عیدی پرحاشیه؛ سرنوشت مبهم 800 میلیون تومان ناقابل!

به گزارش نوای پرنده پارسی، طبق روال هر ساله وظیفه توزیع این عیدی به مدیریت خانه سینما واگذار شد، این درحالیست که طبق گفته سینماگران 70 درصد فعالان سینمای ایران عضو صنوف خانه سینما نیستند. زمان زیادی از انتشار این خبر نگذشته بود که شایعاتی درباره چگونگی تخصیص آن فراگیر شد و به همین دلیل اصناف و انجمن های مختلف سینمایی درباره میزان عیدی واگذاری به آن ها توضیح داده و شفاف سازی کردند.

عیدی پرحاشیه؛ سرنوشت مبهم 800 میلیون تومان ناقابل!

خبرنگاران- در حالی خانه سینما عیدی یک میلیاردی وزارت فرهنگ را در میان انجمن ها و صنوف سینمایی توزیع کرده است که هنوز مشخص نیست این توزیع بر چه اساسی و با چه فهرستی اجرا شده است.

خبرآنلاین نوشت: در واپسین روزهای سال 97 و در آستانه تحویل سال خبری درباره عیدی در نظر گرفته شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سینماگران در رسانه های مختلف منتشر شد. در این خبر آمده بود که این وزارتخانه یک میلیارد تومان عیدی را برای سینماگران در نظر گرفته است.

طبق روال هر ساله وظیفه توزیع این عیدی به مدیریت خانه سینما واگذار شد، این درحالیست که طبق گفته سینماگران 70 درصد فعالان سینمای ایران عضو صنوف خانه سینما نیستند. زمان زیادی از انتشار این خبر نگذشته بود که شایعاتی درباره چگونگی تخصیص آن فراگیر شد و به همین دلیل اصناف و انجمن های مختلف سینمایی درباره میزان عیدی واگذاری به آن ها توضیح داده و شفاف سازی کردند.

با این حال نکته ای که در این باره مشهود است، غیرشفاف بودن نحوه توزیع عیدی وزارت ارشاد توسط خانه سینماست. در ادامه آنچه درباره سرنوشت عیدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سینماگران روی داد، را مرور می کنیم.

انجمن های سینمایی چه میزان از عیدی سهم بردند؟

پس از به وجود آمدن شائبه هایی درباره چگونگی تخصیص پیدا کردن عیدی وزارت ارشاد، برخی از انجمن های سینمایی میزان سهم خود را از این مبلغ اعلام کردند.

علی قائم مقامی نایب رییس انجمن مدیران تولید و عضو هیات مدیره خانه سینما در گفت وگویی با مهر اعلام کرد: 10 میلیون تومان از این عیدی در قالب 50 کارت هدیه 200 هزار تومانی در اختیار این انجمن قرار گرفته است. این کارت ها را یونس صباحی بازرس انجمن بین اعضایی که در یک سال گذشته کم کار بودند توزیع کرده است. یک میلیارد تومان در قالب کارت های هدیه 200 هزار تومانی زیر نظر مدیرعامل و قائم مقام خانه سینما توزیع شده و من از و کم و کیف و تعداد دقیق کارت هدیه های اهدایی به هر صنف اطلاعی ندارم.

او درباره اینکه به دلیل حضورش در هیأت مدیره خانه سینما و انجمن مدیران تولید بیشترین کارت ها بین اعضای این صنف توزیع شده است، توضیح داد: نه اصلاً به این شکل نیست. انجمن مدیران تولید بیش از 80 عضو رسمی و 30 عضو افتخاری دارد که این 30 عضو هم به دلیل اینکه جزو تهیه کنندگان هستند به عنوان اعضای افتخاری شناخته می شوند.

تورج منصوری رییس انجمن فیلمبرداران نیز گام در راستا شفاف سازی گذاشت و اعلام کرد که سهم این انجمن از عیدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 40 کارت 200 هزار تومانی یعنی هشت میلیون تومان بوده است که تلاش کرده ایم به دقت در میان اعضای انجمن توزیع شود.

مجید علیزاده رییس انجمن صنفی بدلکاران نیز در گفت وگویی اعلام کرد که 168 عضو این انجمن دو کارت هدیه 200 هزار تومانی دریافت کرده اند و سهم آن دسته از اعضا که فوت کردند نیز به خانواده هایشان تعلق گرفت. در واقع در مجموع سهم این انجمن از عیدی یک میلیادی وزارت ارشاد 67 میلیون و 200 هزار تومان بوده است.

ناهید اعلامی نایب رئیس انجمن چهره پردازان سینمای ایران هم در گفت وگویی که با ایلنا داشت، اعلام کرد که این انجمن 320 عضو دارد که تنها 140 کارت 200 هزار تومانی (28میلیون تومان) در اختیارشان قرار گرفته و آن ها تمام تلاش خود را کردند تا آن ها را میان اعضایی که در سال های اخیر کم کار بوده اند و استحقاقش را داشته اند توزیع کنند. او تاکید کرد که اگر این مبلغ جنبه عیدی دارد باید به همه اعضا تعلق بگیرد و این مسئله موجب گلایه مندی برخی از اعضای انجمن نیز شد.

در میان سایر انجمن ها و صنوف سینمایی، انجمن کارکنان لابراتوار فیلم سینمای ایران که حدود 200 عضو دارد، 40 کارت 200 هزار تومانی یعنی هشت میلیون تومان دریافت کرده است، انجمن منشیان صحنه سینمای ایران با 70 عضو در ابتدا 42 کارت 400 هزار تومانی تعلق گرفت و پس از سر باز زدن زینت رضا رییس انجمن، پنج کارت دیگر نیز دریافت کردند که در مجموع 18 میلیون و 800 هزار تومان عایدی داشتند.

کانون آهنگسازان نیز که 90 عضو دارد، 42 کارت 200 هزار تومانی که در مجموع هشت میلیون و 400 هزار تومان می شود را دریافت کرد، انجمن جلوه های ویژه میدانی نیز 40 کارت و در واقع هشت میلیون تومان دریافت کردند، این در حالیست که این انجمن 66 عضو دارد. انجمن منتقدان سینمای ایران هم هشت میلیون تومان و انجمن کارگردانان نیز 30 میلیون تومان دریافت کردند. انجمن سالن داران سینما نیز 16 میلیون تومان از عیدی وزارت ارشاد سهم داشت.

سهم صنوف چند درصد از عیدی یک میلیارد تومانی است؟

با یک جمع و تفریق ساده سهم انجمن ها و صنوفی که درباره عیدی دریافتی شان از خانه سینما شفاف سازی کردند، در مجموع 202 میلیون و 400 هزار تومان می شود، که در واقع حدود یک پنجم کل عیدی یک میلیارد تومانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نکته این است که مابقی این مبلغ که حدود 800 میلیون تومان است از چه طریقی توزیع شده و به چه افرادی تعلق پیدا کرده است.

مسلم است که براساس گفته علی قائم مقامی چگونگی توزیع این کارت های هدیه زیر نظر مدیرعامل خانه سینما و قائم مقامش اجرا شده است، یعنی منوچهر شاهسواری و رضا عنصری بر روند توزیع این کارت های هدیه نظارت داشتند اما هنوز و پس از شفاف سازی انجمن ها و صنوف سینمایی، هیچ واکنشی از سوی این دو چهره درباره شایعات مطرح شده صورت نگرفته است.

توضیحات خانه سینما

با این حال و در سکوت منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان رئیس هیات مدیره خانه سینما در مصاحبه ای درباره حواشی عیدی وزارت ارشاد توضیحاتی را ارائه کرد که بیشتر از آنکه به حل این مسئله کمک کند، شائبه ها را افزایش داد.

اسعدیان اعلام کرد که تمامی اعضای چهار صنف تدارکات، بدلکاران، دستیاران فیلمبردار و دستیاران فنی صحنه و لباس این کارت های هدیه را دریافت کردند. آن ها با حضور در محل خانه سینما و با هماهنگی شورای مرکزی کارت های خود را دریافت کردند و اگر کسی باقی مانده باشد در روزهای آینده کارت خود را دریافت می کند.

او همچنین تاکید کرد که برخی از کارت های هدیه در اختیار شورای مرکزی صنوف سینمایی قرار گرفته است تا خود بنا به ضرورت و احتیاج اعضا آن ها را تقسیم کنند یا به افراد دو کارت هدیه بدهند. این کارگردان تاکید کرد که بنا به تصمیم هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما به چهار صنف سینماداران، تهیه کنندگان، کانون پخش کنندگان و مدرسان سینما به دلیل توانایی مالی شان سهمی از عیدی وزارت ارشاد تعلق نگرفت.

رئیس هیات مدیره خانه سینما در بخش دیگر سخنانش اعلام کرد که خانواده برخی از اعضای صنوف سینمایی که در سال های گذشته فوت کرده اند نیز از این عیدی سهم بردند و در نهایت 850 میلیون تومان از عیدی یک میلیاردی در قالب کارت های هدیه به اعضا تعلق گرفته است. او همچنین یادآور شد که اسامی افراد دریافت کننده کارت هدیه مشخص است و در اختیار سازمان سینمایی قرار می گیرد.

بلاتکلیفی میزان عیدی سینماگران

آنچه از سخنان اسعدیان بیش از همه مسایل جلب توجه می کند این است که او بدون هیچ توضیحی اعلام کرده است که 850 میلیون تومان از عیدی وزارت ارشاد به اعضا تخصیص داده شده است، در این صورت مابقی عیدی، یعنی 150 میلیون تومان دیگر صرف چه کسانی یا چه اموری شده است و چرا هیچ توضیحی درباره آن مطرح نشده است.

ضمن آنکه جمع سهم اصنافی که میزان عیدی شان را اعلام کرده اند را وقتی از 850 میلیون تومانی که اسعدیان اعلام کرد پرداخت شده است، کم کنیم، بیش از 600 میلیون تومان باقی می ماند و این یعنی تا 850 میلیون تومانی که اسعدیان اعلام کرده است فاصله بسیار زیاد است. البته برخی از صنوف و انجمن های سینمایی هنوز میزان عیدی دریافتی را اعلام نکرده اند و هنوز با وجود واکنش های متعددی که اجرا شده است، هیچ اطلاعات دقیقی درباره چگونگی صرف این مبلغ و سرنوشتی که پیدا کرده است اعلام یا منتشر نشده و مسئولان خانه سینما هم سکوت پیشه کردند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: زندگی امروز
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 1066

به "عیدی پرحاشیه؛ سرنوشت مبهم 800 میلیون تومان ناقابل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیدی پرحاشیه؛ سرنوشت مبهم 800 میلیون تومان ناقابل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید