راه اندازی 88 ایستگاه شتاب نگار در تهران ، نصب 100 دکل ارتباطی برای حفظ ارتباط در زمان زلزله

شهردار تهران با بیان اینکه میزان خسارات زلزله در نقاط مختلف کشور بر اساس بررسی رکوردی 14 ایستگاه شتاب نگار برآورد شده است، گفت: علاوه بر آن چهار ایستگاه شتاب نگار برای پایش امواج ورودی به شهر تهران راه اندازی شده است که این تعداد به 22 ایستگاه افزایش پیدا می نماید.

راه اندازی 88 ایستگاه شتاب نگار در تهران ، نصب 100 دکل ارتباطی برای حفظ ارتباط در زمان زلزله

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در هشتمین کنفرانس علمی زلزله با تاکید بر اینکه این کنفرانس در سالگرد زلزله بزرگ سر پل ذهاب برگزار شده است، اضافه نمود: ایران کشوری است که با زلزله زندگی می نماید و ما باید این پیغام را به جامعه اعلام کنیم؛ چراکه در دوره معاصر هم نشینی با طبیعت فراموش شده است ولی مطالعات عمیق در سابقه عکس العمل های مردم در مقابل زلزله در طول تاریخ نشان می دهد که این آمادگی در گذشته بیشتر از اکنون بوده است.

وی اظهار کرد: تهران علاوه بر آنکه پایتخت ایران است به دلیل در معرض خطر زلزله بودن، می توان از آن به عنوان پایتخت زلزله ایران نیز یاد کرد و امیدوارم در زمان زلزله آمادگی مدیریت بحران در برخورد با موضوع را داشته باشیم.

حناچی با اشاره به پیشرفت های دنیا برای مقابله با مخاطرات با تاکید بر اینکه با همه این پیشرفت ها ما همچنان آسیب پذیر هستیم، یادآور شد: تمامی کشورهای دنیا با نسبت های مختلف در معرض آسیب قرار دارند و به میزان تمهیداتی که در برابر مخاطرات می اندیشند، آسیب پذیر هستند.

شهردار تهران، ایران را از مناطقی در دنیا دانست که با بیشترین تعداد زلزله در سال های اخیر روبرو بوده است و ادامه داد: در زلزله های بزرگی که در دنیا به ثبت رسیده است زلزله بزرگ سمنان در سال 856 میلادی با میزان تلفات بالا به ثبت رسیده است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه تمام مناطق کشور به غیر از مناطق خالی از سکنه در معرض خطر زلزله قرار دارند، افزود: بخش عمده ای از کشور به ویژه در نیمه غربی در پهنه زاگرس قرار دارند و دائما در معرض مخاطرات زلزله هستند.

وی با اشاره به زلزله بزرگ سر پل ذهاب، اظهار کرد: ایران شدیدترین زلزله هایی که در دنیا به ثبت رسیده است را تجربه نموده و از سوی دیگر شاهد هستیم که در بم تصور بر این بود که در انتهای پهنه مخاطرات واقع شده است و از این رو منطقه ای با خطر کم زلزله تلقی می شد و انتظار وقوع چنین زمین لرزه بزرگی را نداشتیم.

حناچی با بیان اینکه این کنفرانس پس از 30 سال و علی رغم همه پیشرفت ها در حالی برگزار می گردد که ما همچنان در خطر آسیب های ناشی از زلزله قرار داریم، علت آن را ساخت وسازهای غیر اصول، استفاده از مصالح نامرغوب، عدم مهارت نیروی انسانی در حوزه ساخت وساز، اجرایی نشدن قوانین و مقررات سازه و نحوه پیشگیری از حادثه ذکر کرد.

وی همچنین با اشاره به ضرورت ارائه آموزش به مردم، اعلام نمود: در زلزله ملارد هیچ تلفاتی نداشتیم ولی عکس العمل های مردم نسبت به این پدیده موجب آسیب رساندن به مردم شده است و امیدوارم که در این کنفرانس آخرین دستاوردهای این حوزه ارائه گردد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه بر اساس آمارها رسانه ها بیشترین توجه خود را در حوزه مخاطرات طبیعی معطوف به زلزله نموده اند، ادامه داد: ولی دولت ها باید توجه داشته باشند که هزینه برای پیشگیری از عوارض مخاطرات، سرمایه گذاری برای داشتن آینده بهتر است.

شهردار تهران همچنین با اشاره به تجربیات کشورهای مختلف برای اجباری کردن بیمه های سازه، گفت: کشور ترکیه علی رغم سرمایه گذاری های هنگفتی که برای سازه های بتونی نموده بود تمام این سرمایه گذاری ها در زلزله 1999 به هدر رفت. از این رو با اجباری کردن بیمه های ساختمان، مهندسان را مجبور به اجرای قوانین سازه کرد و به نظر می رسد اگر کشور از تحریم ها عبور کند و بیمه های اتکایی به عرصه بیایند می تواند یکی از روش های کنترل کیفیت ساختمان ها، صنعت بیمه باشد.

وی با تاکید بر اینکه تامین همه هزینه های آسیب های ناشی از زلزله در شرایط کنونی امکان پذیر نیست، اظهار کرد: باید مکانیزم ها به گونه ای باشد که کیفیت سازه ها ارتقا پیدا کند.

شهردار تهران همچنین با اشاره به لرزه خیزی تهران، گفت: رخداد زلزله احتمالی بزرگ در تهران موضوعی است که ایجاد نگرانی نموده است ولی ما برای رسیدن به حد مطلوب مقاوم سازی فاصله زیادی داریم. از این رو درخواست می گردد که دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ما را در این زمینه یاری نمایند.

حناچی با اشاره به اقدامات شهرداری برای کاهش ریسک مخاطرات و افزایش تاب آوری شهرها، اضافه نمود: تدوین نقشه راه افزایش تاب آوری برای مخاطرات را در دستور کار داریم. همچنین در تهران هفت تا هشت روددره اصلی داریم و این رود دره ها که آب هایی حدود 240 میلیون مترمکعب از ارتفاعات البرز به سمت تهران را روانه می نمایند، منشأ گسترش شهر تهران بوده است و این روددره ها هم می تواند مایه نشاط و هم منشأ مصیبت قرار گیرد.

به گفته وی، اگر حریم این رود دره ها رعایت نگردد تبدیل به مصیبت خواهد شد. از این رو درک ظرفیت ها موجب افزایش تاب آوری شهرها در برابر مخاطرات می گردد.

حناچی با بیان اینکه کلانشهر تهران به اندازه ای مسائل عدیده ای دارد که پیشرفت های انجام شده در حوزه زلزله کافی نیست، ادامه داد: باید کوشش کنیم کمپین تاب آوری در شهر تهران بزرگ فراهم گردد.

حناچی با اشاره به اقدامات شهرداری تهران برای مقابله با مخاطرات، گفت: در حال حاضر به یاری بررسی رکوردی 14 ایستگاه شتاب نگار مقدار خسارات زلزله در نقاط مختلف شهر تخمین زده شده است و در آینده قرار است این تعداد ایستگاه شتاب نگار به 60 ایستگاه افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به راه اندازی چهار ایستگاه شتاب نگار در خارج از شهر تهران، اضافه نمود: با استفاده از این ایستگاه ها امواج ورودی به شهر تهران پایش می گردد تا در زمان بحران دستگاه قطع اتوماتیک ایستگاه های آب و گاز فعال شوند.

به گفته وی، در آینده تعداد ایستگاه های شتاب نگار خارج شهر تهران به 22 ایستگاه افزایش پیدا می نماید.

حناچی نصب 100 دکل ارتباطی به منظور حفظ ارتباط پایدار در زمان مخاطرات را از دیگر اقدامات این نهاد نام برد و اضافه نمود: علاوه بر آن به دلیل آنکه در زمینه بهسازی دیر اقدام شده است با ساختمان های متراکم و تعداد خانوارها و نفر در هکتار بالا روبرو هستیم و این درحالیست که پس از زلزله کوبه ژاپن در دنیا ثابت شد که نحوه شهرسازی در افزایش تلفات پس از مخاطرات موثر است.

وی از اجرای برنامه مشارکت مردمی در طرح خانه های با دوام اطلاع داد و اضافه نمود: طرح مدرسه آماده، آموزش 1880 مدیر مدرسه و 12 هزار و 200 دانش آموز و تهیه سند مخاطرات بهینه سازی برای 1904 مدرسه از دیگر برنامه های شهرداری ذکر نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 12 دی 1398 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3046

به "راه اندازی 88 ایستگاه شتاب نگار در تهران ، نصب 100 دکل ارتباطی برای حفظ ارتباط در زمان زلزله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی 88 ایستگاه شتاب نگار در تهران ، نصب 100 دکل ارتباطی برای حفظ ارتباط در زمان زلزله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید