ماجرای کشف سکه های آبش خاتون در چم شیر

به گزارش نوای پرنده پارسی، خبرنگاران: باستان شناسان دو سکه مسی آبش خاتون در حوضه آبگیر سد چم شیر را کاوش نموده اند. این سکه ها از محوطه 075 سد چم شیر به دست آمده اند، جایی در پای کوه چم چرو که با آبگیری سد چم شیر زیر آب خواهد رفت.

ماجرای کشف سکه های آبش خاتون در چم شیر

دو سکه مسی آبش خاتون، از جمله شاخص ترین آثار تاریخی شناسایی شده از سوی باستان شناسانی است که 40 روز حوضه آبگیر سد چم شیر را کاوش نموده اند.این سکه ها از محوطه 075 سد چم شیر به دست آمده اند، جایی در پای کوه چم چرو که با آبگیری سد چم شیر زیر آب خواهد رفت. سکه ها به مسؤولان میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد تحویل داده شده اند.

محوطه 075 به سرپرستی علی سجادی کاوش شده که علی هژبری، باستان شناس درباره آن شرح داد: این محوطه در آنالیز سال 98 که به وسیله حسن عطایی انجام شد و قدمت آن به دوره میانه اسلامی تاریخ گذاری شده است که به نظرم این آنالیز تقریبا درست است. در کاوش های علی سجادی نیز دو دوره معماری تاریخی در آن تعیین شد که یکی از این دوره ها، سلجوقی است و به نظر می رسد بنا در این دوره در زلزله سال های 448 و 478 هجری قمری به همراه بیشتر بناهای این منطقه تخریب شده است. پس از آن، یک استقرار موقت روی آثار به جای مانده شکل گرفته که آثاری از دوره اتابکان لر و دوره آبش خاتون از آن به دست آمده است.

این باستان شناس درباره کشف دو سکه مسی آبش خاتون در همین سازه، گفت: این دو سکه در دوره آبش خاتون از آخرین اتابکان لر ضرب شده که از استقرار دوم در دوره ایلخانی کشف شده است، درحالی که استقرار اصلی دوره سلجوقی است، اما در زلزله تخریب شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7755

به "ماجرای کشف سکه های آبش خاتون در چم شیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای کشف سکه های آبش خاتون در چم شیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید