نتایج تحقیقات میدانی وقوع سیلاب ها در دو نقطه بوشهر اعلام شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، مریم قائمی با اشاره به نتایج تحقیقات میدانی وقوع سیلاب در محدوده مصبی رودخانه مند و اروندرود در فروردین 98 گفت: در یک ایستگاه نزدیک دهانه مصب اروند، تغییرات ساعت به ساعت شوری سطحی و شوری نزدیک بستر (توسط دستگاه CTD ) و همچنین تغییرات کشندی عمق ایستگاه اندازه گیری به مدت 14 ساعت در زمان حضور سیلاب اندازه گیری شد.

نتایج تحقیقات میدانی وقوع سیلاب ها در دو نقطه بوشهر اعلام شد

وی ادامه داد: نتایج نشان دهنده چیره شدن اثر سیلاب بر تغییرات کشندی شوری است. سیلاب موجب شد که آب سطحی همیشه در مدت 14 ساعت، حتی در زمان مد، شیرین باشد. همچنین، شوری آب نزدیک بستر فقط در زمان های نزدیک به نقطه مد ( High Water ) کمی تحت اثر شوری خلیج فارس نهاده شد و تا حدود 23 بالا آمد. در بقیه زمان ها، به دلیل حضور سیلاب، از سطح تا بستر آب کاملاً شیرین بود.

وی اضافه نمود: نتایج آنالیز های اجرا شده در ایستگاه بالادست مصب رودخانه مند (استان بوشهر) نیز نشان داد شوری در زمان سیلاب منطقه ای نسبت به شرایط بدون سیلاب بیش از 8 واحد کاهش و همزمان تراز آب 40 سانتیمتر افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه مواد مغذی و میزان آن از حیاتی ترین فاکتورهای زیستی در بوم سامانه های آبی هستند که در این پایش مورد مطالعه نهاده شد، گفت: مواد مغذی به ویژه نیتروژن و فسفر پارامترهای مهم کیفی آب در مصب ها هستند، زیرا آنها دارای اثرات مستقیم یا غیر مستقیم بر رشد گیاهان، غلظت اکسیژن محلول، شفافیت آب و نرخ رسوب گذاری هستند.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس بوشهر ادامه داد: افزایش مواد مغذی در اکوسیستم های ساحلی باعث تغییرات قابل توجه اکولوژیکی می گردد و تنوع زیستی در مصب ها و خلیج ها کاهش می یابد. افزایش بیش از حد مواد مغذی می تواند منجر به یوتریفیکاسیون و شکوفایی جلبکی مضر گردد.

وی نتایج اندازه گیری مواد مغذی محلول (نیترات، نیتریت، آمونیوم و فسفات) را نشان از افزایش قابل توجه تمام مواد مغذی پس از سیلاب نسبت به اندازه گیری های قبلی تفسیر کرد و گفت: افزایش غلظت نیترات به میزان 6.5 برابر پس از وقوع سیلاب منطقه ای نسبت به شرایط قبل از سیلاب (بهمن ماه 97)، غلظت نیتریت به میزان 2.8 برابر، آمونیوم به میزان 17 برابر و فسفات 15 برابر، گویای اثرات سیلاب فروردین ماه 98 روی حوضه مصب رود مند است.

قائمی اضافه نمود: این در حالی است که در مطالعه ای که در بهمن ماه 92، در همین ایستگاه انجام شد نسبت به اندازه گیری که در بهمن ماه 97 (قبل از سیلاب و در یعنی فاصله زمانی 5 سال) صورت گرفت، غلظت نیترات 1.5 برابر افزایش و غلظت نیتریت و فسفات کاهش نشان داده بود.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1332

به "نتایج تحقیقات میدانی وقوع سیلاب ها در دو نقطه بوشهر اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج تحقیقات میدانی وقوع سیلاب ها در دو نقطه بوشهر اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید