درمان اختلالات روانی با امواج فراصوت !

به گزارش نوای پرنده پارسی، محققان دانشگاه پلیموث انگلستان در مطالعه اخیرشان نشان داده اند که چگونه مغز به رخدادها اعتبار می دهد و چگونه امواج فراصوت ترانس کرانیال (TUS) می توانند این فرآیند را مختل نمایند.

درمان اختلالات روانی با امواج فراصوت !

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اس تی دی، تصور کنید که در یک امتحان قبول شده اید و به جای آنکه فکر کنید قبولی شما به ساعت های زیادی که وقف مطالعه در آن زمینه نموده اید، بستگی داشته؛ فکر کنید موفقیت شما به جوراب هایی که پوشیده بودید یا برای مثال تعداد بیسکویت هایی که خورده بودید، بستگی داشته است. این افکار با مسئلهتقسیم اعتبار/امتیاز مرتبط است که در آن شخص یا حیوان نتیجه اشتباهی را به یک رویداد نسبت می دهد. این مسئله در انواع مختلف اختلالات روانپزشکی مانند اعتیاد یا اختلال وسواس فکری-عملی نیز وجود دارد.

اکنون نتایج یک مطالعه تازه بر روی میمون های ماکاک نشان داده که کدام بخش های مغز از فرآیندهای تقسیم اعتبار پشتیبانی می نمایند و برای اولین بار در این مطالعه نشان داده شده است که چگونه تحریک با روش امواج فراصوت ترانس کرانیال با شدت پایین می تواند هم فعالیت مغز و هم رفتارهای مرتبط با این فرآیندهای تقسیم اعتبار را تعدیل کند.

این مطالعه که به وسیله محققان دانشگاه پلیموث اجرا شده، در مجله Science Advances منتشر شده است. یافته های این مطالعه نشان می دهد که فعالیت های مربوط به تقسیم اعتبار در ناحیه پیش پیشانی جانبی مغز که از رفتارهای سازگار پشتیبانی می نماید، می تواند به سرعت و ایمن با امواج فراصوت ترانس کرانیال مختل گردد.

رفتار سازگار به رفتاری اطلاق می گردد که شخص بتواند در محیط اطراف خود به بیشترین سطح از موفقیت نایل آمده و کمترین مقدار درگیری با دیگران را تجربه کند. این اصطلاحی است که در زمینه های روانشناسی و آموزش ویژه به کار می رود.

محققان دریافتند پس از تحریک این ناحیه مغزی، حیوانات مورد مطالعه در تصمیم گیری های خود دقیق تر شدند. این مطالعه بعلاوه نشان داد که اگر ناحیه دیگری از مغز (بعلاوه بخشی از قشر پیش پیشانی مغز) تحریک گردد، این فرآیند دست نخورده باقی می ماند و این موضوع برای اولین بار نشان می دهد که چگونه تحریک بخش خاصی از مغز می تواند به چه تغییراتی منجر گردد.

دکتر السا فوراگنان (Elsa Fouragnan)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: مغز مانند یک موزاییک است و چندین بخش دارد که کارهای متفاوتی را انجام می دهند. هر بخش ممکن است به رفتار خاصی مرتبط باشد. چالش اول این است که بدانیم آیا این رفتار واقعا به ناحیه خاصی از مغز مرتبط است یا خیر که تنها تحریکی مغز به ما امکان می دهد به این سوال پاسخ دهیم. چالش دوم این است که اگر یک قسمت را مختل یا تعدیل کنید، آنگاه می تواند روی چندین قسمت دیگر تأثیر بگذارد یا خیر، بنابراین باید بدانیم که نواحی مغز چگونه با هم کار می نمایند و اگر یکی از آنها تحریک یا مختل گردد، چگونه بر یکدیگر تأثیر می گذارند. ما امیدواریم که این یافته ها بتواند راه را برای مطالعات تازه در انسان ها، به ویژه در بیمارانی که مسائل سلامت روانی را تجربه می نمایند، هموار کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7527

به "درمان اختلالات روانی با امواج فراصوت !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان اختلالات روانی با امواج فراصوت !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید