طرز تهیه ماسک نارنگی برای شادابی و جوانی پوست با 15 روش

به گزارش نوای پرنده پارسی، لکه هایی که روی پوستتان جا خوش نموده اند، چروک هایی که هر روز عمیق تر می شوند و جوش هایی که از پوستتان بیرون می زنند را می توانید با یاری ماسک های خانگی از چهره تان پاک کنید. نیازی به صرف هزینه بالا ندارید و قرار نیست وقت زیادی را برای آماده کردن ماسک ها خرج کنید. اگر فوت و فن ساخت ماسک های خانگی پوست را بدانید، حتی از پوست میوه هایی که قرار است دور بریزید هم می توانید مرحمی برای جوان و شاداب کردن پوستتان بسازید. در این مطلب طرز تهیه ماسک نارنگی را به شما آموزش می دهیم و 15 روش متفاوت برای ساختن این ماسک پاییزی را با شما درمیان می گذاریم.

طرز تهیه ماسک نارنگی برای شادابی و جوانی پوست با 15 روش

نارنگی فقط یک میوه خوشمزه و محبوب نیست؛ این میوه به دلیل خواص فراوان و مملو بودن از ویتامین C، ویتامین A و آنتی اکسیدان ها، برای تهیه ماسک های پوستی بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از کارشناسان به تاثیر آن بر شادابی و زیبایی پوست باور دارند. در ادامه این مطلب با طرز تهیه ماسک نارنگی و تاثیر آن بر پوست بیشتر آشنا خواهید شد.

چرا ماسک نارنگی پوست را جوان می نماید؟

میوه نارنگی سرشار از ویتامین A است. برای درمان بیماری های پوستی نظیر جوش و آکنه، باید از ویتامین A و مشتقات آن استفاده کرد. بعلاوه این ویتامین می تواند برای ضد عفونی کردن زخم و بازسازی آن مورد استفاده قرار گیرد. ویتامین A برای از بین بردن چین و چروک هم به کار می رود. بعلاوه ویتامین C موجود در نارنگی یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند فرآیند پیری پوست را کند، و پوست را در برابر رادیکال های آزاد مقاوم سازد.

رادیکال های آزاد، اتم های ناپایداری هستند که باعث تخریب سلول های بدن و موجب بیماری و پیری پوست می شوند. اتم ها از طریق یک لایه به نام پوسته محاصره شده اند که در این لایه الکترون قرار گرفته است. پوسته اتم برای جای دادن به این الکترون ها ظرفیتی دارد. اگر اتمی یک پوسته بیرونی دارد که هنوز ظرفیت آن پر نشده است، به اتمی دیگر می پیوندد و با استفاده از الکترون های اتم دوم، ظرفیت لایه خود را پر می نماید و باعث تخریب اتم دوم می گردد. به این نوع اتم ها، رادیکال های آزاد گفته می گردد.

آنتی اکسیدان های موجود در ماسک نارنگی از جمله ویتامین C، به رادیکال های آزاد، الکترون می دهند و باعث کاهش اثر آن ها بر سلول های بدن می شوند. این ویتامین موجود در انواع ماسک نارنگی، باعث کلاژن سازی بیشتر در پوست می گردد و در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد. بعلاوه در پوست نارنگی ترکیبی وجود دارد که سلول های سرطانی را از بین می برد.

یادتان هست که برای از بین بردن جوش های پوستی ماسک ماست را به شما معرفی نموده بودیم؟ اگر به فکر زیبایی پوستتان هستید می توانید این ماسک را هم امتحان کنید.

چطور از پوست میوه در طرز تهیه ماسک نارنگی یاری بگیریم؟

بعد از مصرف این میوه، می توانید پوست هایآن را در سینی با فاصله قرار دهید تا خشک شوند و سپس آن را آسیاب و نگه داری کنید.از این پودر می توان با مخلوط های مختلف ماسک های مختلفی تهیه کرد و برای پوست به کاربرد. پوست نارنگی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی، در درمان جوش های سرسیاه بسیار مؤثراست.

علاوه بر این، اسید سیتریک موجود درنارنگی به عنوان یک ماده سفت نماینده طبیعی برای پوست عمل نموده و از افتادگی پوستجلوگیری می نماید. استفاده از ماسک نارنگی تنها برای بهبود ظاهر پوست نیست، چرا که بویآن هنگام استفاده از ماسک نارنگی باعث ایجاد آرامش و تمدد اعصاب می گردد. نارنگیسرشار از مواد ضدعفونی نماینده است که با استفاده از آن روی پوست صورت، می توان پوستخود را ضد عفونی کرد.

این ماسک برای چه پوست هایی مفید است؟

برای استفاده از هر نوع دارو و ماسک روی پوست به خصوص ماسک نارنگی که انواع مختلفی دارد، ابتدا باید از نوع پوست خود اطلاع داشته باشید. نوع پوست شما به عواملی همجون ژنتیک، رژیم غذایی، میزان استرس در طول روز و عوامل محیطی بستگی دارد و با توجه به این عوامل، میزان چربی فراوری شده در پوست شما متغیر است.

تست تشخیص نوع پوست به این صورت است که ابتداصورت خود را بشویید و به آرامی خشک کنید. بعد میزانی کاغذ یا دستمال شیشه عینک وروی قسمت های مختلف پوست صورت فشار دهید. اگر کاغذ به پوست شما چسبید، نشان دهندهچرب بودن پوست شماست و اگر کاغذ نچسبید یا روی آن چربی دیده نشد، پوست شما خشکاست. بعلاوه اگر کاغذ فقط بر روی پیشانی، بینی و چانه چسبید، پوست شما مختلط(نرمال) است.

ممکن است فردی در دوران جوانی خود پوستی نرمال یا چرب داشته باشد ولی در دوران میان سالی و پیری باتوجه به عوامل بیرونی و محیطی، پوست او خشک گردد. ما همه این نکات را در معرفی طرز تهیه ماسک نارنگی به شما مورد توجه قرار داده ایم.

به این نکته هم توجه کنید که قبل از استفاده از هر نوع ماسک روی پوست صورت به خصوص ماسک نارنگی که میوه ای آلرژیک است، حتما میزان کمی از آن را روی قسمت کوچکی از پوست دست امتحان کنید و 20 دقیقه صبر کنید تا از عدم حساسیت پوست خود نسبت به ماسک مطمئن شوید. ماسک نارنگی به دلیل داشتن آب فراوان، درست مانند ماسک اسفناج، برای پوست های خشک و پوسته پوسته بسیار مفید است و به جوان سازی و آب رسانی آن یاری می نماید.

طرز تهیه ماسک نارنگی با 15 روش

همانطور کهگفتیم مرکبات از جمله نارنگی، اثر به سزایی در شادابی پوست دارند. میوه نارنگی رامی توان حتی بدون مخلوط کردن با ماده دیگری به عنوان ماسک صورت استفاده کرد. بهاین صورت که میوه له شده یا آب آن را با یاری انگشتان که به آن آغشته شده، به پوستصورت خود بمالید و بعد از خشک شدن، آن را با آب ولرم بشویید. این کار علاوه بر شادابیو ضد عفونی کردن پوست، باعث تمدد اعصاب و کاهش استرس هم می گردد. در زیر به چند روشاز تهیه ماسک نارنگی خانگی برداخته شده است.

ماسکنارنگی برای پوست خشک

ابتدا پوستنارنگی را آسیاب کنید و مدتی در مجاورت هوای اتاق قرار دهید تا خشک گردد. سپس بهمیزان دو قاشق چای خوری پنیر دلمه شده پر چرب را با یک قاشق چای خوری روغن تخمکتان، یک قاشق چای خوری روغن کبد ماهی و یک قاشق غذاخوری چای دم آمده پررنگ مخلوطکنید.

حالا پودرپوست نارنگی را به مخلوط اضافه کنید. ماسک نارنگی را به مدت 15 دقیقه روی صورت خودقرار دهید و بعد از این مدت صورت خود را با آب گرم بشویید. این ماسک از خشکی بیشاز حد پوست جلوگیری می نماید و ترک های پوستی را از بین می برد.

ماسکنارنگی برای پوست نرمال

ابتدا یکقاشق مرباخوری آب نارنگی ترش یا ملس را گرفته و آن را با یک زرده تخم مرغ به خوبیمخلوط کنید. حال مخلوط را بر روی پوست تمیز و بدون آرایش به مدت 30 دقیقه قراردهید و سپس با آب سرد آن را پاک کنید. این ماسک نارنگی برای برطرف بیماری های پوستینظیر جوش و آکنه، تیرگی و لک های پوستی مفید است.

ماسکنارنگی برای پوست چرب

روش اول: آب یک نارنگی رسیده و با میزان میانه را بگیرید. در ظرفی جداگانه سفیده یک تخم مرغ را جدا نموده و به خوبی هم بزنید. حال یک قاشق غذاخوری آرد ذرت را به همراه آب نارنگی، به سفیده اضافه نموده و خوب مخلوط کنید. ماسک نارنگی به دست آمده را به مدت 20 دقیقه روی پوست خود قرار دهید. سپس این بار پوست خود را با آب سرد آب کشی کنید. این ماسک باعث از بین رفتن چربی اضافی پوست و باز شدن منافذ آن به کار می رود.

روش دوم: 2 تا 3 قاشق غذاخوری پودر پوست نارنگی را با میزانی شیر و زردچوبه مخلوط کنید و به مدت 15 دقیقه آن را ماسک کنید. بعد آن را با آب سرد پاک کنید.

ماسکنارنگی با خاصیت مرطوب نمایندگی

سه قاشقغذاخوری آب نارنگی را با یک قاشق غذاخوری شیر تازه و یک قاشق غذاخوری جوی له شدهمخلوط کنید. حال مخلوط را به مدت 15 الی 20 دقیقه روی صورت خود نگه دارید. سپسماسک نارنگی را با آب گرم بشویید.

ماسکنارنگی برای تغذیه انواع پوست

سه قاشقغذاخوری آب نارنگی بدون تفاله را با نصف یک موز و نصف قاشق غذاخوری عسل مخلوطکنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید. سپس آن را ابتدابا یک تکه پارچه کتان نم دار پاک کنید و بعد صورت خود را با آب گرم بشویید.

ماسکنارنگی برای لطافت پوست

آب یکنارنگی رسیده را بگیرید. دو قاشق غذاخوری خامه پرچرب و یک قاشق غذاخوری روغنمعمولی یا روغن آفتابگردان به آب نارنگی اضافه نموده و مواد را خوب باهم مخلوطکنید. حال لایه ای با ضخامت نسبتا زیاد از ماسک نارنگی به دست آمده را روی صورتخود قرار دهید. بعد از 15 دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید.

ماسکنارنگی و پاکیزگی پوست

روش اول: یک دانه تخم مرغ تهیه نموده و سفیده آن را جدا کنید. حال این سفیده را با دو قاشق غذاخوری آب نارنگی و میزانی دلخواه جوی له شده مخلوط کنید و آن را به عنوان ماسک صورت بهره ببرید. بعد از 15 دقیقه نگه داشتن ماسک روی صورت، یک پارچه پشمی را با آب سرد مرطوب نموده و ماسک را با استفاده از پارچه پاک کنید.

روش دوم: میزان دلخواه پودر پوست نارنگی را با اندکی گلاب و زردچوبه مخلوط کنید. آن را چند دقیقه روی صورت ماسک کنید و سپس آن را بشویید.

ماسکنارنگی برای روشنی و درخشندگی پوست

روش اول: چهار پر نارنگی را بعد از جدا کردن پالپ های آن، له کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری ماست را با نارنگی له شده مخلوط کنید. حال مخلوط را به مدت 15 دقیقه روی صورت خود قرار دهید و سپس با آب سرد صورت خود را آب بکشید.

روش دوم: میزان دلخواه ماست، آرد عدس و پوست نارنگی را با هم مخلوط کنید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس با آب بشویید.

ماسکترکیبی انار و نارنگی

یک انار کوچک را دون نموده و بکوبید. حال یک نارنگی کوچک را هم ابتدا پوست بکنید و سپس له کنید و با انار له شده مخلوط کنید. مخلوط را روی پوست خود قرار دهید و بلافاصله میزانی عسل هم بر روی آن بمالید. پس از 30 دقیقه آن را با آب سرد پاک کنید. طرز تهیه ماسک نارنگی به همین سادگی است.

ماسکپوست نارنگی و یاری به برطرف جوش و لکه های پوستی

پوست نارنگی را رنده نموده و با آب لیمو ترش تازه مخلوط کنید. حال مخلوط را با استفاده از یک پنبه به تمام سطوح صورت بمالید. چند دقیقه صبر کنید و دوباره این کار را انجام دهید. بعد از چهار یا پنج مرتبه آغشته کردن پوست صورت به این ماسک، آن را با آب ولرم پاک کنید.

ماسکترکیبی بادام و نارنگی برای برطرف تیرگی دور چشم

دو قاشق چای خوری بادام و یک قاشق چای خوری عسل را با نصف قاشق چای خوری آب نارنگی مخلوط نموده و به آرامی به مدت دو دقیقه روی پوست صورت و دور چشم ماساژ دهید. سپس آن را با آب ولرم بشویید.

ماسکترکیبی آرد سفید و نارنگی برای لایه برداری پوست

یک چهارملیوان آب نارنگی را با اندکی آرد سفید مخلوط کنید تا خمیری رقیق و یک دست به دستآید. سپس ماسک نارنگی را به همه نقاط صورت به غیر از دور چشم مالیده و 15 دقیقهصبر کنید. بعد از این مدت صورت خود را آب سرد بشویید.

ماسکنارنگی برای برطرف چین و چروک

روش اول: براساس طرز تهیه ماسک نارنگی باید دو قاشق غذاخوری آب نارنگی و لیموترش تازه را با هم مخلوط کنید و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید. این مخلوط را هم بزنید تا یک دست گردد.حال مخلوط را روی پوست قرار داده و 20 دقیقه مکث کنید و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

روش دوم: یک قاشق چا ی خوری عسل و چند قطره آب نارنگی را با هم مخلوط کنید و به مدت 20 دقیقه روی پوست خود قرار دهید سپس آب کشی کنید. در یاری گرفتن از طرز تهیه ماسک نارنگی به ریزه کاری ها توجه کنید تا بیشترین بهره را از این ماسک ببرید.

ماسکنارنگی برای ویتامینه کردن پوست

ابتدا خمیری از شیر و جوانه گندم درست نموده و به مدت 20 دقیقه روی صورت قرار دهید. سپس پوست را با آب سرد و با ملایمت بشویید و خشک کنید. حال یک برش از نارنگی را به مدت 30 ثانیه با حرکات دورانی روی پوست حرکت دهید. میزانی صبر کنید تا خشک گردد و دوباره برش نارنگی را حرکت دهید. این کار را چهار تا پنج بار تکرار کنید و در خاتمه صورت خود را با آب سرد پاک سازی کنید.

ماسکنارنگی برای باز شدن منافذ پوستی

دو قاشق غذاخوری پودر پوست نارنگی را با یک قاشق غذاخوری زردچوبه و عسل مخلوط کنید. سپس به آن میزانی پودر خمیر مایه نانوایی اضافه کنید. این ماسک را 10 دقیقه روی صورت قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید.

نکاتاستفاده از انواع ماسک نارنگی

بسیاری ازمردم از ماسک های مختلف استفاده می نمایند ولی نتیجه مطلوب نمی گیرند. هر ماسکی چهطبیعی چه شیمیایی، با توجه به نوع پوست افراد و مواد استفاده شده در ماسک،دستورالعمل مخصوص به خود را دارد که اگر رعایت نگردد، نه تنها نتیجه ای به همراهندارد بلکه ممکن است به پوست آسیب برساند. در زیر به چند نکته در خصوص استفاده از اینماسک ها در انواع مختلف پرداخته می گردد.

 • ماسک مناسب نوع پوست خود را انتخاب کنید و حتما از قبل خواص و حساسیت های آن را بدانید.
 • دقت گردد وسیله ای که برای زدن ماسک استفاده می کنید، نرم باشد و به پوست آسیب نرساند. اگر از دست استفاده می کنید، حتما از قبل دست خود را ضد عفونی کنید.
 • به غیر از ماسک های مخصوص دور چشم، انواع دیگر ماسک نارنگی را به پوست این قسمت نمالید. زیرا پوست دور چشم بسیار حساس است و ممکن است ماسک باعث ایجاد سوزش و عفونت در این قسمت گردد. برای اطمینان از این موضوع، هنگام ماسک زدن دو حلقه خیار خنک روی چشمان خود قرار دهید.
 • قبل از استفاده از هر نوع ماسک، حتما صورت خود را بشویید و آلودگی های روی پوست خود را از بین ببرید. این کار باعث باز شدن منافذ پوست جذب بهتر ماسک از طریق پوست می گردد.
 • حتما ماسک را در زمان مقرر موجود در دستورالعمل آن، از روی پوست خود پاک کنید تا ضرری به پوست خود نرسانید.
 • بهتر است قبل از استفاده از ماسک، یک بار پوست خود را با استفاده از ماسک نارنگی مخصوص لایه برداری تمیز کنید تا سلول های مرده پوست از بین برود و جذب ماسک بعدی راحت تر گردد.
 • بسیاری از ماسک های نارنگی باعث خشکی پوست می شوند. انواع این نوع ماسک ها را بشناسید و بعد از استفاده از آن از مرطوب نماینده بهره ببرید.
 • ماسک های خانگی را حتما بلافاصله بعد از تهیه، بهره ببرید تا فاسد نگردد.
 • اگر دارای پوستی ترکیبی هستید، یعنی قسمت هایی از پوست شما مانند دور چشم و گونه و گردن خشک است و در نواحی پیشانی و بینی پوستی چرب دارید، بهتر است در هر ناحیه، باتوجه به نوع پوست آن قسمت از ماسک مخصوص به خود استفاده گردد.
 • در دستورالعمل بیشتر ماسک ها میزان استفاده از آن در طول هفته یا ماه آمده است. البته میزان استفاده از انواع ماسک ها بستگی به نظر و نسخه پزشک پوست با توجه به نوع پوست شما دارد.
 • اصول استفاده از انواع ماسک نارنگی با توجه به آمار و تجربه معمولا هفته ای دوبار است. ولی ماسک های ویتامینه و آنتی اکسیدان نارنگی می تواند به صورت روزانه استفاده گردد و مشکل خاصی برای پوست ایجاد نمی نمایند.
 • قبل از استفاده از هر نوع ماسکی به خصوص ماسک های خانگی، با پزشک پوست خود مشورت کنید تا مسئله ای برای پوست شما به وجود نیاید.
منبع: کتاب کاله
انتشار: 15 شهریور 1401 بروزرسانی: 15 شهریور 1401 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7692

به "طرز تهیه ماسک نارنگی برای شادابی و جوانی پوست با 15 روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه ماسک نارنگی برای شادابی و جوانی پوست با 15 روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید