پاسخ میراث فرهنگی به انتقادها از بازسازی مسجد پامنار مهدیشهر

به گزارش نوای پرنده پارسی، مصطفی یغمائیان با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد مسجد پامنار مهدیشهر اظهار کرد: منار مسجد امام حسن مجتبی (ع)، معروف به مسجد پامنار مهدی شهر، به احتمال فراوان منتسب به دوران صفویه است که در طول ادوار متمادی دست خوش تغییرات کالبدی و ظاهری شده است.

پاسخ میراث فرهنگی به انتقادها از بازسازی مسجد پامنار مهدیشهر

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وی اعلام کرد: سطوح جداره خارجی منار طی قریب به 30 سال گذشته با مصالح اندود سیمان به شکلی نامتعارف و ناهمگون با مصالح بدوی و حائز اصالت اثر، به شیوه ای که در نگاه اول شباهت به سنگ داشته باشد اجرا شده که هم به لحاظ تکنیک اجرا و هم از منظر مصالح بکار رفته، فاقد معیارهای هویت تاریخی و اصالت منار بوده است.

یغمائیان گفت: از این رو پس از آنالیز های کارشناسی، همچنین آنالیز فن شناسی و تکنیک های اجرای پوشش جداره منارهای دوران صفویه، پیشنهاد شد به منظور هویت بخشی به منار مسجد پامنار که از جمله المان های مهدی شهر محسوب می گردد، مصالح ناهمگون جداره جمع آوری و پاک سازی شده و پوشش با اندود گچ و خاک که مصالح اصلی اثر در زمان احداث بوده، جایگزین گردد.

معاون میراث فرهنگی استان سمنان اضافه کرد: منار مسجد امام حسن مجتبی (ع) دارای شالوده و ساختار با مصالح خشتی است.

وی توضیح داد: متاسفانه بدون توجه به ساختار مصالح اصیل بنا، اقدام به اجرای پوشش با اندود سیمان به صورت ظاهرا نمای سنگی اجرا شده که فاقد هرگونه اصالت منظری و مصالح بوده و با پیگیری های بعدی هیأت امنأ مسجد، هدایت لازم برای تغییر و اصلاح نمای جداره بیرونی از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در راستای بازگرداندن هویت و اصالت بنا ارائه شد که نهایتاً حذف سیمان جداره و جایگزینی با مصالح گچ سفید روی شالوده خشتی در دستور کار نهاده شد .

معاون میراث فرهنگی استان سمنان ادامه داد: اینک مراحل بازسازی مطابق با اسناد تاریخی با درخواست هیأت امنأ مسجد، در حال انجام است.

یغمائیان تاکید نمود: این بنا در فهرست میراث ملی کشور ثبت نشده و مطابق شواهد و وجوه تسمیه آثار تاریخی با معماری منتسب به عهد صفوی در منطقه و شهرستان مهدی شهر که به طور عمده با جداره بیرونی اندود گچ ساخته شده، اجرا می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4841

به "پاسخ میراث فرهنگی به انتقادها از بازسازی مسجد پامنار مهدیشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ میراث فرهنگی به انتقادها از بازسازی مسجد پامنار مهدیشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید