جزییات کانال انتقال مالی ایران-اروپا، نفوذ آمریکا شکسته است

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران، امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در همایش تخصصی معرفی فرصت های سرمایه گذاری جزیره قشم در حوزه نفت و انرژی با اشاره به اینکه صحبت کردن از معافیت های نفتی ایران ریسک بالایی دارد گفت: خیلی وقت است که منتظریم اروپایی ها در راستای حمایت از برجام و حفظ تعادل استراتژیک کاری انجام دهند. این در حالی است که کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند، ژاپن و برزیل از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردارند.

جزییات کانال انتقال مالی ایران-اروپا، نفوذ آمریکا شکسته است

وی با تاکید بر اینکه برآیند اوضاع بین المللی نشان می دهد یک دوره ای از تغییرات در حال شروع است، توضیح داد: در این دوره نفوذ ایالات متحده آمریکا که بعد از جنگ جهانی دوم در حالت اوج خود بود رو به افول است و نفوذ این کشور به شدت به چالش کشیده شده است. مشکل اصلی آمریکا در این حوزه ایران است و ما داریم در این حوزه هزینه می دهیم.

به گفته این مقام مسئول اروپایی ها در حال کوشش برای حمایت از این توافق هستند اما نفوذ آمریکایی ها زیاد است. این در حالی است که در ملاقات های خصوصی اروپایی ها تاکید می نمایند که منافع اقتصادی اتحادیه اروپا به برجام گره خورده است.

زمانی نیا با بیان اینکه اروپایی ها تاکنون موفق چندانی در راستای یاری به ایران نداشته اند، گفت: قرار بود یک شبکه انتقال مالی (SPV) بین دو، سه بانک کوچک اروپایی که ارتباط کمتری با آمریکا دارند و چند بانک ایرانی ایجاد گردد تا از طریق این شبکه بتوانیم در وهله نخست اقلام غیرتحریمی را وارد کنیم و تا اواسط سال 2019 میلادی که این شبکه توسعه می یابد اقلام تحریمی را نیز بتوانیم خریداری کنیم. قرار بود تا مقری برای تشکیل این مجموعه در نظر گرفته گردد که احتمالا فرانسه به این منظور انتخاب گردد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره اظهارات و نوع نگاه جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا شرح داد: اگر بولتون می توانست آنطور که می خواهد عمل کند قیمت بنزین در آمریکا که کالایی استراتژیک است مانع اقدامات وی شد. لازم به تاکید است که معافیت های خرید نفت ایران که از سوی آمریکا مطرح شد تصمیم این کشور نبود بلکه ایران آن را به آمریکا تحمیل کرد.

زمانی نیا با اعلام اینکه نمی توان در حوزه خرید، فروش، وضعیت بیمه ها، حمل و نقل و سایر مسائل مربوط به صادرات نفت عدد و رقمی را خاطرنشان کرد، گفت: در حال حاضر جنگ جدی استراتژیکی بین تهران و واشنگتن شکل گرفته است به نحوی که هر گونه نشر اطلاعات از سوی ایران می تواند به ضرر کشور تمام گردد.

وی درباره سیاست های اقتصاد مقاومتی بیان داشت: ما راهی جز مقاومت نداریم و به نظر می رسد مجموعه عملکرد دولت طی 7، 8 ماه گذشته بهتر از پیش بینی های صورت گرفته بود؛ این در حالی است که در نفت ما جلوتر از برنامه هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ما آماده مسائل پیچیده تری هستیم، اضافه نمود: از نظر ما مساله هنوز تمام نشده، اما با تکیه بر ظرفیت های داخلی و تجارب خارجی این دوران را که سخت تر از دوران گذشته است پشت سر می گذاریم. درباره قشم نیز باید بگویم فرصت خوبی برای حضور بخش خصوصی های کوچک است خصوصا به منظور ذخیره سازی که تاکنون اندکی با تاخیر روبرو بوده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 510

به "جزییات کانال انتقال مالی ایران-اروپا، نفوذ آمریکا شکسته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات کانال انتقال مالی ایران-اروپا، نفوذ آمریکا شکسته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید