اندونزی محل پایتخت جدید خود را معرفی کرد

به گزارش نوای پرنده پارسی، اندونزی روز دوشنبه محل پایتخت 33 میلیارد دلاری و جدید خود را در جزیره جنگلی بورنئو برای جایگزین کردن با جاکاراتا، مگاشهر شلوغ و آلوده ای که به آرامی در حال غرق شدن است، معرفی کرد.

اندونزی محل پایتخت جدید خود را معرفی کرد

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

به گزارش نوای پرنده پارسی، جاکارتا، پایتخت کنونی اندونزی، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا که در جزیره جاوا واقع شده، هم اکنون 10 میلیون نفر را در خود جای داده، مستعد سیل و زمین لرزه های متعدد بوده و تراکم ترافیکی شدیدی دارد.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی اعلام نموده پایتخت جدید این کشور که هنوز نامگذاری نشده بین مناطق کویتی کارتنگرای شمالی و پناجام پاسِر در استان کالیمانتان شرقی جزیره بورنئو قرار خواهد داشت.

ویدودو در کاخ ریاست جمهوری جاکارتا با بیان این که این یک مکان استراتژیک در مرکز اندونزی است که نزدیک به مناطق در حال رشد شهری واقع شده است، اضافه نمود: با توجه شروع جابجایی در سال 2024 میلادی، برنامه ریزی ها باید فوراً شروع گردد.

محل پایتخت جدید در 2000 کیلومتری شمال شرقی جاکارتایکی از مناطقی است که در موقعیتی با حداقل خطر بلایای طبیعی واقع شده است و این درحالیست که حوادث طبیعی به طور مرتب 17 هزار جزیره مجمع الجزایر اندونزی را تحت تاثیر قرار می دهند.

هم چنین دلایل مالی و سیاسی برای جابجایی پایتخت از جاوا وجود دارد که به گفته ویدودو 56 درصد از جمعیت 260 میلیون نفری اندونزی را در خود جای داده و 58 درصد از فراوری ناخالص داخلی ملی را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر فعالان زیست محیطی بیم آن را دارند که این اقدام باعث تخریب جنگل هایی گردد که محل زندگی اورانگوتان ها، خرس های آفتاب و میمون های دماغ دراز بوده و هم چنین آلودگی های موجود در معادن زغال سنگ و صنایع روغن پالم را افزایش دهد.

این فعالان با تاکید بر این که این اقدام تأثیرات زیست محیطی به همراه خواهد داشت، اظهار داشته اند که جاکارتا شکست های بسیاری را به دلیل آلودگی، بحران آب و جاری شدن سیل متحمل شده است و این مسائل نباید در پایتخت جدید دوباره ایجاد شوند.

مقامات اندونزی می گویند که آن ها می خواهند پایتخت جدید شهری هوشمند در جنگل باشد و به همین منظور 180 هزار هکتار زمین دولتی را کنار گذاشته اند.

به گفته رئیس جمهوری اندونزی، جابه جایی مرکز اداری تنها کمتر از 33 میلیارد دلار هزینه دارد که از این مقدار دولت 19 درصد از بودجه را تامین نموده و مابقی آن ناشی از مشارکت های دولتی-خصوصی و سرمایه گذاری های خصوصی است. این هزینه ها شامل دفاتر جدید دولتی و خانه های حدود 1.5 میلیون نفر از کارمندان دولت است.

کویتی کارتنگرا و پناجام پاسِر جمعیتی حدود 900 هزار نفر از کل جمعیت 3.5 میلیون نفری در استان کالیمانتان شرقی را در خود جای داده اند.

اخبار این اقدام با استقبال انجمن توسعه دهندگان در این استان روبرو شده که می گویند این اقدام احتمالا رونق سرمایه گذاری را در این استان به همراه داشته باشد اما گروه های تجاری ملی برای سرمایه گذاری محتاط تر عمل نموده اند.

اندونزی اولین کشور جنوب شرقی آسیا نیست که پایتخت خود را جابه جا می نماید. در سال 2005 میلادی ژنرال های حاکم میانمار پایتخت این کشور را به نایپیداو شهری درمیان تپه ها واقع در حدود 320 کیلومتری یانگون، پایتخت دوران استعمار منتقل کردند. در دهه 1990میلادی نیز مهاتیر محمد، رهبر مالزی یک پایتخت اداری را در پوتراجایا در فاصله حدود 33 کیلومتری از کوالالامپور بنا کرد.

بنا بر گزارش رویترز، طبق اعلام جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی دولت به زودی لایحه و نتیجه یک مطالعه امکان سنجی را به مجلس این کشور ارسال می نماید تا از تایید پایتخت جدید اطمینان حاصل گردد، اقدامی که تحلیلگران انتظار دارند به سرعت تصویب گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1788

به "اندونزی محل پایتخت جدید خود را معرفی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندونزی محل پایتخت جدید خود را معرفی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید