بی اعتنایی چین به قانون آمریکایی تحریم نفت ایران

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران: چین بدون توجه به تحریم های آمریکا واردات نفت از ایران در 9 ماه نخست 2013 را 1.4 درصد افزایش داده و این در حالی است که برای تمدید معافیت خود از سوی آمریکا باید در سه ماه آینده 18 درصد وادرات نفت از ایران را کاهش دهد.

بی اعتنایی چین به قانون آمریکایی تحریم نفت ایران

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش نوای پرنده پارسی، بر اساس قانون مصوب تحریم نفت ایران در کنگره آمریکا مشتریان نفت ایران باید خرید نفت از این کشور را کاهش دهند تا بتوانند از این قانون معاف شوند.

چین از معدود کشورهایی است که توجهی به این قانون نداشته است. در سال 2012 واردات نفت چین از ایران فقط 1 درصد کاهش یافت و در سال 2013 نیز تاکنون این کشور واردات نفت از ایران را 1.4 درصد افزایش داده است.

اگر چین بخواهد شانس خود برای معافیت یک دوره دیگر از تحریم های آمریکا را افزایش دهد، باید در سه ماه پایانی امسال میلادی، واردات نفت خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

آغاز به کار یک واحد مستقل پتروشیمی در ماه جولای که میعانات تولیدی پارس جنوبی را پالایش می نماید، دورنمای پایین آوردن واردات نفت چین از ایران را تضعیف نموده است.

واردات روزانه نفت چین از ایران در ماه سپتامبر، به 475 هزار و 521 بشکه رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد و نسبت به ماه آگوست 9 درصد افزایش را نشان می دهد.

یک منبع صنعتی نزدیک به نهاد وارد کننده نفت چین به رویترز گفت: ما در نیمه دوم امسال کوشش نموده ایم تا واردات از ایران را کنترل کنیم...واردات نفت ما از ایران بسیار کاهش یافته است. ما سطح فعلی واردات از ایران را در ماه های باقیمانده از امسال ادامه خواهیم داد.

مقامات نفتی چین سال گذشته برآورد کردند که پالایشگاه های این کشور واردات نفت خود از ایران را امسال حداقل 5 درصد کاهش خواهند داد و از 438 هزار و 450 بشکه در روز در سال 2012، حداکثر به حدود 416 هزار و 400 بشکه در روز در سال 2013 خواهند رساند.

چین، بزرگترین مشتری نفت ایران در 9 ماهه منتهی به سپتامبر، 16.01 میلیون تن، معادل 428 هزار و 160 بشکه در روز از این کشور نفت خریداری نموده است.

این بدان معناست که چین برای برخورداری از یک دوره معافیت دیگر، باید واردات نفت خود از ایران را در هر یک از سه ماه آینده به حدود 1.6 میلیون بشکه یعنی حدود 380 هزار بشکه در روز کاهش دهد که 18 درصد نسبت به واردات حدود 2میلیون بشکه نفت از ایران در ماه سپتامبر، کمتر خواهد بود.

البته قانون تحریم ایران بند ویژه ای دارد که به دولت آمریکا اجازه می دهد در جایی که منافع ملی آمریکا اقتضا می نماید معافیت کشوری را بدون توجه به کاهش یا افزایش واردات نفت آن کشور از ایران تمدید کند.

63

منبع: تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2244

به "بی اعتنایی چین به قانون آمریکایی تحریم نفت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اعتنایی چین به قانون آمریکایی تحریم نفت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید