یزد، دومین کانون نساجی کشور است

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران/یزد مشاور و مدیر طرح و برنامه معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: امروزه هنر و صنعت نساجی در استان یزد، از اصیل ترین، سودآورترین و پیشتازترین صنایع محسوب می شود به طوری که این استان را دومین کانون نساجی کشور ساخته است.

یزد، دومین کانون نساجی کشور است

به گزارش نوای پرنده پارسی، حجت اله مرادخانی در نخستین همایش ملی نساجی سنتی با موضوع غیاث الدین نقشبند یزدی که امروز در دانشگاه آزاد یزد برگزار شد، مطرح نمود: قدمت هنر نساجی در یزد به اندازه ای است که می توان آوازه این هنر اصیل را از گذرگاه های دور و نزدیک تاریخ شنید.

وی افزود: این شهرت در پرتوی اندیشه، دقت، ظرافت و ذکاوت حاصل آمده است و امروز که حدود یک صد سال از ماشینی شدن این صنعت در یزد می گذرد و هنوز پیشتازترین صنعت این منطقه، نساجی است.

مشاور و مدیر طرح و برنامه های معاونت صنایع دستی کشور گفت: تاریخ نشان می دهد که یزد همیشه در نساجی پیشتاز بوده است و با توجه به سختی هایی که در گذشته در زمینه راه وجود داشته است، یزدی های پرتلاش را مجبور کرده است تا به جای پلاس، جامه ابریشمین، ترمه و حریر یزدی باکیفیت را صادر کنند.

این مقام مسئول شرح داد: امروزه یزد نه تنها به سبب معماری ویژه و بناهای باستانی اش بلکه به سبب وجود صنایع گوناگون از جمله صنعت بافندگی اش شناخته شده است و با نگاهی گذرا به شرایط موجود، لزوم معرفی، حفظ و احیای این رشته به خوبی احساس می شود.

مرادخانی گفت: برنامه ریزی و برگزاری این همایش توانسته است بسیاری از صاحب نظران و افرادی که در زمینه نساجی حرفی برای گفتن دارد را فراخواند تا از این طریق بتوان این صنعت را نه تنها حفظ، بلکه ترویج و رونق داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 3867

به "یزد، دومین کانون نساجی کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد، دومین کانون نساجی کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید