مشاهده اولین رخداد نجومی سال جدید میلادی در روز چهارشنبه

به گزارش نوای پرنده پارسی، در بامداد روز چهارشنبه، 12 دی ماه همنشینی هلال ماه با سیاره ناهید رخ خواهد داد.

مشاهده اولین رخداد نجومی سال جدید میلادی در روز چهارشنبه

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه اولین رویداد نجومی سال نوی میلادی شامگاه چهارشنبه رخ خواهد داد، اضافه نمود: در این پدیده همنشینی هلال زیبای صبحگاهی ماه و سیاره ناهید رخ خواهد داد.

وی زمان این پدیده نجومی را ساعت یک و 20 دقیقه بامداد روز چهارشنبه، 12 دی ماه ذکر کرد و یادآور شد: در این پدیده سیاره ناهید به اندازه 1.3 درجه در جنوب هلال کاهنده ماه قرار خواهد گرفت.

عتیقی خاطر نشان کرد: از آنجایی که در این زمان این اجرام هنوز طلوع نکرده اند، از این رو رصدگران می توانند قبل از روشنی هوا در بامداد روز چهارشنبه، 12 دی، ملاقات ماه و ناهید را در صورت فلکی ترازو رصد نمایند.

دبیر انجمن نجوم آماتوری ایران همچنین تاکید نمود: در این زمان همچنین بزرگترین و کوچکترین سیارات سیستم خورشیدی یعنی برجیس و تیر نیز پایین تر از این اجرام در صورت فلکی کژدم به همراه دل کژدم قرار دارند که این پدیده سوژه بسیار مناسب برای عکاسان نجومی خواهد بود.

به گزارش خبرنگاران، سیاره ناهید به دلیل شباهت های زیادی که با زمین دارد، خواهر زمین نامیده می گردد. سطح این سیاره بسیار گرم است و هیچ پناهی هم برای گریز از گرما در آن وجود ندارد. اتمسفر آن مملو از دی اکسید کربن است و همین امر موجب شده تا فضای آن مسموم و کشنده باشد و تاکنون هیچ موجود زنده ای بر سطح سیاره زهره یافت نشده است.

سیاره ناهید از زمین به خورشید نزدیکتر است. سیاره زمین لایه محافظی به نام لایه ازن دارد که زمین را از امواج فرابنفش خورشید محافظت می نماید. زهره این لایه محافظ را ندارد، در نتیجه امواج فرابنفش خورشید به اتمسفر زهره نفوذ می نمایند. این امواج مولکول های آب را به اکسیژن و هیدروژن تجزیه می نمایند. به همین علت در حال حاضر نباید آب چندانی در سطح سیاره زهره باقی مانده باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 666

به "مشاهده اولین رخداد نجومی سال جدید میلادی در روز چهارشنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده اولین رخداد نجومی سال جدید میلادی در روز چهارشنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید