روش های مختلف اندازه گیری چربی بدن

به گزارش نوای پرنده پارسی، اندازه گیری چربی بدن چگونه انجام می گیرد و یا وزن ایده آل خود را با چه فرمولی می توان بدست آورد؟ شما با خواندن این مقاله می توانید به پاسخ این سوالات دست پیدا کنید.

روش های مختلف اندازه گیری چربی بدن

خبرنگاران | سرویس ورزش - منظور از بدست آوردن درصد چربی بدن، مقدار چربی است که به طور خالص در بدن شما وجود دارد و چیز دیگری (عضله، آب، استخوان و...) همراه آن نیست. اگر وزن شما حدود 90 کیلوگرم باشد، 9 کیلوگرم آن چربی است که معادل 10 درصد وزن بدن شما می باشد.

اگر شما در مرحله افزایش یا کاهش وزن باشید، درصد این چربی بالا و پایین می رود؛ در این صورت، گاهی اوقات بالا یا پایین رفتن درصد چربی بدن بستگی به چاق یا لاغر شدن فرد ندارد. از سوی دیگر اگر وزن شما برابر با 80 کیلوگرم باشد که 9 کیلوگرم آن چربی است (12 درصد چربی خالص) و حدود 5 کیلوگرم وزن اضافه کنید (بدون چربی و فقط عضله) از درصد کل چربی خالص، 1 درصد کم شده و در نهایت درصد چربی خالص بدن شما برابر با 11 درصد می شود.

بعضی از افراد برای بدست آوردن درصد چربی بدن خود از فرمول شاخص توده بدن (BMI) استفاده می کنند ولی شاخص توده بدن، درصد چربی بدن را معین نمی کند و برای این کار مفید نیست. بلکه شاخص توده بدن اشاره به یک فرمول ساده برای بدست آوردن وزن ایده آل دارد و فرمول آن به صورت زیر است:

فرمول BMI: (وزن بر حسب کیلوگرم) تقسیم بر (قد بر حسب متر به توان 2)

نتیجه نهایی:

1- اگر جواب شما کمتر از 18.5 بود، شما از کمبود وزن رنج می برید.

2- اگر جواب شما بین 18.5 تا 24.9 باشد، وزن شما متناسب است.

3- اگر جواب شما بین 25 تا 29.9 باشد، شما اضافه وزن دارید.

4- اگر جواب شما 30 به بالا باشد، شما از چاقی مفرط رنج می برید.

خطرات ناشی از چاقی طبق دستور BMI

  • فشار خون بالا
  • کلسترول بالا
  • قند خون بالا

برای کسانی که چاقی مفرط دارند (شاخص توده بدن 30 به بالا) و یا اضافه وزن (شاخص توده بدن بین 25 تا 29.9) دارند، بیشتر در معرض این خطرات قرار می گیرند. به این افراد پیشنهاد می شود که وزن خود را کم کنند. اما خبر خوب این است که کم کردن وزن برای این افراد حتی به مقدار کم (بین 5 تا 10 درصد از وزنشان) می تواند خیلی به سلامت بدنشان کمک کند و کمتر در معرض این خطرات قرار بگیرند.

بهترین درصد چربی بدن برای مردان و زنان

بعضی از افراد علاقه دارند که خیلی لاغر باشند؛ به طوری که درصد چربی بدنشان (برای مردان برابر با 4% و برای زنان برابر با 9%) کم باشد. این غیر ممکن است؛ به این دلیل که بدن برای سالم ماندن، نیاز به درصد چربی بیشتری دارد.

چربی بدن در حد متعادل برای بدن لازم است که وظیفه آن حفاظت کردن از بافت های اندام و کنترل کردن فشار و دمای بدن است. علاوه بر این، چربی عامل مهم کنترل ایمنی، باروری، اشتها، استحکام استخوان ها و... می باشد.

با توجه به این که درصد چربی زنان از درصد چربی مردان بیشتر است و محدوده چربی سالم بین دو جنس متفاوت است، اندازه کلی آن را بررسی کنید:

دسته بندی

مردان

زنان

چربی ضروری بدن

2 - 4%

9 - 11%

بدن ورزشکار

6 - 13%

14 - 20%

بدن متناسب

14 - 17%

21 - 24%

بدن معمولی

18 - 25%

25 - 31%

بدن با اضافه وزن

26%+

32%+

هر زمان که کنجکاو به دانستن درصد چربی بدن شده اید، با رجوع به این جدول می توانید به سوال خود پاسخ دهید.

جدول درصد چربی بدن مردان

همانطور که می دانید، درصد چربی بدن رابطه مستقیمی با مقدار عضلات موجود در بدن فرد دارد. مردی با 10 درصد چربی بدن در حالت نرمال خیلی متفاوت با مردی است که 10 درصد چربی بدن دارد ولی دارای بدنی عضلانی است. به شکل زیر توجه کنید:

تصاویر زیر درصد چربی بدن را با توجه به متفاوت بودن اندام و مقدار عضلات نشان می دهند:

تصویر زیر عکسی از مردی است با وزن 83 کیلوگرم که فقط 6 % چربی دارد:

اندازه گیری چربی بدن

1- توسط تصاویر بالا: خود را با تصاویر بالا مقایسه کنید و از کسی نیز برای تشخیص بهتر، کمک بگیرید.

2- توسط کالیپر چربی بدن: توسط دستگاه کالیپر چربی بدن به راحتی می توانید درصد چربی بدن خود را به دست آورید و هم چنین توسط این دستگاه، چربی بدنتان را می توانید کنترل کنید. کالیپر چربی زیر پوستی بدن را اندازه گیری می کند. برای تهیه آن به داروخانه ها و یا فروشگاه های وسایل پزشکی مراجعه کنید.

3- توسط روش تجزیه و تحلیل (BIA): BIA روش تجزیه و تحلیل چربی بدن است که می توانید توسط آن اطلاع از درصد چربی مفید بدنتان داشته باشید. مشکل این روش این است که اگر در آزمایشگاه، تجهیزات کافی برای این کار وجود نداشته باشد، نمی توان به طور دقیق از اندازه چربی بدنتان مطلع شوید.

4- استفاده از روش BOD POD با غلاف مورد نیاز: باد پاد یک اتاقک بیضی شکل است که میزان دقیق چربی را محاسبه می کند. برای این کار در ابتدا وارد اتاقک می شوید و به مدت 20 ثانیه می نشینید.

غلاف BOD در فشار هوا و در داخل محفظه ای برای معین توده بدن و حجم بدن استفاده می شود که چگالی و جرم بدن را به دست می آورد و سپس براساس آن نتیجه، چربی بدن را نشان می دهد. این غلاف نتیجه دقیقی را به شما می دهد ولی بسیار گران قیمت است و طرفداران زیادی نیز ندارد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: setare.com
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6184

به "روش های مختلف اندازه گیری چربی بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های مختلف اندازه گیری چربی بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید