خبرنگاران مبارزه با علف های هرز در 3 هزار و 345 هکتار از کشتزارهای مانه و سملقان

به گزارش نوای پرنده پارسی، بجنورد- خبرنگاران- مدیر جهادکشاورزی مانه و سملقان گفت: مبارزه با علف های هرز در سطح سه هزار و 345 هکتار از کشتزارهای کلزا و گندم این شهرستان خراسان شمالی در سال زراعی جاری اجرا شده است.

خبرنگاران مبارزه با علف های هرز در 3 هزار و 345 هکتار از کشتزارهای مانه و سملقان

هادی قهرمانیان روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اراضی زیر کشت کلزا در این شهرستان را هزار و 800 هکتار و گندم آبی و دیم را نیز حدود 40هزار هکتار دانست.

وی بیان نمود: سطح مبارزه با علف های هرز پیش رویشی و پس رویشی کلزای این شهرستان تا به امروز هزار و 449 هکتار و مبارزه با کک و شته مومی این محصول هم بیش از 370 هکتار بوده است.

وی کل سطح زیر کشت گندم آبی vh 17 هزار و 500 هکتار و گندم دیم vh نیز 23 هزار هکتار دانست و گفت: با توجه به تاخیر در کشت تا به امروز حدود 20درصد از مزارع گندم آبی به مرحله پنجه زنی رسیده است.

قهرمانیان گفت: تا به امروز 2 هزار و 575 هکتار از مزارع گندم برای کنترل علف های هرز باریک برک و همچنین پهن برگ مبارزه اجرا شده و این مبارزه ادامه دارد.

وی بیان نمود: کارشناسان این مدیریت در بازدیدهای میدانی و کلاس های آموزشی توصیه های فنی لازم را در مراحل مختلف به بهره برداران این بخش انتقال می دهند.

مدیر جهادکشاورزی مانه و سملقان گفت: از جمله اقدامات لازم در شرایط فعلی و در مرحله داشت استفاده از کودهای سرک و مبارزه با آفات و بیماریها و علف های هرز است.

قهرمانیان بیان نمود: علف های هرز علاوه بر تغذیه از موادغذایی خاک میزبان واسط برای آفات و بیماریهای گیاهی محسوب می شوند بنابراین لازم است کنترل به روشهای مختلف نظیر تناوب زراعی، کاشت بذور عاری از علف هرز، وجین و استفاده از علف کش ها انجام گردد.

شهرستان 110 هزار نفری مانه و سملقان در 45 کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است و 85 هزار هکتار اراضی زراعی دارد و به عنوان قطب کشاورزی خراسان شمالی محسوب می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3998

به "خبرنگاران مبارزه با علف های هرز در 3 هزار و 345 هکتار از کشتزارهای مانه و سملقان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مبارزه با علف های هرز در 3 هزار و 345 هکتار از کشتزارهای مانه و سملقان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید