استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام بخشی سازه های تاریخی در معماری های نوین

به گزارش نوای پرنده پارسی، نخستین کارگاه آموزشی بین المللی مرمت و استحکام بخشی بناهای تاریخی، با حضور گرون آرون رئیس کمیته بین المللی ایسکارسا، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و جمعی از استادان، معماران و فعالان حوزه مرمت از داخل و خارج کشور شروع شد.

استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام بخشی سازه های تاریخی در معماری های نوین

در این کارگاه آموزشی بین المللی که به مدت سه روز در تهران ادامه خواهد داشت، جدیدترین اصول حفاظت و استحکام بخشی بناهای تاریخی مورد آنالیز قرار می گیرد و با حضور استادانی از داخل و خارج کشور، کارگاه های آموزشی برگزار خواهد شد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در افتتاحیه این کارگاه بین المللی گفت: یکی از مهم ترین موضوعات در این کارگاه گفت و گوهایی است که بین استادان و علاقه مندان به حوزه حفاظت و مرمت بناهای تاریخی اتفاق می افتد.

او گفت: موضوع مهم و با اهمیت میراث فرهنگی، حفاظت است، حفاظت از تاریخ و حفاظت از مواریث فرهنگی، بنابر این همه باید در این موضوع مشارکت داشته باشند و خوشبختانه برای برگزاری این کارگاه مهم بین المللی شاهد حمایت و همکاری بخش های مختلف سازمان میراث فرهنگی بوده ایم.

او در ادامه با اشاره به خصوصیات معماری ایران گفت: انواع مختلف معماری را در ایران شاهدیم و شاهکارهایی را در این خصوص از ایرانی ها سراغ داریم و در طول تاریخ شاهد خلق معماری های شگفت انگیز از سوی ایرانیان هستیم که به عنوان مثال می توان به خلق گنبد اشاره نمود و بعد از آن نیز شاهد خلق انواع سازه های معماری از سوی ایران بودیم و بدون ایران نمی توان این موضوع را در جهان پیگیری و جستجو کرد.

طالبیان ادامه داد: در کنار انواع سازه ها شاهد بافت ها و بناهای تاریخی بی شماری در ایران هستیم که همه این ها شاهکار هستند، در ایران هزاران تجربه نهفته است، معماران و مهندسان جدید به این موضوع کمتر توجه نموده اند در حالی که این موضوع و شاهکارهای ایرانی رمزگشایی گردد.

او ادامه داد: باید بدانیم که فرایندی که در گذشته اجرا شده و معماری هایی که در گذشته انجام شده به چه صورت بوده و باید این ها را رمز گشایی کرد، چراکه در کنار نعمت های خدادادی و ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد، تهدیداتی مانند سیل و زلزله نیز وجود دارد که بافت های تاریخی ما را تهدید می نماید.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر یک نهضتی آغاز شده است تا حفاظت به شکل بهتری ایجاد گردد، خوشبختانه نسبت به دهه های گذشته موضوع حفاظت به شکل بهتری دنبال می گردد اما نسبت به تعداد بافت ها و بناهای تاریخی و آثار فرهنگی تاریخی که در کشور وجود دارد، موضوع حفاظت از آثار تاریخی باید با قوت و جدیت بیشتری دنبال گردد.

او در ادامه به مختصات سازه های تاریخی اشاره نمود و گفت: در سازه های تاریخی و معماری بناهای فرهنگی تاریخی شاهد این هستیم که موضوعات ایمنی و حفاظت به خوبی رعایت شده است، به عنوان مثال در تخت جمشید سازه ها به گونه ای احداث شده که در مقابل زمین لرزه مقاوم است، ما باید از این نوع معماری درس بگیریم و تجربه های جدید کسب کنیم.

طالبیان گفت: در کارگاه هایی که در دهه های گذشته برگزار کریم با استفاده از نظرات و تجربیات استادان با تجربه به این نتیجه رسیدیم که بهترین روش برای حفاظت و نگهداری از آثار فرهنگی تاریخی استفاده از مصالح بومی است، مصالحی که در دسترس افراد باشد و بتوانند به راحتی آن را تهیه نمایند.

او در ادامه صحبت های خود گفت: خوشبختانه در حوزه مقاوم سازی، نمونه های خوبی را در ایران داریم که رمز گشایی آن ها و استفاده از تجربه قدیمی ها می تواند به حفاظت هرچه بهتر از آثار فرهنگی تاریخی یاری کند.

طالبیان ادامه داد: حفاظت یک امر مقدس است، چون حفاظت از فرهنگ است، حفاظت از تاریخی و تمدن است و حفاظت از میراث فرهنگی است.

گرون آرون رئیس ایسکارسا نیز در این مراسم گفت: ایسکارسا یک نهاد زیر نظر ایکوموس است که فعالیت خود را از سال 1996 آغاز نموده است و در این نهاد مهندسان و معماران از کشورهای مختلف حضور دارند که به موضوع حفاظت از ابنیه تاریخی و سازه های تاریخی می پردازند. این کمیته در هر سال دوبار تشکیل جلسه می دهد.

او اضافه نمود: یاری به دانش حفظ میراث فرهنگی، ارائه توصیه ها به اهداف این موضوع، ترویج دانش مرتبط با اصول حفاظت، مشارکت در سازمان دهی برنامه های آموزشی و نیز گسترش همکاری ها با سایر کمیته های ایکوموس از مهمترین اهداف ایسکارسا است.

در این کارگاه که در روزهای شنبه، یکشنبه و دو شنبه هفته جاری در تهران ادامه خواهد داشت، 10 نشست تخصصی با حضور استادان بین المللی برگزار می گردد و در سرانجام روز سوم، شرکت نمایندگان با مرمت نمونه هایی از جمله مدرسه سپهسالار، مسجد ده نو در میبد و منار بسطام آشنا خواهند شد.

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 11 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2168

به "استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام بخشی سازه های تاریخی در معماری های نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از تجربه اصول حفاظت و استحکام بخشی سازه های تاریخی در معماری های نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید