کاربرد های جالب شامپو بچه برای نظافت و حتی درمان

به گزارش نوای پرنده پارسی، اغلب افراد از شامپو بچه تنها برای شست و شوی سر کودک استفاده می نمایند، در حالی که استفاده از شامپو بچه کاربرد های فراوان دیگری هم برای نظافت و ... به همراه دارد.

کاربرد های جالب شامپو بچه برای نظافت و حتی درمان

همانطور که می دانید شامپو بچه برای شست و شوی سر کودک، عالی و ملایم است، اما شاید از کاربرد های دیگر آن اطلاعاتی نداشته باشید. به همین علت در این بخش به معرفی کاربرد های دیگر شامپو بچه می پردازیم.

شست و شوی صورت

شامپوی بچه برای پوست سر کودک ملایم است، به همین علت به نظر می رسد برای پوست و شست و شوی روزانه مناسب باشد. متخصصان پوست معمولاً به افراد مبتلا به اگزما (درماتیت سبورئیک) توصیه می نمایند هر روز از شامپوی بچه برای شستن صورت استفاده نمایند.

از بین بردن چسبندگی چسب

اگر جدا کردن چسب از روی پوست برایتان دردناک است می توانید چند قطره شامپو روی چسب بریزید تا به راحتی چسب از پوست جدا گردد. شامپو بچه بعلاوه به جای مانده کرم یا پماد را از روی پوست پاک می نماید.

پاکسازی سینوس ها

نتی پات (وسیله ای برای برطرف مسائل سینوسی) می تواند سینوس ها را پاکسازی کند و خروپف را کاهش دهد، اما اگر یک قطره شامپو بچه را البته بعد مشورت با پزشک و اجازه او در مقداری محلول آب نمک بریزید، می تواند به شما در برطرف عفونت سینوس یاری کند.

درمان التهابات جزئی چشم

قرمزی و خارش پلک دارید؟ ممکن است بلفاریت داشته باشید که یکی از اختلال شایع چشم است و اغلب به وسیله باکتری ایجاد می گردد. از علائم آن می توان به خارش، قرمزی، سوزش، پارگی و پوسته پوسته شده پلک ها هنگام بیدار شدن از خواب اشاره نمود. با استفاده از کمپرس آب گرم و شست وشو چشم با شامپوی بچه می توانید التهاب را بهبود بخشید.

تمیز کردن جواهرت

جواهرات را می توان با جوشاندن در مخلوطی از شامپوی بچه و آب تمیز کرد. به راحتی یک قطره از شامپو بچه را با مقداری آب مخلوط کرده و با مسواک نرم جواهرات را تمیز کنید، سپس با آب خنک بشویید و کاملا خشک کنید.

استفاده به عنوان کف ریش

اگر در سفر کف ریشتان را فراموش کرده اید همراه خود ببرید، شامپو بچه برترین جایگزین است و احتیاجی به استفاده از صابون نیست.

پاک کردن کف

اگر تمایلی به استفاده از مواد شیمیایی قوی در تمیز کردن منزل ندارید به جای آن از شامپو بچه بهره ببرید. بسیاری از افراد شامپو بچه را به عنوان گزینه ای مناسب برای تمیز کردن کف های لمینت پیشنهاد می نمایند. مخلوطی از 1 تا 2 قاشق غذاخوری شامپو بچه را با مقداری آب ترکیب کنید و برای از بین بردن چربی و آلودگی ها از آن بهره ببرید.

تمیز کردن و حفظ مبلمان و وسایل چرم

پاک نماینده های چرم زیادی برای مبلمان، کفش ها و کیف های دستی موجود است. اما در بسیاری از موارد ممکن است به راهکار خاصی احتیاج نباشد. یک قطره از شامپو بچه را در آب گرم مخلوط کرده و به وسیله یک پارچه آغشته به محلول، وسایل مورد نظر را تمیز کنید.

تمیز کردن ژاکت و کلاه چرمی

اگر نمی خواهید برای تمیز کردن کت چرمی از تمیز نماینده های قوی بهره ببرید همچون مبلمان چرم، کمی شامپو بچه را در آب حل کنید، دستمال را آغشته به محلول کرده و کت را با آن تمیز کنید سپس کت را با دستمال خشک کنید. برای تمیز کردن کلاه چرمی می توانید پارچه نمداری را با یکی دو قطره شامپو بچه روی کلاه چرمی تان بکشید و با پارچه نمدار تمیز دیگری هر چیزی را که به جامانده پاک کنید.

شست و شوی لباس های ظریف با دست

برای شست و شوی لباس های ظریف با دست حتما به یک ماده شوینده ملایم مانند شامپو بچه احتیاج دارید که علاوه بر پاک کردن لباس به دست آسیب نمی زند.

شست و شوی لباس های پشمی و کشی

برای شست و شوی لباس های پشمی می توانید از شامپوی بچه که به میزان کافی ملایم است، بهره ببرید و لباس ها را داخل سبد قرار دهید تا خشک گردد.

باز کردن زیپ

اگر زیپ لباستان گیر دارد یک قطره از شامپو بچه را روی یک پنبه بریزید، سپس آن را روی زیپ بزنید. تا زمانی که زیپ قابل استفاده است، شامپو به روان کارکردن زیپ یاری می نماید و در حین آبکشی شسته می گردد.

برطرف خشکی پا ها

برای نرم شدن پوست پا ها و برطرف خشکی پا ها قبل از خواب کمی شامپو روی پاهایتان بمالید و یک جفت جوراب نخی سبک بپوشید. صبح پاهایتان نرم و لطیف می گردد.

شستن رنگ اضافی از مو ها

برای شستن رنگ اضافی مو ها کمی جوش شیرین به شامپو بچه اضافه کنید و با آن، رنگ موی اضافی را بشویید. استفاده از این شیوه و شستن مو ها دو تا سه بار با شامپو بچه مفیدتر از استفاده از روشن نماینده رنگ مو است.

نجات پلیور های آب رفته

اگر بعد از شست وشو، پلیورتان آب رفته است و نمی توانید دیگر از آن بهره ببرید، نگران نباشید با کمی شامپو بچه و آب گرم می توانید آن را به حالت روز اولش برگردانید. برای این کار در یک تشت آب گرم کمی شامپو بچه بریزید و هم بزنید تا کف کند. سپس پلیور را روی آب قرار داده و اجازه دهید خودش داخل آب فر برود و 15 دقیقه خیس بخورد.

بعد از گذشت این مدت پلیور را درآورید و آهسته بچلانید و سپس داخل ظرف دیگری که با آب پر شده بیاندازید، دوباره اجازه دهید پلیور خودش داخل آب فر برود. سپس آن را از آب بیرون بیاورید و روی یک حوله خشک پهن کنید تا آب اضافی آن جذب حوله گردد. پس از خشک شدن خواهید دید پلیور به میزان اولش برگشته است.

شست و شو برس های آرایشی

برس های آرایشی کثیف می توانند محل فراوری باکتری ها باشند و با ایجاد جوش صورت به زیبایی چهره آسیب برساند. برس های کثیف بعلاوه می توانند عفونت جدی ناشی از اشریشیا کُلی یا استاف یا عفونت قارچی را توسعه دهند.

برای تمیز نگه داشتن پوست، توصیه می گردد هر هفت تا 10 روز برس را در مخلوطی از آب و شامپوی ملایم بشویید و رطوبت اضافی آن را بگیرید، سپس آن ها را صاف بگذارید تا خشک شوند.

شست و شوی ماشین

برای تمیز کردن و برق انداختن ماشین، شامپو بچه را با جوش شیرین مخلوط کرده و ماشین را بشوئید. یا اینکه یک چهارم فنجان شامپو را در یک سطل آب بریزید و با یک اسفنج بدنه اتومبیل را تمیز کنید. برای پاک کردن لکه های سیاه مستقیما یک قطره شامپو را روی اسفنج بریزید و عملیات پاکسازی را انجام دهید.

تمیز کردن دیوار ها

شامپو بچه را در یک سطل با آب گرم رقیق کنید و از آن برای تمیز کردن دیوار های کثیف بهره ببرید. برای پاک کردن لکه های به جامانده اسپری حشره کش روی دیوارکه برای از بین بردن حشرات استفاده کرده اید، کمی شامپو روی اسفنج بریزید و دیوار را با آن تمیز کنید. سپس روی دیوار یک پارچه نمدار بکشید تا کف ها از بین بروند.

تمیز کردن فرش ها

لازم نیست از شوینده های قوی برای تمیز کردن فرش های تان بهره ببرید بلکه می توانید برای تمیز کردن فرش ها از شامپو بچه بهره ببرید.

تمیزکردن برگ گیاهان

گیاهان باید تنفس نمایند پس برگ گیاهان خانگی باید همواره تمیز باشد. برای تمیز کردن برگ گیاهان در یک ظرف آب چند قطره شامپو بریزید، پارچه ای را با آن خیس کنید، آن را بچلانید و سپس با این پارچه غبار برگ ها را از بین ببرید.

تمیز کردن اجاق گاز

فرمولاسیون شامپو بچه طوری تنظیم شده است که حتی می تواند چربی های اجاق گازتان را هم تمیز کند. برای زدوندن چربی های اجاق گازتان کمی جوش شیرین را با شامپو بچه ترکیب کنید و با آن گاز را تمیز کنید.

پاک کردن آرایش

با استفاده از شامپو بچه حتی می توانید آرایش صورت (ریمل، کانسیلر، ..) را بطور کامل پاک کنید.

تمیز کردن شیرآلات

برای تمیز و درخشان شدن شیرآلات وقتی زمان کافی ندارید از شامپو بچه یاری بگیرید و با کمی شامپو شیرآلات خود را برق بیاندازید.

پاک کردن پنجره ها

یک قاشق غذاخوری شامپو بچه را با کمی آب در یک کاسه ترکیب کنید و آن را در یک بطری اسپری بریزید. از تاثیر این ترکیب برای پاک کردن پنجره ها شگفت زده خواهید شد.

منبع: نمناک

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7828

به "کاربرد های جالب شامپو بچه برای نظافت و حتی درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد های جالب شامپو بچه برای نظافت و حتی درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید