روز پس از استقرار در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و گردشگری با جمعی از استادان و پیشکسوستان میراث فرهنگی، بازسازی و معماری و باستان شناسی دیدار کرد. مهدی حجت، از مدیران ارشد میراث فرهنگی و بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی و پیروز حناچی، شهردار پیشین تهران نیز در این جمع حضور داشتند.

ضرغامی از استادان و پیشکسوتانی که در این نشست حاضر شدند، تشکر کرد و گفت: میراث فرهنگی شناسنامه کشور است و شما بزرگان و اساتید، سرمایه بزرگ ما هستید.

او با بیان این که میراث فرهنگی ما درحال نابودی است و باید به آن توجه گردد، اظهار کرد: در سه ماه گذشته که جلسات مختلفی تشکیل دادم و در این مدت به مکان های مختلفی رفتم، دیدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست. زمانی که به سمنان رفتم، دیدم آثار دوهزارساله به حال خود رها شده و محل تجمع معتادان شده است.

او ادامه داد: در بازدیدی که از محله پامنار تهران داشتم، دیدم که بسکمک از آثار تاریخی این محله رها شده است. باید این موضوعات را حل کنیم، به همین منظور برای آن بودجه در نظر گرفتیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین گفت: در سفری که به استان زنجان داشتم، دست بازسازیگر گنبد سلطانیه را بوسیدم، از من پرسیدند چرا این کار را انجام دادی؟ گفتم او 50 سال عمر خود را صرف بازسازی آیات و روایت این گنبد کرده و فداکاری کرده است. این دست برکت است و من افتخار می کنم.

ضرغامی اضافه کرد: برای رفع مشکل بودجه وزارتخانه طرحی را شروع کرده ایم تا از تمام ظرفیت های بخش خصوصی و دستگاه های دولتی استفاده کنیم. ان شاءالله با کمک تمام اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی مسائل را حل خواهیم کرد.

او گفت: در تمام نقاط کشور آثار زیادی داریم، اما برای حفاظت آن ها نیرو نداریم. اعلام کردم در فضای مجازی، همه افرادی که درباره تخریب یک اثر به ما اطلاع می دهند جزو سربازان افتخاری میراث فرهنگی هستند. تمام کسانی را که در فضای مجازی در این حوزه می نویسند، جزو نیروهای خودمان می دانیم؛ زیرا با این اطلاع رسانی از تخریب آثار جلوگیری می کنند. باید جشنواره ای در آینده برگزار کرد و از خدمات آن ها تقدیر کرد.

بنا بر گزارشی که سایت خبری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از این دیدار منتشر کرده است، ضرغامی پس از اظهارات پیشکسوتان معماری و میراث فرهنگی، بیان نمود: در این نشست دیدم که شما اساتید و پیشکسوتان نسبت به میراث فرهنگی و حفاظت از آن متعهد هستید. همان طور که مطرح کردید در کنار حفظ میراث مادی باید میراث معنوی و ناملموس را نیز حفظ کنیم و آن را درست تفسیر کنیم. میراث معنوی و مجموعه میراث فرهنگی ما به اعتقادات، باورها، ریشه ها و دیانت ما بازمی گردد، بنابراین نباید این دو موضوع را دو قطبی کنیم.

او همچنین گفت: قرار است آقای دارابی کمیته های مختلفی را در حوزه میراث فرهنگی تشکیل دهد و اساتید سؤالات خود را در این بخش به صورت دقیق مطرح کنند تا در نشست های بعدی با حضور اساتید و پیشکسوتان مورد بررسی قرار گیرد و با ارائه پیشنهادها و راهکارها بتوانیم میراث فرهنگی را به سمت جلو پیش ببریم.

عزت الله ضرغامی درباره این دیدار در توئیتر نیز نوشته است: روی دیگر سکه بوسه بر دستان پیرمرد بازسازی کار زنجانی، تکریم و نشست صمیمانه با اساتید و پیشکسوتان میراث شناسی بود. از باستان شناس تا مردم شناسی. در این سه ساعت از آن ها بسیار آموختم. آنان سرمایه ملی مان هستند.

علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که معاونت میراث فرهنگی را نیز به عهده دارد، در این نشست گفت: در دوره مدیریت مهندس ضرغامی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفتمان جدیدی مبنی بر تغییر، تحول، توسعه و نوآوری به وجود آمده و از برگزاری چنین نشست هایی مؤلفه های این گفتمان را جست وجو می کنیم.

او یادآور شد: هدف از برگزاری این نشست فراهم کردن تشریک مساعی و تجارب آرا درباره میراث فرهنگی است. این جمع می تواند ما را در ارزیابی شرایط میراث فرهنگی نسبت به گذشته، توصیف وضع موجود و چشم انداز آینده آن کمک کند.

دارابی گفت: این نخستین نشست هم اندیشی است و حدود صد نفر را برای شرکت در این نشست انتخاب کردیم، اما به دلیل محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا حدود 25 نفر امکان حضور داشتند و در جلسات بعدی از نظرات سایر پیشکسوتان و اساتید میراث فرهنگی نیز استفاده خواهیم کرد.

معاون میراث فرهنگی اظهار کرد: دیدگاه های مختلف را در حوزه میراث فرهنگی خواهیم شنید و آن چه را مهم و به صلاح این بخش است، انتخاب می کنیم و در تبیین سیاست ها و اولویت های وزارتخانه که مد نظر مهندس ضرغامی است، استفاده خواهیم کرد.

او همچنین بیان نمود: در یک قرن اخیر میراث فرهنگی بر نگاه دولت محور شکل گرفته و جایگاه آن ارتقاء پیدا کرده است. نظام ما مردم پایه است و برای این که میراث فرهنگی را تبدیل به فرهنگ عمومی کنیم باید نظرات اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی را اضافه کنیم و با توجه به ظرفیتی که در حوزه میراث فرهنگی وجود دارد، برای صدور خدمات علمی و فرهنگی باید موضوعات مختلفی را دنبال کنیم.

دارابی با طرح این پرسش که جایگاه میراث فرهنگی در حوزه برنامه توسعه کشور چیست؟ گفت: میراث فرهنگی امری تک بعدی نیست، روح حاکم بر جامعه حقیقت فرهنگی هر ملت است. با اتکا به میراث فرهنگی کهن می توانیم به استقلال واقعی دست پیدا کنیم و در مقابل بیگانگان بایستیم.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: درباره ایران بحث های فراوانی اجرا شده که فراتر از تاریخ و گهواره تمدن بشری و میراث کهن است. به دلیل سرمایه های زیادی که کشورمان در حوزه فرهنگ و هنر دارد، دارای جایگاه بالایی در سطح جهانی است.

دارابی همچنین تصویری را از کارشناسان و پیشکسوتانی که در این دیدار حضور داشتند در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده و با اشاره به حرف هایی که مطرح شده، نوشته است: فضای حاکم بر جلسه انتقال تجارت، ارائه تصویری از وضع موجود و نگاهی به آینده پیش رو بود. در میان جمع موسپیدان و پیشکسوتانی که بیش از 60 بهار از عمر خود را در خدمت میراث فرهنگی کشور سپری کرده بودند حال و هوای خاصی به جلسه داده بودند. این بزرگان سرمایه های اجتماعی هر کشوری هستند.

تضارب آرا، تشریک مساعی و بیان آزادانه دیدگاه ها و نقدهای وارده و شرح صدر و گوش شنوایی که باید از مسؤولان در این جلسات باشد، ضامن بزرگ برای استمرار این جلسات است. آن ها گفتند و ما شنیدیم، مهندس ضرغامی هم با شرح صدر، گشاده رویی، روی خوش و تبسم همیشگی سخن ها را شنید و به بیان سیاست ها، اولویت ها و برنامه های مورد نظر در دوران وزارت میراث فرهنگی پرداخت.

او در بخش دیگری از متنی که منتشر کرده، نوشته است: در حوزه میراث فرهنگی باید قطب توسعه و پژوهش و تحقیق و ارائه خدمان علمی و فنی و مهندسی و باستان شناسی در منطقه و جهان اسلام باشیم.

معاون میراث فرهنگی همچنین ادامه داده است: اولین چیزی که به یادمان می آورد که ایرانی هستیم، میراث فرهنگی این سرزمین را شامل می گردد خواه ملموس (مادی) باشد و خواه ناملموس (معنوی). میراث امری تک بعدی نیست، میراث فرهنگی روح حاکم بر جامعه است. حقیقت فرهنگی هر ملت، ارزش های حاکم بر آن و رکن اساسی آن است. با اتکا به میراث فرهنگی کهن و با قدمت تاریخی می توان به استقلال واقعی رسید و در برابر بیگانه ایستاد.

دارابی همچنین از مهدی حجت، پیروز حناچی، اکبر حاج ابرهیم زرگر، محمدحسن سمسار، هایده لاله، حسین محبعلی، سیدمهدی مجابی، علی اکبر سعیدی، محمدرحیم صراف، اصغر مرادی، اکبر تقی زاده، محمدرضا اولیا، زهره بزرگمهری، بهروز عمرانی، ابراهیم حیدری، محمدمنصور فلامکی، رسول وطن دوست، عادل فرهنگی و سیدمنصور سجادی به عنوان حاضران این نشست نام برده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7468

به "حرف های ضرغامی با پیشکسوتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف های ضرغامی با پیشکسوتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید