زنده شدن مردگان با اپلیکیشن دیپ نوستالژی

به گزارش نوای پرنده پارسی، زمانی که کاربر عکس مورد نظر خود را بارگذاری می کند، اپلیکیشن به صورت مستقیم به پایگاه داده متصل می شود و پس از تحلیل زوایای مختلف عکس از طریق فناوری هوش مصنوعی، آن را با فیلم های موجود تطبیق می دهد تا در نهایت عکس ها بتوانند به ویدیو های متحرک تبدیل شوند.

زنده شدن مردگان با اپلیکیشن دیپ نوستالژی

میثم لطفی| حتماً برای شما هم پیش آمده است که با ورق زدن آلبوم عکس های قدیمی برای درگذشتگانی که سال های دور از بین شما رفته اند ابراز دلتنگی کنید.

زنده شدن افراد از داخل عکس ها که تا به امروز فقط در فیلم های تخیلی اتفاق می افتاد هم اکنون از طریق یک اپلیکیشن موبایلی که به هوش مصنوعی مجهز شده است این امکان را فراهم می کند تا تصاویر ویدیویی کاملاً واقعی از درگذشتگان را مقابل چشمان خود ببینید.

یک پلتفرم شجره نامه آنلاین که سال های طولانی فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را در این زمینه توسعه داده است هم اکنون اپلیکیشنی را به صورت رایگان در اختیار کاربران می گذارد که به کمک آن می توانید عکس های قدیمی و خانوادگی خود را متحرک کنید و به آن ها روح دوباره ببخشید.

پلتفرم توسعه شجره نامه هوشمند مای هریتیج برای نخستین بار این امکان را فراهم کرده است تا از طریق این اپلیکیشن ساده به متحرک سازی عکس های قدیمی و بستگان درگذشته یا زنده خود بپردازید. این همان اتفاقی است که هوش مصنوعی را به صورت کاملاً عملی وارد زندگی می کند تا غیرممکن ها برای شما ممکن شود.

روتس تِک کانکت 2021 بزرگ ترین کنفرانس شجره نامه دنیا این هفته در حالی برگزار شد که شرکت های بزرگ فناوری آخرین دستاورد های خود را در این زمینه به نمایش گذاشتند و آنچه بیش از دیگر فناوری ها توجه همگان را به خود جلب کرد اپلیکیشن هوشمندی موسوم به دیپ نوستالژی بود.

این فناوری که پس از بررسی های فراوان مجوز عرضه عمومی برای همه کاربران را دریافت کرد نوع ویژه ای از فناوری هوش مصنوعی موسوم به اِی آی فِیس پلتفرم را در خود جا داده که در استارتاپ دی آی دی توسعه یافته است.

فرایندی که مای هریتِیج برای این اپلیکیشن در نظر گرفته به این صورت است که مجموعه گسترده ای از حرکات بدن و حالات صورت را در پایگاه داده ویژه ای در اختیار دارد. جمع آوری این تصاویر طی یک فرایند کاملاً هوشمند اجرا شده است تا تمام حرکات احتمالی اعضای مختلف بدن انسان در قالب اسلاید های مجزا تعریف شود و پایگاه داده مربوطه تمامی این اسلاید ها را به روز می کند.

زمانی که کاربر عکس مورد نظر خود را بارگذاری می کند، اپلیکیشن به صورت مستقیم به پایگاه داده متصل می شود و پس از تحلیل زوایای مختلف عکس از طریق فناوری هوش مصنوعی، آن را با فیلم های موجود تطبیق می دهد تا در نهایت عکس ها بتوانند به ویدیو های متحرک تبدیل شوند.

تمام این عملیات ظرف چندثانیه انجام می شود و کاربر در نهایت می تواند عکس های ثابت و قدیمی مربوط به عزیزان خود را به فیلم هایی تبدیل کند که شخصیت های داخل آن زنده هستند و حرکت می کنند.

گیلاد جافِت مدیرعامل و بنیانگذار شرکت مای هریتِیج توضیح داد: زنده شدن چهره اجداد ما از طریق بازسازی ویدیو ارتباط با تاریخ خانوادگی هر یک از ما را عمیق تر می کند و البته در حالی که این اتفاق بسیار هیجان انگیز است، برای برخی که عزیزان از دست رفته را مقابل چشمان خود می بینند می تواند غم انگیز باشد.

بسکمک از افراد که با مرگ عزیزان خود کنار آمده اند یا این اتفاق را فراموش کرده اند، با بازسازی تصاویر ویدیویی آن ها ممکن است اندوهگین شوند و به همین خاطر مدیرعامل شرکتی که این نرم افزار را توسعه داده است می گوید که استفاده از دیپ نوستالژی شاید به همه توصیه نشود، ولی بررسی عکس العمل کاربران دنیای روی سایت شرکت مذکور نشان می دهد که دسترسی عمومی به چنین ابزاری برای مردم باورنکردنی است و بخش اعظم کاربران هیجان زیادی برای استفاده از آن دارند.

شرکت توسعه دهنده دیپ نوستالژی توضیح داد که هیچ فناوری صوتی را در این پلتفرم به کار نبرده است تا از تصاویر بازسازی شده سوءاستفاده نشود و آن ها را جای تصاویر واقعی منسوب به افراد به کار نبرند.

شرکت مای هریتِیج برای تبلیغ اپلیکیشن خود از عکس آبراهام لینکلن رئیس جمهوری سالیان دور امریکا استفاده کرد و سپس روی میز کار او یک دستگاه رایانه همراه قرار داد.

ویدیوی ساخته شده با عکس لینکلن تنها تصویر منتشر شده با این اپلیکیشن بود که صدای او نیز بازسازی شد و رئیس جمهوری اسبق امریکا در یک فیلم کوتاه نحوه استفاده از این اپلیکیشن برای تبدیل عکس ها به ویدیو های متحرک را توضیح داد.

با این توضیحات طی یک هفته گذشته پویشی در شبکه های اجتماعی به راه افتاده است که کاربران دنیای با استفاده از هشتگ های MyHeritage#، RootsTech# و DeepNostalgia# ویدیو های جالبی که تهیه کردند را به نمایش می گذارند و در آن تصاویر ویدیویی بسکمک از مشاهیر دنیا که قرن ها قبل از دنیا رفته اند هم به چشم می خورد.

مایکروسافت چندی پیش اختراعی با عنوان ساخت روبات گفتگو با یک شخص خاص را به ثبت رساند که در نخستین روز های سال 2021 میلادی از سوی اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری امریکا (USPTO) تأیید شد. در گزارش 21 صفحه ای مربوط به این اختراع گفته شده است که این فناوری یک سیستم نرم افزاری، سخت افزار و سایر جزئیاتی را شامل می شود که در نهایت امکان گفتگو با افرادی که سال ها پیش از دنیا رفته اند را فراهم می کند.

پیش فرض اصلی در مورد فناوری هوشمندی که هم اکنون نسخه نهایی آن کامل شده این است که مایکروسافت در مورد شما، درگذشتگان یا فردی که به او علاقه مند بودید و دیگر با او در ارتباط نیستید تمام داده های اجتماعی را از طریق اینترنت جمع آوری می کند و آن ها را مورد تحلیل قرار می دهد.

فناوری مذکور سپس از این داده ها یک روبات هوشمند مجازی یا چت بات می سازد که می تواند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی شخصیت واقعی فرد مورد نظر را تکرار کند.

این روبات مجازی با یک مدل دوبُعدی یا سه بعدی از شخص و تلفیق گفتار مرتبط با او تحلیل های خود را انجام می دهد و همچنین فرایند تلفیق گفتار را به صورت دائم دنبال می کند تا روبات بتواند تمامی عکس العمل های خود را به صورت کاملاً واقعی خلق کند. در مورد شخصی که دیگر در میان ما نیست این اتفاق به قدری واقعی صورت می گیرد که اطرافیان تصور می کنند او دوباره زنده شده است. البته باید توجه داشت که این ایده منحصراً یک فرایند مبتنی بر نرم افزار نیست.

مایکروسافت برای این فناوری یک ابزار سخت افزاری شبیه به رایانه های لوحی را هم در اختیار گرفته است تا روبات مجازی و سیستم مدل سازی هوشمند بتوانند به خوبی عملیات خود را پیش ببرند. در صورتی که نسخه عمومی این فناوری برای کاربران آماده شود مایکروسافت قصد دارد امکان اجرای آن روی گوشی های هوشمند را فراهم کند که البته زمان دریافت مجوز برای این اتفاق هنوز مشخص نیست.

صرف نظر از این اتفاق، جمع آوری اطلاعات در مورد افرادی که از دنیا رفته اند ممکن است برای بازماندگان آن ها اتفاق خوشایندی نباشد و از طرف دیگر این جریان می تواند ورود غیرقانونی به حریم شخصی فرد محسوب شود و به همین خاطر شرکت مایکروسافت هنوز نتوانسته است مجوز عرضه عمومی این روبات مجازی را دریافت کند.

به نظر می رسد مایکروسافت فرایند بازآفرینی شخصیت ها به صورت دیجیتالی اعم از مرده یا زنده بودن آن ها را به گونه ای پیش ببرد که افراد از این طریق بتوانند غم از دست دادن عزیزان خود را آسان تر بپذیرند.

شاید اگر این پروژه یا فناوری های مشابه به نتیجه برسند استفاده از آن ها برای بسکمک از مردم وحشتناک باشد و بازسازی تصویر ویدیویی، صدا یا امکان گفتگو با درگذشتگان باعث وحشت یا رنجش افراد شود. با این وجود، فناوری به گونه ای پیش می رود که حتی مرگ هم نمی تواند برای آن محدودیت ایجاد کند و دسترسی به هرغیرممکنی را برای کاربران ممکن می کند.

منبع: روزنامه ایران

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرادید
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6345

به "زنده شدن مردگان با اپلیکیشن دیپ نوستالژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنده شدن مردگان با اپلیکیشن دیپ نوستالژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید