عجله ترامپ برای اعلام توافق تجاری با ژاپن و هند به جای چین

به گزارش نوای پرنده پارسی، دولت ترامپ کوشش دارد پیش از خاتمه سپتامبر توافق های تجاری محدودی را با ژاپن و هند اعلام کند تا در بحبوحه ادامه جنگ با چین، پیروزی اندکی برای خود فراهم کند.

عجله ترامپ برای اعلام توافق تجاری با ژاپن و هند به جای چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، هدف از این توافق های کوچک، یاری به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای برطرف نگرانی ها نسبت به رویکرد تجاری دولتش پیش از انتخابات سال 2020 و اثبات این موضوع به رای دهندگان است که وی به وعده مذاکرات تجاری دوجانبه به نفع آمریکا عمل نموده است. ترامپ همچنین می خواهد نگرانی های کشاورزانی را که دستشان از بازارهای خارجی مانند چین به دلیل جنگ تجاری رییس جمهور آمریکا کوتاه شده است، آرام کند.

هر گونه توافقی ممکن است در روزهای آینده اعلام گردد. ترامپ در مراسمی که روز یکشنبه در هیوستون برگزار می گردد در کنار نارندرا مودی، نخست وزیر هند قرار خواهد گرفت و پس از آن با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار خواهد نمود.

برخلاف پیمان های تجاری سنتی، توافق هایی که مشاوران ترامپ تدوین می نمایند احتمالا به چندین بخش یا محصول محدود خواهد شد و مذاکره نمایندگان ترامپ با حفظ رویکرد معاملاتی ترامپ، به چندین بخش مهم مانند کشاورزان متمرکز خواهند شد و عمده مسائل دیگر را کنار می گذارند.

دولت ترامپ، ژاپن را برای فراهم کردن دسترسی محصولات کشاورزی آمریکایی به بازار این کشور که تحت شرایط پیمان شراکت ترانس پسیفیک وجود داشت، تحت فشار قرار داده است. ترامپ پس از این که به ریاست جمهوری رسید، آمریکا را از پیمان مذکور خارج کرد.

همچنین آمریکا دولت هند را برای فراهم کردن دسترسی بیشتر کشاورزان برای فروش کالاهایی مانند خوک و کاهش تعرفه روی محصولات الکترونیکی تحت فشار قرار داده است.

کوشش برای بستن قراردادهای محدود در شرایطی انجام می گیرد که دولت ترامپ کوشش می نماید پیروزی بزرگی در عرصه تجارت به دست آورد. کاخ سفید تغییرات کوچکی در توافق تجاری با کره جنوبی صورت داده که به آمریکا اجازه داده خودروهای بیشتری به این کشور صادر کند و در حالی که دولت آمریکا تغییرات قابل توجهی در توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی صورت داده است، این توافق هنوز از سوی کنگره تایید نشده است.

جنگ تجاری ترامپ با چین ادامه دارد و اختلافات عمده پیش از رسیدن به توافق به قوت خود باقی مانده اند. رییس جمهور آمریکا واردات کالاهای چینی به ارزش 360 میلیارد دلار را هدف تعرفه قرار داده و میخواهد تا سرانجام سال تعرفه بیشتری روی واردات آنها وضع کند. این تعرفه ها چین را به پای میز مذاکره کشانده اما دو دولت بر سر تغییرات شیوه های مالی پکن و دسترسی محصولات کشاورزی آمریکایی به بازار چین که ترامپ خواستار آن است، اختلاف دارند.

تنش ها میان چین و آمریکا در هفته های اخیر تا حدودی کاهش پیدا نموده و ده ها مقام دولتی چین قرار است روزهای پنج شنبه و آدینه برای مذاکره به واشنگتن بروند تا زمینه را برای دیدار مقامات عالی رتبه در اوایل اکتبر فراهم نمایند.

اما ترامپ در مذاکرات تجاری غیرقابل پیش بینی بوده و معلوم نیست توافقی حاصل گردد. در حالی که ترامپ با چین و کشورهای دیگر جنگ تجاری بر پا نموده است، دولتهایی مانند ژاپن، کانادا، اتحادیه اروپا و استرالیا توافقهای تجارت آزاد داشته اند که شامل آمریکا نبوده و از نظر رقابت به ضرر شرکتهای آمریکایی بوده است.

این پیمان ها شامل شراکت ترانس-پسیفیک است که تعرفه های ژاپن روی شماری از کالاهای کشاورزی از جمله گوشت گاو و لبنیات را پایین خواهد آورد. از آنجا که ترامپ از این توافق خارج شده است، ژاپن این توافق را با 10 عضو دیگر تصویب نموده و به محصولات استرالیا، نیوزیلند، کانادا و مکزیک دسترسی بهتری به ژاپن نسبت به تولیدنمایندگان آمریکایی داده است.

جزییات توافق ترامپ با ژاپن اعلام نشده است اما منابع مطلع از مذاکرات اظهار نموده اند آمریکا دسترسی بیشتری برای محصولاتی مانند گوشت گاو، خوک، گندم و... تضمین نموده است و در مقابل، تعرفه های خود روی کالاهای صنعتی ژاپنی مانند ماشین آلات را کاهش خواهد داد. ژاپن درصدد دریافت تضمین کتبی است که ترامپ روی خودروهای ژاپنی تعرفه وضع نخواهد نمود اما معلوم نیست دولت آمریکا با این درخواست موافقت کند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، لری کودلاو، مشاور مالی ترامپ در اتاق بازرگانی آمریکا به سران تجاری آمریکایی و ژاپنی گفته که آمریکا در آستانه پیشرفت بزرگ با ژاپن و تصویب توافق تجاری آمریکای شمالی و احتمالا مذاکرات با اروپا است. وی گفت: توافق با ژاپن باعث پیشبرد تجارت دیجیتالی و الکترونیکی خواهد شد.

دولت آمریکا مشتاق است مدعی این باشد که از پیمان شراکت ترانس-پسیفیک بدون پیوستن به آن سود برده است. با این حال توافق آمریکا با ژاپن شامل بخشهای بسیاری که در این پیمان وجود دارد، نمی گردد.

توافق تجاری احتمالی با هند نیز بسیار محدود خواهد بود. ماه ها پس از این که مذاکرات تجاری میان هند و آمریکا باخت، دو کشور کوشش می نمایند پیش از دیدارهای مودی در سازمان ملل متحد توافقی را منعقد نمایند.

منابع مطلع از این مذاکرات اظهار نموده اند که مذاکرات روان بوده است اما به نظر می رسید هند پیش از این تمایل داشت بخشی از محدودیتها روی محصولات کشاورزی آمریکایی را حذف کند و تعرفه 20 درصدی روی کالاهای الکترونیکی را به حداکثر 5000 روپیه یا حدود 70 دلار محدود کند. این امر به شرکتهای آمریکایی مانند اپل که آیفون ایکس را به قیمت حدود 600 دلار در آمریکا می فروشد اما در هند بیش از 800 دلار عرضه می نماید یاری خواهد نمود.

در مقابل، هند کوشش خواهد نمود از امتیاز تجاری ویژه کشورهای در حال توسعه که پیش از این برخوردار بود اما ترامپ آن را در اواخر ماه مه لغو کرد مجددا برخوردار گردد. این امتیاز اجازه داده بود میلیاردها دلار از محصولات هندی بدون پرداخت تعرفه به آمریکا وارد شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 2295

به "عجله ترامپ برای اعلام توافق تجاری با ژاپن و هند به جای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجله ترامپ برای اعلام توافق تجاری با ژاپن و هند به جای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید