نیروی مرموزی که ابوالهول را در مصر شکل داد، عکس

به گزارش نوای پرنده پارسی، یک مطالعه علمی تازه بیان نمود که چگونه مجسمه ابوالهول بزرگ در مصر شکل گرفته است. علم، مسیر تازه ای برای شکل گرفتن این شاهکار باستانی ترسیم نموده است.

نیروی مرموزی که ابوالهول را در مصر شکل داد، عکس

مهسا منصوری: برای دهه ها، این نظریه مطرح می شد که ابوالهول بزرگ مصر ممکن است از ابتدا یک شکل طبیعی شیر مانند بوده که مصریان باستان آن را تغییر دادند تا به شکلی که امروزه تا حدودی پیدا است، در بیاید.

یک مطالعه تازه از دانشگاه نیویورک از دینامیک سیالات برای تجزیه و تحلیل استفاده کرد تا ثابت کند که آیا ایجاد چنین شکلی به وسیله فرسایش بادی امکان پذیر است یا خیر. این تیم با ایجاد تپه های زیادی از خاک رس بنتونیت و پلاستیک و استفاده از آب جاری برای شبیه سازی فرسایش بادی، متوجه شد که شکلی شبیه به شیر می تواند به طور طبیعی شکل بگیرد.

اهرام بزرگ جیزه مسلماً چشمگیرترین پروژه ساخت و ساز دنیا باستان هستند زیرا حدود 2.3 میلیون تخته سنگ آهک به تنهایی هرم بزرگ را تشکیل می دهند، اما نماد باشکوه دیگری در امتداد رود نیل وجود دارد که داستان شکل گیری مرموزتری دارد: ابوالهول بزرگ جیزه.

در مقاله ای در سال 1981، زمین شناسی این نظریه را عنوان نمود که مصریان باستان ابوالهول را مانند اهرام از ابتدا خلق ننموده اند، بلکه بادهای بیابانی خطوط کلی ابوالهول را تشکیل داده اند و سنگ تراش های باستانی به این صخره، فقط چهره ای انسانی بخشیده اند.

اکنون، دانشمندان دانشگاه نیویورک این نظریه را با ایجاد شکل های زمینی مینیاتوری و شیر مانند، از خاک رس و با استفاده از دینامیک سیال آزمایش نموده اند و کشف نموده اند که ممکن است شکل این صخره الهام بخش مصریان برای ایجاد ابوالهول باشد.

این تیم در ابتدا چگونگی فرسایش خاک رس را مورد مطالعه قرار دادند. پس از ساختن چندین تپه رسی بنتونیتی با پلاستیک غیر قابل فرسایش، در انتهای بالادست هر یک، آب به موازات محور طولانی آن بر روی تپه ها جاری شد. با گذشت زمان، آب خاک رس را از بین برد، اما پلاستیک غیر قابل فرسایش را دست نخورده باقی گذاشت و این تیم با ظاهری بسیار آشنا تحت تأثیر قرار گرفتند.

تپه های رسی در مراحل مختلف فرسایش

به گفته محققان، آن ها از شباهت شکل بوجود آمده، به یک شیر نشسته یا یک شیر در آرامش شگفت زده شدند.در ابتدا ماده سیال در حال خوردن جامدات است، اما جامد سپس جریان سیال را مجبور می نماید تا با شکل آن مطابقت داشته باشد، از این جریان تغذیه می نماید و نرخ فرسایش و نحوه توزیع آن در سطح را تغییر می دهد.

در حالی که پلاستیک غیر قابل فرسایش در طبیعت وجود ندارد و یا حداقل به طور طبیعی وجود ندارد، اما قطعا ویژگی های زمین شناسی که به نام یاردانگ شناخته می شوند، وجود دارند و شامل برآمدگی های تیز و نامنظم از ماسه فشرده می شوند. محققان بعلاوه رنگی را به آب اضافه کردند تا با دقت بیشتری تجسم نمایند که در صورت برخورد یک یاردانگ فشرده در بالادست، چگونه بادها می توانند پشت ابوالهول را شکل دهند.

آن ها در خصوص یافته خود نوشتند: انتشار رنگ در بالادست، خطوط فشرده شده زیر سر را نشان می دهد و این جریان تسریع شده، گردن را حفر می نماید و اندام های جلویی و پنجه ها را آشکار می نماید. این نتایج نشان می دهد که مردم باستان ممکن است با چه چیزی در بیابان های مصر روبرو شده اند و موجودی خارق العاده را تصور نموده اند.

  • سر و کله مار غول پیکر پس از زلزله پیدا شد/ عکس

  • گنجی که در دهان کوسه است/ عکس

زمین شناسی در ابتدا این نظریه را عنوان نمود که مصریان باستان سر ابوالهول را از یک یاردانگ طبیعی تراشیده اند و به نظر می رسد مطالعه تازه محققان به یاری دینامیک سیالات، شواهد قانع نماینده ای را به این نظریه ارائه می دهد. اما چه مجسمه ابوالهول جیزه یک شاهکار ساخته شده از ابتدا باشد یا یک شگفتی از مجسمه سازی طبیعت، چهره رواقی آن همچنان الهام بخش میلیون ها بازدیدنماینده در هر سال خواهد بود.

منبع: popularmechanics

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آبان 1402 بروزرسانی: 10 آبان 1402 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7856

به "نیروی مرموزی که ابوالهول را در مصر شکل داد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیروی مرموزی که ابوالهول را در مصر شکل داد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید