آشفته بازار مرغ ؛ مرغداران چرا شاکی هستند؟ ، مدیرکل بازرسی جهاد کشاورزی: مرغ 110 هزار تومانی نداریم، تماس بگیرید حتما برخورد می کنیم

به گزارش نوای پرنده پارسی، دبیر کانون انجمن صنفی تولیدکنندگان مرغ گوشتی ایران با انتقاد از طرح موضوع واردات مرغ از ترکیه گفت: با چنین برنامه هایی مسائل تولیدکنندگان برطرف نخواهد نشد و شرایط بازار مرغ بدتر خواهد شد.

آشفته بازار مرغ ؛ مرغداران چرا شاکی هستند؟ ، مدیرکل بازرسی جهاد کشاورزی: مرغ 110 هزار تومانی نداریم، تماس بگیرید حتما برخورد می کنیم

خبرنگاران- مرضیه ثمره حسینی: گزارش ها حاکی از آن است که علاوه بر افزایش قیمت مرغ، همچنان مرغ در بازار کم است. در پی این شرایط، دیروز، محمدجواد عسکری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه باید مرغ بیشتری در کشور فراوری گردد، اظهار داشت که مجلس به وزارت جهاد کشاورزی یک هفته مهلت داده است تا شرایط مرغ معین تکلیف گردد.

بعلاوه، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت در صورتی که مرغداران برای عرضه کافی مرغ به بازار همکاری ننمایند اقدام به واردات مرغ از کشور ترکیه می گردد.

تهدید مرغداران کار را بدتر می نماید

دبیر کانون انجمن صنفی فراورینمایندگان مرغ گوشتی ایران در واکنش به این صحبت ها به خبرنگاران گفت: با چنین برنامه هایی مسائل فراورینمایندگان برطرف نخواهد نشد.

پرویز فروغی با تاکید بر اینکه واردات مرغ در این شرایط جز اینکه شرایط را بدتر کند، بهتر نخواهد نکرد، ادامه داد: به جای ساماندهی شرایط فراوری و کوشش درجهت افزایش فراوری، باید در پی راه چاره مسائل بود. چنین صحبت هایی مایه دلسردی فراورینمایندگانی است که پای کار مانده اند و باعث می گردد آنها هم از چرخه فراوری خارج شوند.

دبیر کانون انجمن صنفی فراورینمایندگان مرغ گوشتی کشور در واکنش به این سوال که چرا قیمت مرغ همچنان بالاست؟ گفت: نباید گفت قیمت مرغ (مرغ زنده) بالاست چون واقعا در حال حاضر قیمت مرغ به قیمت واقعی اش نزدیک می گردد.

فروغی در خصوص اینکه قیمت واقعی مرغ چند است و چه عددی مدنظر فراورینمایندگان است، هم بیان نمود: در حالی قیمت هر کیلو مرغ زنده را 52 هزار تومان اعلام نموده اند که الان نزدیک به 57 هزار تومان برای مرغدار تمام می گردد یعنی مرغدار هنوز هم حدود 5 هزار تومان ضرر می نماید.

دبیر کانون انجمن صنفی فراورینمایندگان مرغ گوشتی کشور با بیان اینکه 57 هزار تومان حداقل قیمتی است که باید برای مرغ زنده در نظر گرفته گردد، ادامه داد: قیمت جوجه یک روزه هم 25 هزار و 26 هزار تومان است و بعضی فراورینمایندگان تا 30 هزار تومان هم خریده اند یعنی فراورینماینده برای خرید 40 هزار عدد جوجه باید تا یک میلیارد و 200 میلیون تومان پول بدهد بعد چگونه توقع دارند که مرغ خود را 52 هزار تومان بفروشد؟!

بازار نهاده ها و جوجه یک روزه رها شده است

فروغی با بیان اینکه مسائل امروز بازار مرغ ثمره عدم حمایت از فراورینمایندگان در ماه های گذشته است، اضافه نمود: باید نهاده ها و جوجه یک روزه را به قیمت مصوب به فراورینماینده بدهند و بعد از او قیمت مناسب بخواهند نه اینکه جوجه یک روزه و نهاده ها رها شده و بعد از فراورینماینده انتظار داشته باشند که محصول خود را که با هزار هزینه فراوری نموده است به قیمت دستوری عرضه کند.

دبیر کانون انجمن صنفی فراورینمایندگان مرغ گوشتی کشور با تاکید بر اینکه اگر بخش فراوری ساماندهی گردد شاهد بحران و هرج و مرج در بازار مرغ نخواهیم بود، گفت: باید از ابتدا قیمت های مولفه های فراوری را بر اساس قیمت تمام شده مرغ در اختیار فراورینماینده قرار دهند بعد آن زمان از فراورینماینده انتظار داشته باشند که محصول خود را به قیمتی که اعلام می نمایند بفروشد. اگر این کار را کردند و فراورینماینده همکاری نکرد بعد آن زمان برخورد نمایند نه اینکه تمام مولفه های فراوری رها باشد و فقط زورشان به فراورینماینده مرغ برسد چون مرغدار واقعا نمی تواند به این قیمت محصول خود را بفروشد.

فروغی در ادامه بیان نمود: الان هم اگر می بینید گوشت مرغ در بازار به قیمت 100 هزار تومان عرضه می گردد این گرانی به هیچ وجه از سمت مرغداران نیست و دلالان در حال سوء استفاده از این شرایط هستند و به هر قیمتی که دلشان بخواهد می فروشند که در این زمینه باید بخش های نظارتی ورود نمایند.

با گرانفروشان به شدت برخورد می کنیم

در خصوص دلیل گرانی مرغ در خرده فروشی ها و قصابی های سطح شهر با مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی جهاد کشاورزی صحبت کردیم. مسعود امراللهی در ابتدا کمبود در بازار مرغ را رد کرد و به خبرنگاران گفت: الان شرایط بازار به لحاظ عرضه خوب است و دو سه روز است که ورودی به تهران بالا رفته و مسئله ای در بخش تامین و عرضه مرغ نداریم.

امراللهی در خصوص قیمت مرغ هم بیان نمود: قیمت ها رو به کاهش است و به قیمت مصوب که 73 هزار تومان است نزدیک است و سعی ما بر این است که در چند روز آینده هم با تشدید نظارت هایی که در حال اجرا است قیمت مرغ به قیمت واقعی برگردد.

این صحبت ها در حالی است که در حال حاضر هر کیلو مرغ تازه در سطح شهر تا 110 هزار تومان هم به فروش می رود. امراللهی در این باره گفت: ما مرغ 110 هزار تومانی ندیدیم و اگر مردم مرغ فروشی و قصابی ای را دیدند که مرغ را به قیمت بالای نرخ مصوب 73 هزار تومان عرضه می نماید حتما با 124 تماس بگیرند و موضوع را گزارش نمایند چون این امر تخلف و گرانفروشی محرز است و ما صددرصد با آن برخورد خواهیم کرد.

مدیرکل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما برخورد با گرانفروشی را فقط منوط به توزیع نمایندگان و بازار ننموده ایم، گفت: اولویت ما برخورد با حلقه های اولیه تامین مرغ است، بر این اساس بازرسین ما در حال رصد کل زنجیره فراوری مرغ هستند و اگر در واحدهای فراوری جوجه یک روزه، یا در بخش پرورش مرغ زنده و بعلاوه کشتارگاه ها گرانفروشی ای رخ دهد به شدت با متخلفین برخورد می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7810

به "آشفته بازار مرغ ؛ مرغداران چرا شاکی هستند؟ ، مدیرکل بازرسی جهاد کشاورزی: مرغ 110 هزار تومانی نداریم، تماس بگیرید حتما برخورد می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشفته بازار مرغ ؛ مرغداران چرا شاکی هستند؟ ، مدیرکل بازرسی جهاد کشاورزی: مرغ 110 هزار تومانی نداریم، تماس بگیرید حتما برخورد می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید