رایزنی بورل و بلینکن درباره اجرای کامل برجام

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران : سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای بیان کرد که دو طرف پیرامون شرایط ایران و مذاکرات برجام که در وین جریان دارد رایزنی کردند.

رایزنی بورل و بلینکن درباره اجرای کامل برجام

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دیپلمات های اعضای برجام از سه شنبه هفته گذشته در سطوح مختلف در پایتخت اتریش سرگرم بحث و گفت وگو هستند تا برجام را به نحوی که مزایای ایران در آن قابل راستی آزمایی باشد، فعال نمایند.

هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که در روز آدینه 13 فروردین به صورت مجازی آغاز شده بود، روزسه شنبه، 17 فروردین به صورت حضوری در وین از سر گرفته شد. در این جلسه اعضا پس از ساعت ها بحث وبررسی توافق کردند تا دو گروه کارشناسی در مورد جنبه های فنی و جزئیات مسائل مربوط به لغو تحریم ها مذاکره نموده و نتیجه را به کمیسیون گزارش نمایند.

با توجه به تبادل نظرهای سازنده و نتیجه محور کارشناسان، کمیسیون مشترک گروه های فنی را موظف کرد تا اقدامات خود را ادامه داده و نتیجه مذاکرات را در جلسه بعدی اعضا که قرار است روز پنجشنبه در وین دنبال گردد، ارائه نمایند.

واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و مذاکره نماینده ارشد هسته ای کشورمان که برای شرکت در نشست برجام به وین سفر نموده می گوید: رایزنی های بین هیئت های مختلف از همین الان در حقیقت آغاز شده و مهم هم همین رایزنی های دو جانبه و چند جانبه به صورت غیر رسمی است.

وی در گفت وگو با خبرنگاران در وین بیان داشت: ما این رایزنی ها و دیدارها را آغاز نموده و امیدوار هستیم که در این دوره بتوانیم به یک جمع بندی برسیم. عراقچی توضیح داد: در این دور از مذاکرات، هیئت ایرانی با قوت و قدرت کامل حاضر شده است.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، بورل و بلینکن همچنین درباره تنش ها بین مسکو و کی یف گفت وگو و نگرانی خود را نسبت به تحرکات نیروهای روسیه در مرز اوکراین اعلام کردند. تحولات افغانستان و اتیوپی از دیگر مسائلی بود که دو طرف درباره آن رایزنی و توافق کردند که پیرامون این تحولات و سایر مسائل سیاست خارجی با یکدیگر همکاری نمایند.

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6690

به "رایزنی بورل و بلینکن درباره اجرای کامل برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی بورل و بلینکن درباره اجرای کامل برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید