فناوری پلاسما صدای سازها را ماندگارتر کرد

به گزارش نوای پرنده پارسی، یک شرکت دانش بنیان کاربرد تازه ای از عملیات نیتراسیون پلاسما را به کار بست. ایجاد خاصیت تداوم و پایداری صوت به روش نیتراسیون پلاسمایی بر روی ساز شناخته شده هنگدرام اقدامی است که محققان در این شرکت فناور انجام دادند.

فناوری پلاسما صدای سازها را ماندگارتر کرد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ننیتراسیون پلاسمایی فرآیندی با فناوری پیشرفته است. این فرآیند روی قطعات فلزی انجام می شود و سختی و مقاومت سایش قطعه مورد نظر را افزایش می دهد. پس افزایش طول عمر را باید یکی از مزایای کاربرد این فناوری دانست. پس از انجام عملیات نیتراسیون پلاسمایی نیاز به هیچ گونه عملیات ماشینکاری بر روی قطعات وجود ندارد. زیرا این کار با حداقل افزایش ضخامت انجام می شود.

کاربرد فرآیند نیتراسیون پلاسمایی بر روی قطعات صنایع نفت،گاز پتروشیمی، صنایع فولاد و صنایع هوایی آشکار شده است. اما این شرکت دانش بنیان به تازگی دست به خلاقیت زده است و با استفاده از فرآیند نیتراسیون پلاسمایی پایداری صدای ساز هنگدرام را افزایش داده است. این موفقیت در واحد تحقیق و توسعه شرکت به مدت 2 ماه صورت گرفته و افزایش پایداری صوت تا سه برابر را موجب شده است.

احسان ثابت پور مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: اواسط اسفندماه سال گذشته این قطعه تولید شد و اکنون نیز سازهای تولید شده ایرانی با این روش در بازار موجود است . بدون این فرآیند بعد از 3 ثانیه نواختن ساز صدا پایداری خود را از دست می دهد اما بعد از اعمال فرآیند صوت تا 3 برابر پایدار تر می شود.

ثابت پور همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر که با شیوع بیماری کرونا مردم در خانه مانده اند، سازها به عنوان ابزاری برای ایجاد سرگرمی با استقبال روبرو شده و با کاربرد این فناوری محصولی با قیمتی به مراتب کمتر از نمونه خارجی و با همان کیفیت در اختیار نوازندگان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این برای نخستین بار است که این قطعه در کشور به صورت انبوه تولید می شود. نمونه خارجی این ساز قیمت بالایی دارد و نمونه ایرانی با همان کیفیت با هزینه ای کمتر به تولید انبوه رسیده است . البته شرکت ما صادرات این محصول را به کشورهایی مانند آلمان و فلاند نیز انجام می دهد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4320

به "فناوری پلاسما صدای سازها را ماندگارتر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری پلاسما صدای سازها را ماندگارتر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید