محققان لایه ای عجیب و پیش تر شناخته نشده را دور هسته زمین شناسایی کردند

به گزارش نوای پرنده پارسی، محققان می گویند در مطالعه ای تازه دریافته اند که دور هسته زمین لایه ای نازک، اما متراکم وجود دارد که پیش تر شناخته نشده بود.

محققان لایه ای عجیب و پیش تر شناخته نشده را دور هسته زمین شناسایی کردند

به گزارش دیجیاتو، دانشمندان دست به خلق پرجزئیات ترین نقشه از لایه های زیرین زمین زده اند که یک ویژگی خاص دارد: این نقشه لایه ای باستانی را نشان می دهد که پیش تر شناخته نشده بود و احتمالاً از کف دریا به لایه های پایین تر رسیده و دور هسته سیاره ما پیچیده شده است.

به گزارش ساینس الرت، گروهی از محققان به رهبری سامانتا هانسن از دانشگاه آلاباما، از 15 ایستگاه نظارتی در یخ های جنوبگان استفاده نموده اند تا از امواج مربوط به زلزله های سه سال اخیر یک نقشه تازه بسازند. نحوه حرکت این امواج و واکنش آن ها به سطوح مختلف، ترکیبات مواد درون زمین را نشان می دهد. چون امواج صوتی در این ناحیه آهسته تر حرکت می نمایند، به آن ها منطقه ها بسیار کم شتاب (ULVZ) گفته می گردد.

ادوارد گارنرو از دانشگاه ایالتی آریزونا می گوید: سیستم تصویربرداری باکیفیت ما با تحلیل [هزاران]فایل لرزه نگاری از جنوبگان، موادی غیرعادی را در هر نقطه از CMB [= مرز هسته-گوشته]که آنالیز کردیم، نشان داد. ضخامت مواد در آنجا از چند کیلومتر تا چند [ده]کیلومتر متغیر بود. این یعنی ما شاهد وجود کوهستان هایی روی هسته هستیم که در بعضی نقاط ارتفاعشان به پنج برابر کوه اورست می رسد.

لایه ای که احتمالاً میلیون ها سال پیش به زیر زمین رفته است

به گفته پژوهشگران، این منطقه ها بسیار کم شتاب به احتمال زیاد پوسته اقیانوسی هستند که در طول میلیون ها سال دفن شده اند. اگرچه این پوسته ها به منطقه ها فرورانش در سطح زمین نزدیک نیستند، اما شبیه سازی ها نشان می دهند که چگونه جریان های انتقال گرما می توانند این پوسته ها را به موقعیت فعلی خود رسانده باشند.

درحال حاضر نمی توان نوع این سنگ ها و حرکاتشان را از روی حرکات امواج لرزه نگاری تعیین کرد و محققان گزینه های مختلفی را در نظر دارند؛ اما نظریه دفن شدن کف اقیانوس ظاهراً محتمل ترین شرح برای منطقه ها ULVZ است. بعلاوه گفته می گردد که این پوسته اقیانوسی می تواند دور کل هسته زمین کشیده شده باشد، اما با توجه به ضخامت پایین این لایه، نمی توان با اطمینان در این باره اظهارنظر کرد.

درنتیجه باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد تا بتوانیم تصویر بهتری نسبت به این ساختار های درونی زمین داشته باشیم. نتایج مطالعه حاضر در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7790

به "محققان لایه ای عجیب و پیش تر شناخته نشده را دور هسته زمین شناسایی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان لایه ای عجیب و پیش تر شناخته نشده را دور هسته زمین شناسایی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید