پایتخت نشینان رکورد مصرف آب را شکستند، زنگ خطر سفره های زیرزمینی به صدا درآمد

به گزارش نوای پرنده پارسی، احمد نسب گفت: پایتخت نشینان با افزایش چشمگیر مصرف آب، رکورد بی سابقه ای را در تاریخ آب و فاضلاب استان به ثبت رساندند.

پایتخت نشینان رکورد مصرف آب را شکستند، زنگ خطر سفره های زیرزمینی به صدا درآمد

محمد رضا احمد نسب قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار با اشاره به اینکه پایتخت نشینان، رکورد بی سابقه مصرف را در تاریخ آب و فاضلاب تهران به ثبت رساندند، اظهار کرد: بنابر آمار در تاریخ 26 تیر، 3 میلیون و 678 هزار و 425 متر مکعب آب در تهران مورد استفاده نهاده شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه خط قرمز مصرف 3 میلیون و 50 هزار مترمکعب است، اضافه نمود: با توجه به رشد فزاینده مصرف، آمار فعلی برای ما یک آلارم قرمز محسوب می گردد، از این رو از شهروندان تقاضا داریم که کمک رسان ما در مدیریت مصرف باشند.

احمد نسب ادامه داد: با توجه به افزایش درجه حرارت هوا، اگر شهروندان نسبت به مدیریت مصرف بی اعتنا باشند، بدون تردید برای تامین آب 6 ماهه دوم سال با چالش جدی روبرو می شویم.

این مقام مسئول میزان مصرف آب در 28 تیر را 3 میلیون و 582 متر مکعب خاطرنشان کرد و گفت: اگرچه میزان مصرف در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 4 درصد رشد را نشان می دهد، اما نسبت به 26 تیر، روند مصرف کمتر بوده است.

وی، تعبیه سایه بان به هنگام نصب کولر های آبی، استانداردسازی کولر های آبی برای جلوگیری از نشت آب، اجتناب از مصرف آب شرب برای شست و شوی حیاط، اتومبیل و..، کوتاه کردن زمان دوش دریافت به کمتر از 5 دقیقه، آبکمک باغچه در ساعات خنک روز، چک کردن کارکرد کنتور به منظور پیشگیری از نشت لوله را از راه چاره های ساده مدیریت مصرف آب خاطرنشان کرد.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه سفره های زیرزمینی به شدت در معرض خطر هستند، بیان نمود: اگر مصرف آب مدیریت نگردد، بدون تردید به سبب دست درازی به آب های اطراف تهران دیگر آبی برای نسل های آینده نخواهیم داشت.

وی تامین آب استان تهران را به واسطه رشد جمعیت یکی از چالش های اساسی پیش رو دانست و گفت: برای مدیریت تامین و مصرف آب هیچ راهی نیست، جز آنکه مصرف نمایندگان همگی دست به دست هم دهند و منابع آب را سرمایه ملی بدانند.

احمد نسب درباره اینکه آیا تا خاتمه فصل تابستان برنامه ای برای قطعی آب در محله های مختلف دارید، بیان نمود: هیچ برنامه ای برای قطعی آب مناطق مختلف نداریم و نهایت تلاشمان بر آن است تا خاتمه فصل تابستان، آب همچنان در لوله ها استمرار داشته باشد و در بعضی مناطق تنها به واسطه افزایش مصرف ممکن است افت شبکه داشته باشیم.

این مقام مسئول حجم ذخیره سد کرج در تاریخ 28 تیر را 183 میلیون متر مکعب، لار 284 میلیون متر مکعب، طالقان 414 میلیون متر مکعب، لتیان 69 میلیون متر مکعب و ماملو 244 میلیون متر مکعب خاطرنشان کرد.

وی با اشاره به اینکه 25 تا 50 درصد آب مورد احتیاج پایتخت از سفره های زیر زمینی تامین می گردد، گفت: در شرایط خشکسالی، تامین آب از سفره های زیرمینی از 50 درصد فراتر می رود که همین امر پاشنه آشیل ما محسوب می گردد.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی اضافه نمود: با توجه به آنکه برداشت از سفره های زیرزمینی را باید به 25 درصد تقلیل دهیم، اما همچنان 33 درصد آب مورد احتیاج از سفره های زیرزمینی تامین می گردد و این امر بدان معناست که ظرفیت های بالقوه آینده را پیشخور نموده ایم.

احمد نسب با اشاره به اینکه بیش از 60 درصد مشترکان الگوی مصرف آب را رعایت می نمایند، بیان نمود: 20 درصد مشترکان مصرف متوسط به بالا و حدود 20 درصد با الگوی مصرف فاصله زیادی دارند که در قبوض مصرفی هدایت های لازم را به مشتریان می دهیم، ضمن آنکه برای مشترکان پرمصرف سقف تعرفه لحاظ می گردد.

به گفته وی، اگرچه وضعیت آب های سطحی نسبت به مدت مشابه سال قبل مناسب تر است، اما بارش های اخیر به سبب خشکسالی های 10 تا 12 سال اخیر تاثیری بر سفره های زیرزمینی نداشته است.

این مقام مسئول، نصب کنتور های جدید و تنظیم فشار شکن های شبکه آب را یکی از راه چاره های مدیریت مصرف در پیک گرما خاطرنشان کرد و اضافه نمود: با توجه به مصرف بی حد و حصر منابع آبی درصددیم تا با تنظیم فشار شکن ها، به خصوص در شب ارتفاع مخازن را در این زمان افزایش دهیم چرا که در صورت بی توجهی مدیریت منابع آب ظرف 10 تا 15 سال آینده در بحث سفره های زیر زمینی دچار چالش می شویم.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خاتمه با اشاره به اینکه ازدیاد برداشت از سفره های زیرزمینی به معنای پیشخور کردن منابع آبی آینده است، اظهار کرد: براین اساس کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی به 25 درصد امری ضروری به شمار می رود، در غیر این صورت آینده خوبی را برای سفره های زیر زمینی متصور نیستیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1695

به "پایتخت نشینان رکورد مصرف آب را شکستند، زنگ خطر سفره های زیرزمینی به صدا درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایتخت نشینان رکورد مصرف آب را شکستند، زنگ خطر سفره های زیرزمینی به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید