راهنمای سفر به کوهستان در هوای سرد!

به گزارش نوای پرنده پارسی، سفر به طبیعت و کوهنوردی می تواند از لحاظ روانی و فیزیکی بر سلامت ما تأثیر مثبتی بگذارد. این اثرگذاری از کاهش اضطراب تا جلوگیری از پوکی استخوان را شامل می گردد. در این میان استفاده از فضای باز و مشاهده مناظر دل نشین نیز صندلی خاص خود را دارند. ولی برای استفاده کامل از شرایط و زمان در کوهنوردی باید با توجه به نوع فعالیتی که قرار است انجام دهیم، مواردی را در نظر بگیریم.

راهنمای سفر به کوهستان در هوای سرد!

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تضمینی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

کوهنوردی می تواند برنامه ای چندروزه باشد یا فقط طی یک روز انجام گردد، یا با اهداف و سبک های متفاوتی برنامه ریزی گردد، مثلاً ممکن است شخصی هدف پیاده گردی در کوهپایه را دنبال کند و هدفی برای صعود به ارتفاع و قله نداشته باشد و یا شخصی دیگر با هدف تعیین صعود به قله برنامه ریزی خود را انجام دهد یا حتی هدفش کوهنوری بدون الزام صعود تا قله باشد.

لایه لایه لباس بپوشید

دقیقاً شبیه به یک پیاز لباس بپوشید! این لایه لایه لباس پوشیدن واقعاً در هوای سرد لازم است و از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا درجه حرارت در نقاط مختلف با ارتفاع های متفاوت و جهت کوه در مقابل آفتاب، متفاوت است و احتمالاً لباسی که در کوهپایه می پوشید در ارتفاع 2000 متری نمی تواند برای شما مناسب باشد. همچنین یک لباس زیر بلند از جنس پشم با وزن سبک در کنار یک شلوار ضد آب می تواند بسیار مناسب باشد.

در قسمت پاها به دلیل حساسیت زیادی که وجود دارد، جوراب های ضخیم و زمستانی بپوشید، زیرا انگشتان اولین جایی هستند که احساس سرما می نمایند. برای دستکش هم بهتر است یک دستکش گرم و یک دستکش ضد آب همراه داشته باشید تا برای هر شرایط آب و هوایی پیش بینی نشده ای آماده باشید.

سبک شروع کنید، زود شروع کنید

وقتی برای اولین برنامه کوهنوردی خود در هوای سرد برنامه ریزی می کنید، حتماً درباره مسافت و دشواری راستا اطلاعات کسب کنید، زیرا ماهیت راستای که قبلاً در هوای گرم پیموده اید به احتمال بسیار زیاد در هوای سرد متفاوت شده است. برنامه خود را نیز طوری در نظر بگیرید که بدون مشکل قادر به اتمام آن باشید و بهتر است از برنامه های سنگین در شروع کار پرهیز کنید.

معمولاً در فصولی که هوا سرد است خورشید نیز زودتر غروب می نماید و بنابراین برای اینکه در تاریکی شب گرفتار نشوید، برنامه کوهنوردی خود را صبح زود شروع کنید و قبل از غروب آفتاب به اتمام برسانید.

وسایل ایمنی به همراه داشته باشید

وقتی قصد دارید در هوای سرد کوهنوردی کنید چند وسیله اضطراری را حتماً باید به همراه داشته باشید. جدای از وسایل پیاده روی، وسایلی مثل؛ نقشه، کیف مناسب یاری های اولیه، قطب نما، چاقوی جیبی کوچک یا چاقوی چندکاره، پد گرم نماینده دست (پدهایی است که در مواقع لازم بعد از خارج کردن از بسته تا حدود 8 ساعت گرما فراوری می نماید و با در دست دریافت آن ها می توان دست ها را گرم نگه داشت) و چراغ پیشانی را بهتر است به همراه داشته باشید. البته برای برنامه های یک روزه می توانید بار خود را سبک تر کنید یا اگر گروهی سفر می کنید، وسایل ایمنی را بین خودتان تقسیم کنید.

آب وهوا و شرایط را آنالیز کنید

احتمالاً این مورد را بدیهی میدانید! ولی منظور در اینجا فقط آنالیز درجه دمای هوا نیست، بلکه منظور این است که تصویر کاملی از شرایط سفر داشته باشید. مواردی مثل بارندگی، سرعت باد، احتمال بهمن و زمان غروب آفتاب را آنالیز کنید.

ترجیحاً به همراه فردی باتجربه به کوه بروید

کوهنوردی گروهی بسیار راحت تر و شادتر است و گپ و گفت محبت آمیز هنگام کوهنوردی تا حدودی می تواند سختی راستا را کاهش دهد. همچنین کوهنوردی گروهی در روبرو با خطرات احتمالی یا سوانحی که ممکن است رخ دهد بسیار امن تر است. علاوه بر این دوستان باتجربه می توانند در انتخاب تجهیزات و آموزش موارد مهم برای کوهنوردی بسیار یاری نماینده باشند. درنهایت حتماً به افراد محلی منطقه و یک نفر از دوستان یا خانواده خود اطلاعات راستا برنامه سفر را به صورت دقیق اطلاع دهید.

لوازم خوب و درجه یک تهیه کنید

وقتی دو نفر قصد کوهنوردی دارند مطمئناً لیست لوازمی که تهیه می نمایند دقیقاً شبیه به هم نیست! ولی خب مواردی هست که به صورت عمومی در لیست بیشتر کوهنوردان وجود دارد؛ مثلاً بیشتر کوهنوردان برای برنامه های زمستانی خود همیشه فهرستی شامل؛ یخ شکن، شلوار ضد آب، گِترِ بلند (پوششی که از روی کفش تا زانو را می پوشاند)، کفش ضد آب، کوله پشتی سبک، ژاکت عایق، اجاق گاز همراه، کلاه، عینک و دستکش را آماده دارند.

با توجه به اینکه این وسایل در بلندمدت می تواند استفاده گردد بهتر این است که از وسایل باکیفیت خوب بهره ببرید و از خرید وسایل ارزان قیمت بی کیفیت پرهیز کنید. همچنین کیفیت بالای تجهیزات در هنگام کوهنوردی می تواند تا حدود زیادی خیال شما را راحت کند.

چای یا شیرکاکائو درست کنید

به همراه داشتن مایعات گرم در هوای سرد بسیار مهم و لازم است. بهتر است چای، شیرکاکائو یا قهوه آماده در یک فلاکس کوچک همراه خود داشته باشید تا علاوه بر حفظ سطح آب بدن، به حفظ دمای بدن شما نیز یاری کند.

به تمام راستا (رفت وبرگشت) فکر کنید

صعود به قله فقط نیمی از راستا را شامل می گردد و به قول ویستورس (یکی از کوهنوردان مشهور): صعود به قله اختیاری است ولی پایین آمدن از آن اجباری است؛ بنابراین زمان برنامه ریزی کل برنامه سفر را در نظر داشته باشید و انرژی خود را نیز طوری تقسیم کنید که برای بازگشت به اندازه کافی انرژی داشته باشید.

وعده های غذایی مناسب بخورید

قبل از شروع کوهنوردی، حین فعالیت و بعد از اتمام، وعده های غذایی مقوی متناسب با شرایط بهره ببرید، زیرا هرکدام از این وعده های غذایی نقش مهمی در تأمین انرژی و ریکاوری بعد از فعالیت می تواند داشته باشد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3413

به "راهنمای سفر به کوهستان در هوای سرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به کوهستان در هوای سرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید