امکان صرفه جویی بنزین با فیلترهوای نانویی

به گزارش نوای پرنده پارسی، مدیرعامل یکی از بزرگ ترین فراوریکنندگان فیلترهای صنعتی خودروهای سبک گفت: در صورت ورود تمام ظرفیت خط فراوری فیلتر هوای نانویی این شرکت به بازار شاهد صرفه جویی صدمیلیون لیتربنزین خواهیم بود.

امکان صرفه جویی بنزین با فیلترهوای نانویی

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شاهپور پیروزی گفت: سال گذشته بیش از صد هزارفیلتر نانویی شرکت دانش بنیان فرانگار شرق در خودروهای داخلی مورداستفاده قرار گرفته است.

به اعتقاد وی در صورتی که تمام ظرفیت خط فراوری این شرکت وارد بازار گردد، سالانه صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و ده هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی هوا صرفه جویی خواهد شد.

شرکت فرانگار شرق به عنوان یکی از بزرگ ترین فراورینمایندگان فیلترهای صنعتی خودروهای سبک، پیروز به فراوری فیلترهوای خودرو حاوی نانوالیاف PAN شده است. در این فیلترهای جدید، یک لایه نازک از الیاف پلیمری روی کاغذ فیلتر قرار می گیرد تا توانایی فیلتراسیون به میزان چشمگیری افزایش یابد. به دلیل وجود نانوالیاف، ذرات موجود در هوا حتی در مقیاس نانومتری در فیلتر گرفتار شده و میزان آلایندگی به حداقل می رسد.

پپیروزی، درباره مزیت های این فیلترها گفت: به دلیل بهره مندی از فناوری نانوالیاف توانایی فیلتراسیون بالاتری نسبت به فیلترهای رایج دارند بنابراین استفاده از آن ها به کاهش 20 درصدی آلودگی هوا یاری می نماید، همچنین این فیلترها توانایی کاهش مصرف سوخت را نیز دارا بوده و می توانند بین 5 تا 15 درصد مصرف سوخت را کاهش دهند. در نتیجه استفاده از فیلترهای نانویی می تواند کاهش آلایندگی و مصرف سوخت را برای مصرف نماینده درپی داشته باشد.

وی اعلام کرد: اگر 25 درصد از خودروهای داخلی از این فیلترها استفاده نمایند سالانه صد میلیون لیتر درمصرف سوخت و یک صدهزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی هوا صرفه جویی خواهد شد. شرکت فرانگار شرق ظرفیت تامین فیلتر 25 درصد از خودروهای داخلی را دارا است.

وی درخصوص استفاده این فیلتر درخودروها گفت: فیلترهای نانویی که درحال حاضر فراوری می شوند قابلیت استفاده در بیشتر خودروهای داخلی نظیر پراید، سمند، انواع پژو، تندر، زانتیا و مگان را دارا هستند، هرچند به دلیل مسائل همکاری با خودروسازان، در حال حاضر این فیلترها به صورت مستقیم به بازار عرضه شده و ما فروشی به شرکت های خودروساز نداشته ایم.

پیروزی صادرات را یکی از محورهای اصلی این شرکت دانست و اضافه نمود: از ابتدای کار مبنا بر صادرات محصولات نانویی بوده وحتی کیفیت فراوری ونوع بسته بندی های اجرا شده منطبق با نیازهای صادراتی بوده اما به دلیل مسائلی نظیر فقدان نقدینگی کافی وهمچنین دشواری های انتقال ارز، شرکت فرانگار شرق هنوز در بخش صادرات فعال نبوده است.

وی درباره فناوری ساخت این فیلترهای نانویی گفت: در این فیلترها از نانوالیاف استفاده می گردد، درحال حاضر ما به فناوری جدیدی برای ساخت نانوالیاف دست پیدا نموده ایم که در آن نانوالیاف با نانوذرات ترکیب شده و موجب ارتقاء کیفی محصولات فیلتر می گردد، این فناوری در حال دریافت مجوزهای لازم برای تجاری سازی است.

وی یادآور شد: امیدورایم با توسعه فناوری فیلترهای نانویی، مصرف سوخت در سطح کشور کاهش یافته و سهم خودروها در آلایندگی هوا به ویژه در فصل های سرد سال کاهش یابد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1299

به "امکان صرفه جویی بنزین با فیلترهوای نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان صرفه جویی بنزین با فیلترهوای نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید