خیانت های بیولوژیک آمریکا در حق بشر ، از سانفرانسیسکو تا مسکو!

به گزارش نوای پرنده پارسی، آمریکا ید طولایی در ساخت و تست سلاح های بیولوژیکی دارد که تاریخچه آن ها نشان می دهد این خیانت ها به ناحق و بدون رضایت مردم بوده و اول گریبان خودش را گرفته است.

خیانت های بیولوژیک آمریکا در حق بشر ، از سانفرانسیسکو تا مسکو!

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

خبرنگار فناوری نوای پرنده پارسی، فاطمه صائبی صفت؛ حدود یک سال پیش، تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا از وزارت دفاع این کشور خواستند درباره گزارش هایی که می گوید ارتش آمریکا از کنه به عنوان سلاح استفاده نموده است، شرح دهد. به نظر می رسد ارتش آمریکا از کنه به عنوان ناقل بیماری از این حشره و در قالب یک سلاح در برابر دشمنانش استفاده نموده و بیماری هایی را شیوع داده است.

سالانه 300 تا 427 هزار مورد جدید بیماری عفونی لایم بر اثر نیش کنه در آمریکا ثبت می گردد و کمیته سلامت کنگره می خواهد اطمینان یابد ارتباطی میان این واقعیت و آزمایش های محرمانه وزارت دفاع وجود ندارد.

به همین دلیل، کریستوفر اسمیت، نماینده جمهوری خواه ایالت نیوجرسی در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: بازرس کل درباره استفاده وزارت دفاع از کنه ها و دیگر حشرات به عنوان سلاح بیولوژیکی در طول سال های 1950 تا 1975 تحقیق خواهد نمود. مجلس نمایندگان آمریکا معتقد است پنتاگون پیش از اقدام به استفاده هر سلاحی علیه دشمنان آمریکا باید نمایندگان را در جریان بگذارد تا در صورت لزوم از نتایج مرگبار آن جلوگیری گردد.

لازم به ذکر است که بیماری لایم نوعی عفونت چندسیستمی است که به وسیله نیش نوعی کنه منتقل می گردد و آهو و موش در چرخه این بیماری هستند. مهم ترین علائم این بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش شدید پوستی است.

چندی پیش، انتشار کتابی با عنوان گزیده شده؛ تاریخ محرمانه بیماری لایم و تسلیحات بیولوژیکی توجه افکار عمومی آمریکا را به ارتباط احتمالی بیماری لایم و تحقیقات مخفیانه پنتاگون جلب کرد. نویسنده این کتاب فردی به نام ویلی برگردوفر، یک دانشمند سلاح بیولوژیکی است.

البته این تئوری نقض هایی نیز دارد. به طور مثال برگردوفر تا سال 1982 یعنی تقریبا یک دهه پس از اینکه ادعا شد کنه لایم برای ایجاد بیماری عمومی مورد استفاده نهاده شده است، آن را ثابت نکرد. از سوی دیگر، دانشمندان دیگر هم این ادعا ها را رد نموده اند و هیچ مدرکی دال بر صحت این موضوع وجود ندارد. اما چیزی که کاملا تعیین است این است که آمریکا سابقه طولانی در آزمایش سلاح های بیولوژیکی روی عموم مردم دارد.

باکتری های بی خطر فاجعه انسانی به بار آوردند

می توان گفت که برنامه تسلیحات بیولوژیکی ایالات متحده از جنگ جهانی دوم شروع شد. اما اولین آزمایش عمومی واقعی تا سال 1949 اتفاق نیفتاد؛ یعنی زمانی که دانشمندان باکتری های بی ضرری را در سیستم تهویه هوا در پنتاگون قرار دادند تا ببینند سلاح بیولوژیکی چگونه به نظر می رسد.

یک سال بعد، نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا عملیاتی را تحت عنوان دریا- اسپری (Operation Sea-Spray) انجام داد. در این عملیات، در ساحل سانفرانسیسکو در کالیفرنیا دو نوع باکتری با نام های باسیلوس گلوبیگی و سراشیا مارسسنس پاشیده شد. قرار بود که این باکتری ها بی خطر باشند، اما باسیلوس گلوبیگی فاجعه انسانی به وجود آورد و بعد ها در لیست باکتری های بیماری زایی نهاده شد که از مسمومیت غذایی ناشی می گردد و به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، آسیب می زند. در این عملیات 11 نفر به دلیل عفونت شدید راهی بیمارستان سانفرانسیسکو شدند و یکی از آن ها با نام ادوارد نوین سه هفته بعد بر اثر همین باکتری درگذشت.

آمریکا مسبب بیماری های قارچی کارگران

در سال 1951 نیز آزمایش هایی در مرکز تامین نیروی دریایی نورفولک در ویرجینیا -پایگاه عظیمی که نیروی دریایی آمریکا را تجهیز می کند- انجام شد. در این آزمایش هاگ های یک نوع قارچ پخش شد تا ببینند چطور می توانند کارگران را به وسیله جعبه های بسته بندی شده آلوده نمایند. بیشتر این کارگران آفریقایی- آمریکایی بودند و دانشمندان می خواستند نظریه ای را آزمایش و ثابت نمایند که بیشتر از قفقاز ها مستعد ابتلا به بیماری های قارچی هستند.

مواد شیمیایی که به قصد مسکو ساخته شد اما گریبان گیر خود آمریکا شد

آزمایش بعدی مربوط به سال 1997 می گردد که در آن شورای ملی تحقیقات فاش کرد آمریکا از مواد شیمیایی نیز برای آزمایش سلاح های بیولوژیکی در دهه 50 میلادی استفاده نموده است. در این آزمایش، سولفید کادمیوم روی توسط یک هواپیما در هوای تعدادی از شهر های آمریکا از جمله سنت لوئیس در میسوری و مینیاپولیس در مینه سوتا پخش شد. دلیل انتخاب این شهر ها مشابهت آن ها به مسکو از نظر نوع زمین، آب و هوا و جمعیت بود.

شورای ملی تحقیقات در آن موقع اظهار داشت که هیچ کس در اثر این آزمایش صدمه نمی بیند و سطح مواد شیمیایی به کار رفته در این آزمایش در حدی نیست که مضر باشد، اما در سال 2012، یک استاد جامعه شناسی با نام لیزا مارتینو- تیلر ادعا کرد که در این دو منطقه میزان سرطان بسیار بالایی ثبت شده که مربوط به مواد رادیواکتیو است.

سوء استفاه از حشرات

ارتش آمریکا به غیر از آزمایش های هوای آزاد، سابقه استفاده از حشرات آلوده در تسلیحات خود را نیز دارد. به عنوان مثال، در سال 1954 ارتش آمریکا آزمایش Big Itch را انجام دادند. این آزمایش برای پاسخ به این سوال انجام شد که آیا کک ها را می توان داخل بمب بارگذاری کرد. این آزمایش ها فقط چند سال پس از آن صورت گرفت که شوروی ها آمریکا را متهم کردند که قوطی های پر از حشرات آلوده به پایکوبیاک یا کره (نام گروهی از بیماری ها که موجب حرکتی پرشی و غیرارادی به ویژه در شانه ها و مفاصل خاصره ای - رانی و صورت و موجب پیچ و تابی شبیه به پایکوبی در بدن می شوند) و همچنین طاعون را در طول جنگ کره راهی این کشور نموده اند. ارتش آمریکا این اتهام را یک کارزار ضداطلاعاتی خواند و کاملا آن را انکار کرد.

پروژه 112 / لامپ های مترو هزاران آمریکایی را بیمار کرد

یکی دیگر از آزمایش های تسلیحات بیولوژیک آمریکا در سال 1962 برنامه ریزی شد. آزمایشی که بعد ها رابرت مک نامارا، وزیر دفاع وقت آمریکا آن را پروژه 112 خواند. بعد از این پروژه بود که آزمایش های سلاح های بیولوژیکی آمریکا به صورت گسترده تری انجام شد و تحقیقات بسیاری در این زمینه صورت گرفت.

به همین دلیل در سال 1966 آزمایش بحث برانگیزی در متروی شهر نیویورک انجام شد و در آن دانشمندان لامپ های کم نوری را با باکتری های باسیلوس گلوبیگی پر کردند و سپس آن ها را در ایستگاه های مختلف مترو تخلیه کردند. این باکتری ها به وسیله سیستم مترو مسافت های زیادی پخش شدند و هزاران شهروند آمریکایی هوای آلوده آن را تنفس و با لباس هایشان باکتری ها را به مکان های دیگر حمل کردند.

در سال 2008، دفتر پاسخگویی دولت آمریکا اذعان کرد که به لطف پروژه 112 و آزمایش های دیگر ارتش آمریکا، ده ها هزار غیرنظامی در معرض عوامل بیولوژیکی نهاده شده اند.

در همین گزارش اشاره شده است که از سال 2003، وزارت دفاع آمریکا در کوشش است تا به افرادی را که در معرض پروژه 112 نهاده شدند، شناسایی و به آن ها در خصوص این پروژه اطلاع رسانی نمایند. اما این ادعا با واکنش شدید ارتش آمریکا روبرو شد و ارتش اظهار داشت که این پروژه موجب هیچ بیماری مضر و جدی نشده است، اما آزمایش های گرفته شده از افراد نشان می دهد که آن ها سال هاست که از بیماری های عفونی رنج می برند و تحت درمان طولانی مدت هستند.

اینکه آیا تحقیقات کنگره، حقیقت ماجرا را فاش خواهد نمود و نشان خواهد داد که کنه های آلوده دست ساز آمریکا وجود داشته یا نه، تعیین نیست. در هر صورت این تحقیقات می تواند پیش درآمدی برای فاش شدن برنامه های مخفی ای باشد که هنوز هیچ کس در خصوص آن ها نمی داند. همچنین ممکن است اطلاعات بیشتری را درباره آزمایش هایی بدهد که بدون اطلاع و رضایت مردم روی آن ها اجرا شده است. ممکن است ماجرای کنه های آلوده چیزی غیر از یک داستان علمی- تخیلی نباشد، اما به جرات می توان گفت که اگر این ماجرا ثابت گردد، این نخستین باری نیست که آمریکا دست به چنین کار های تروریستی ای می زند و مطمئنا آخرین بار هم نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4119

به "خیانت های بیولوژیک آمریکا در حق بشر ، از سانفرانسیسکو تا مسکو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیانت های بیولوژیک آمریکا در حق بشر ، از سانفرانسیسکو تا مسکو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید