شمار ماهواره های شبکه اینترنت اسپیس ایکس به بیش از 700 عدد رسید

به گزارش نوای پرنده پارسی، شرکت اسپیس ایکس پیروز شد پرتاب دیگری از مجموعه ماهواره های استارلینک را توسط موشک فالکون 9 با پیروزیت انجام دهد تا شمار ماهواره های فعال این مجموعه را به بیش از 700 عدد برساند.

شمار ماهواره های شبکه اینترنت اسپیس ایکس به بیش از 700 عدد رسید

این مأموریت در ساعت 8:46 منطقه زمانی شرقی (17:16 به وقت تهران) از پایگاه فضایی کندی (Kennedy Space Center) در فلوریدا به فضا پرتاب شد. پیش از این قرار بود دوازدهمین مأموریت استارلینک در روز 29 آگوست (8 شهریور) انجام شود اما به دلیل شرایط جوی به 1 سپتامبر (11 شهریور) و سپس برای بازبینی بیشتر داده های پرتاب تا امروز به تعویق افتاده بود.

این پرتاب تقریبا یک هفته پس از پرتاب پیروز ماهواره رصد زمین SAOCOM 1B آرژانتین و دو ماهواره کوچک دیگر توسط اسپیس ایکس انجام می شود.

  • دو ماهواره رصد زمین طی چند ساعت در مدار قرار گرفت

همچنین دو هفته پیش هم اسپیس ایکس 58 ماهواره دیگر استارلینک را به فضا پرتاب کرده بود. با پرتاب امروز، این سری از مجموعه ماهواره های استارلینک حدود 15 دقیقه پس از پرتاب در مدار تزریق شدند تا حدود یک هفته بعد به همراه دیگر ماهواره های این شبکه، به خدمات دهی اینترنت پرسرعت ماهواره ای بپردازند.

بوستر مرحله نخست نیز با گذشت 9 دقیقه از پرتاب با پیروزیت به زمین بازگشت و بر روی سکوی شناور اسپیس ایکس فرود آمد. این شصتمین بازگشت پیروز بوستر مرحله اول موشک فالکون محسوب می شد که نخستین آن پنج سال قبل اجرا شده بود.

همانند چندین مأموریت قبلی، این ماهواره ها هم به سایه بان هایی برای جلوگیری از بازتاب نور خورشید به زمین مجهز هستند. این کار در پی آن انجام می شود که بازتاب نور ماهواره های استارلینک، امکان رصدهای کامل را از منجمان گرفته و موجب اعتراض آنان شده بود. اسپیس ایکس طراحی و اجرای این سایه بان ها را با همکاری گروه های نجومی انجام داده است.

طبق آخرین برآوردها سرعت اینترنت استارلینک در حال حاضر بین 35 تا 60 مگابیت بر ثانیه برای دانلود و 5 تا 18 مگابیت بر ثانیه برای آپلود است. هم چنین تأخیر ارتباط بین کاربر و سرور کمتر از 100 میلی ثانیه گزارش شده است.

اسپیس ایکس که هم اکنون بزرگترین مجموعه ماهواره ای را دارد، تأییدیه قرار دادن 12000 ماهواره استارلینک در مدار را دریافت کرده و قصد دارد با افزایش شمار این ماهواره ها خدمات دهی سراسری اینترنت را از سال 2021 آغاز کند.

عکس کاور: لحظه پرتاب فالکون 9

Credit: Trevor Mahlmann

منبع: SpaceX

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5010

به "شمار ماهواره های شبکه اینترنت اسپیس ایکس به بیش از 700 عدد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمار ماهواره های شبکه اینترنت اسپیس ایکس به بیش از 700 عدد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید