مقاله: آشنایی با معماری حمام گنجعلیخان کرمان

به گزارش نوای پرنده پارسی، دوران صفویه به واسطه حکام پرقدرت، یکی از پر رونق و آبادترین دوره های تاریخی ایران در زمینه ساخت بناهای عمومی از قبیل مسجد، کاروانسرا، بازارها، سایر آثار تاریخی محسوب می گردد.

مقاله: آشنایی با معماری حمام گنجعلیخان کرمان

کاشی های معرق و هفت رنگ، گچ بری ها، نقاشی ها، کادربندی ها و مقرنس کاری حوضچه ها و فواره های متعدد در کنار نورپردازی زیبا حمام گنجعلی خان را به موزه ای کم نظیر با زیبایی چشم نوازی تبدیل نموده است.

حمام گنجعلیخان 26 متر طول، 30 متر عرض و حدود یک هزار و 300 متر مربع مساحت دارد و تا 80 سال قبل از مورد استفاده عموم مردم بود که معماری و تزئینات، یکی از شاهکارهای معماری دوره صفویه محسوب می گردد.

این بنا از دهه 50 پس از مرمت به موزه مردم شناسی تبدیل شد و سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی از حمام گنجعلیان کرمان بازدید می نمایند و ضمن دیدن آثار تاریخی با گوشه ای از آداب و رسوم مردم کرمان آشنا می شوند.

رختکن حمام با سقفی کوتاه، یزدی بندی و کاربندی های مختلف و چشم گیری دارد که از کاشی های خشتی و نقاشی های اسلامی برای تزئین آن استفاده شده و بازدیدنمایندگان در این قسمت، وسایل مختلف و مورد احتیاج استحمام در قدیم از جمله سدر، تاس، حنا، شانه های قدیمی، لنگ، سنگ پا و آینه های گوناگون که در آن دوران مورد استفاده قرار می گرفت را از نزدیک مشاهده می نمایند.

منبع مقاله: آشنایی با معماری حمام گنجعلیخان کرمان

انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7402

به "مقاله: آشنایی با معماری حمام گنجعلیخان کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: آشنایی با معماری حمام گنجعلیخان کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید