مسکن مهر اولین طرح جمهوری اسلامی برای خانه دار کردن فقرا بود

به گزارش نوای پرنده پارسی، مدیرعامل شرکت عمران پرند گفت: مسکن مهر یکی از طرح های مناسب دولت ها برای خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه بود که شاید برای اولین بار در نظام جمهوری اسلامی ایران با همت متخصصین به منصه ظهور گذاشته شد.

مسکن مهر اولین طرح جمهوری اسلامی برای خانه دار کردن فقرا بود

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، وطن خواهی مدیرعامل شرکت عمران پرند با اعلام اینکه مالکیت دولت بر مسکن مهر به انتها خود نزدیک شده است، گفت: مسکن مهر یکی از طرح های مناسب دولت ها برای خانه دار کردن اقشار متوسط و ضعیف جامعه بود که شاید برای اولین بار در نظام جمهوری اسلامی ایران با همت متخصصین به منصه ظهور گذاشته شد که در این روند به طور طبیعی مزایا و معایبی هم وجود داشت.

این در حالی است که مسئولان دولت روحانی تاکنون تا توانسته اند، علیه طرح مسکن مهر که از دولت قبل شروع شد، سخنرانی نموده و در تقبیح این طرح سخن رانده اند.

مدیرعامل شرکت عمران پرند اضافه نمود، یکی از معایب این طرح، تعهد 99 ساله متقاضیان به دولت بود که نارضایتی های عمومی را در پی داشت و باعث افت ارزش این طرح عظیم شده بود و متخصصین و مسئولین امر برای برطرف کردن این موضوع باید چاره ای می اندیشیدند که نهایتاً در تاریخ 1396/9/11 مصوبه دستورالعمل واگذاری عرصه واحد های مهر 99 ساله به متقاضیان تدبیر شد که در این راستا جهش بلندی برای خدمت رسانی عمومی و متقاضیان مسکن مهر صورت پذیرفت.

وطن خواهی گفت، در این دستورالعمل با واگذاری عرصه (زمین) به مالکین به طور طبیعی، دیگر مردم سال های طولانی نام دولت را یدک نمی کشند، که از نگاه کلی جامعه بزرگترین حسن این مصوبه محسوب می شود.

محسن وطن خواهی ادامه داد، مالکین با خرید عرصه می توانند سند مالکیت تک برگی قدرالسهم خود را دریافت کنند که این موضوع باعث افزایش ارزش ملک و رونق در معاملات ملکی مسکن مهر می شود. به طور کلی دغدغه مالکین برای خرید و فروش بسیار زیاد بود که متقاضیان از آینده مسکن خود نگرانی هایی داشتند و در نوع مالکیت خود دچار سردرگمی شده بودند که این نگرانی جدی با این دستورالعمل انتها پذیرفت.

وی یادآورشد، یکی از بارزترین ویژگی های این دستورالعمل که می توان به آن اشاره کرد این است که قیمت گذاری های عرصه با توجه به شرایط های مختلف و توان سنجی متقاضیان به صورت کارشناسی شده توسط کارشناسان رسمی دادگستری صورت می گیرد و پس از تصویب کمیته ارزیابی به مرحله واگذاری می رسد، که طبق این مکانیزم، دقیق ترین قیمت ها با در نظر دریافت نفع مردم استخراج شده و در نهایت خودمالکی واحد های مسکن را برای ساکنین در پی دارد.

جالب توجه است که در این دستورالعمل شرایط بسیار ویژه برای متقاضیان خرید عرصه در نظر گرفته شده است که همه مردم بتوانند به طور قطعی مالک قدرالسهم خود از عرصه باشند؛ که پیرو این مهم بسته حمایتی از خریداران عرصه مسکن مهر نیز ارائه شده که متقاضیان در صورت پرداخت نقدی شامل 30 درصد تخفیف خواهند شد.

در راستای خدمت رسانی عمومی و در نظر دریافت شرایط مختلف اقشار ضعیف جامعه طبق بند های حمایتی این دستورالعمل، افرادی که تحت پوشش نهاد های مختلف اعم از بهزیستی و کمیته امداد هستند شامل 20 درصد تخفیف علاوه بر دیگر امتیازات مطرح شده خواهند بود که این درصد در هر نوع الزام پرداخت چه نقدی و چه به طور اقساط به یک میزان دارای ارزش است.

در این دستورالعمل راهکار دیگری نیز برای کسانی که توان پرداخت نقدی را ندارند هم ارائه شده که بتوانند با پرداخت نقدی 20 درصد مبلغ کل و مابقی به طور اقساط 60 ماهه مالک عرصه خود باشند، که لازم به ذکر است چک های اخذشده برای تقسیط همگی بدون احتساب ارزش اضافه نموده و یا هر گونه سود خواهند بود و از زمان عقد قرارداد هیچ گونه اجاره زمین توسط شرکت دریافت نخواهد شد.

در این شرایط می بینیم که دولت عزم جدی برای خودمالکی متقاضیان واحد های مهر را دارد و این دستورالعمل به طور طبیعی به نفع مردم و گره گشای مسائل و نگرانی های عمومی مالکین مسکن مهر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 8 آبان 1398 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2430

به "مسکن مهر اولین طرح جمهوری اسلامی برای خانه دار کردن فقرا بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن مهر اولین طرح جمهوری اسلامی برای خانه دار کردن فقرا بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید