گروه لیما: مادورو را به رسمیت نمی شناسیم، اپوزیسیون: ونزوئلا غاصب نمی خواهد

به گزارش نوای پرنده پارسی، وزیران امور خارجه 12 کشور آمریکای لاتین و کانادا با اشاره به شروع قریب الوقوع دور دوم ریاست جمهوری نیکولاس مادورو تاکید کردند که دولت هایشان او را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا قبول ندارند.

گروه لیما: مادورو را به رسمیت نمی شناسیم، اپوزیسیون: ونزوئلا غاصب نمی خواهد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه 14 عضوی لیما پس از نشستی در پایتخت پرو برای آنالیز راه های افزایش فشار بین المللی بر کاراکاس تاکید نمود دولت سوسیالیست تندرو نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را تایید نمی نماید.

نستور پوپولیزیو، وزیر خارجه پرو تاکید نمود این گروه در آستانه شروع به کار نیکولاس مادورو در دهم ژانویه (20 دی) یک پیغام سیاسی قدرتمند ارسال نموده است.

مادورو در انتخابات 20 مه که اصلی ترین احزاب اپوزیسیون آن را بایکوت کردند و هدف محکومیت جامعه بین المللی از جمله ایالات متحده نهاده شد، مجددا به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا انتخاب شد.

وزیر خارجه پرو به خبرنگاران گفت: اصلی ترین پیغام، قطعا عدم به رسمیت شناختن دوره جدید رژیم ونزوئلایی است. این خیلی مهم است که گروه لیما این بیانیه را صادر نموده است تا به فشاری ادامه دهد که هدفش احیای دموکراسی در ونزوئلاست.

این گروه که کانادا هم عضو آن است، تاکید دارد مادورو باید به تدریج قدرت را به مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون انتقال دهد تا بتوان انتخاباتی آزاد برگزار کرد.

پوپولیزیو گفت: از نیکولاس مادورو خواسته شده پست ریاست جمهوری را تحویل نگیرد، به اختیارات این مجلس احترام گذاشته و به تدریج قدرت را منتقل کند تا انتخابات جدیدی برگزار گردد.

واکنش ونزوئلا

ونزوئلا با انتقاد از گروه لیما، آن را به طراحی کودتا زیر نظر آمریکا متهم کرد. خورخه آریزا، وزیر امور خارجه ونزوئلا در بیانیه ای تاکید نمود: کاراکاس از اعلامیه عجیب و غریب گروهی از کشورهای قاره آمریکا که پس از دریافت دستور از ایالات متحده آمریکا به وسیله یک ویدیو کنفرانس با اجرای یک کودتا موافقت کردند، حیرت زده است.

ایالات متحده، عضو این گروه که پس از اعتراضات مرگبار ضد مادورو در 2017 تشکیل شد، نیست اما برای اولین بار در آن شرکت کرد. مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به وسیله ویدیو کنفرانسی از واشنگتن سخنرانی انجام داد.

به قدرت رسیدن یک دولت جدید راست افراطی در برزیل به ریاست ژایر بولسونارو احتمالا مخالفت منطقه ای با مادورو را شدیدتر می نماید.

اقدام گروه لیما با انتشار بیانیه مجلس ملی ونزوئلا همزمان شد که تاکید داشت مادوروی غیر مشروع را که قدرت را دوباره به دست بگیرد، به رسمیت نخواهد شناخت.

اپوزیسیون ونزوئلا تاکید نمود: ما با مردی روبرو هستیم که انتخابات را دزدیده است. ما یک غاصب (به عنوان رئیس جمهوری) نمی خواهیم. نه ونزوئلایی ها و نه خارجی ها نمی توانند مادورو را به عنوان رئیس جمهوری به رسمیت بشناسند.

علاوه بر این، لوئیس آلماگرو، دبیرکل سازمان کشورهای آمریکایی در پیغامی توئیتری از جامعه بین المللی درخواست کرد تا مادورو را به رسمیت نشناسند. بیانیه گروه لیما موجب افزایش حمایت ها از مجلس ملی تحت کنترل اپوزیسیون ونزوئلا شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 675

به "گروه لیما: مادورو را به رسمیت نمی شناسیم، اپوزیسیون: ونزوئلا غاصب نمی خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه لیما: مادورو را به رسمیت نمی شناسیم، اپوزیسیون: ونزوئلا غاصب نمی خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید