روش های آسان برای شستن پرده های تور و حریر

به گزارش نوای پرنده پارسی، زندگی امروز- بهترین شیوه شستن پرده توری این است که قبل از شست و شو پرده به خوبی خیس بخورد و گرد و غبار از آن زدوده شود. پرده توری را می توان با دست یا ماشین لباس شویی شست، اما باید به جنس آن دقت کرد. جوش شیرین به سفیدتر شدن پرده ها کمک می کند.

روش های آسان برای شستن پرده های تور و حریر

بهترین روش برای شستن پرده توری چیست؟ پرده ها همیشه پر از گرد و غبار و دوده هستند و تمیز کردن آن ها دغدغه مشترک بسکمک از افراد است. در این مقاله بهترین روش شستن پرده توری را همراه با چند نکته مهم در این باره ارائه داده ایم.

گرد و غبار و دوده های موجود در هوا در پی بهترین جا برای ساکن شدن هستند و چه میزبانی بهتر از پرده های توری؟! اگر همین الان از نزدیک به پرده های توری منزل تان نگاه کنید متوجه می شوید حجم بسیار زیادی از گرد و غبار و دوده هایی که از آلودگی هوا حاصل می شوند بر روی پرده توری های خانه شما جا گرفته اند. به فکر شستن پرده توری افتادید؟ نگران نباشید! این کار اگرچه نیازمند رعایت برخی از نکات است، اما اصلاً کار سختی نیست.

1. پرده باید حسابی خیس بخورد!

ابتدا یک تشت بزرگ پیدا کنید یا از وان حمام استفاده کنید و آن را با آب ولرم یا آب سرد پر کنید. در این مرحله قصد داریم گرد و غبار و دوده های روی پرده ها را برطرف کنیم تا برای ازبین بردن لکه ها راحت تر باشیم. پس سعی کنید میزان تشت و میزان آب داخل آن را طوری تنظیم کنید که آب داخل تشت یا وان کاملاً پرده را پوشش دهد. اضافه کردن یک پیمانه سرکه و اگر دوست داشتید یک پیمانه آبلیمو به تمیز شدن پرده کمک می کند! البته اگر پرده تان از جنس کتان است دست نگه دارید، سرکه کتان را خراب می کند. پرده را در آب تکان دهید و حداقل یک ساعت صبر کنید، اگر هم وقت کافی دارید شب تا صبح صبر کنید، پرده باید حسابی خیس بخورد!

2. دست یا ماشین؟

بعد از خیس خوردن پرده آن را از آب بیرون بکشید و به جنسش دقت کنید. پرده هایی که جنس ظریفی دارند بهتر است با دست شسته شوند. مثلاً پرده های ابریشمی و کتانی ممکن است در ماشین لباس شویی آسیب ببینند، پس زحمت را به جان بخرید و با دست هایتان پرده را خوب بشویید. اگر هم جنس ظریفی ندارند و از کتان یا پلی استر ساخته شده اند با خیال راحت ماشین لباس شویی را روشن کنید.

3. سرکه یا جوش شیرین یا پودر؟

باید مواد شوینده مناسب جنس پرده را پیدا کنید. اگرچه هر مواد شوینده ای می تواند به تمیز شدن پرده ها کمک کند، اما انتخاب صحیح و متناسب با جنس پرده ها باعث می شود عمر پرده ها بیشتر شده و جای دوده ها روی پرده نماند. وقتی متوجه شدید شوینده مناسب جنس پرده هایتان چیست آنوقت می توانید میزان کمی جوش شیرین هم همراه مواد شوینده اضافه کنید تا سفیدی هرچه بیشتر پرده حاصل شود. از جوش شیرین، تنها به عنوان شوینده استفاده نکنید.

4. تمام شد، خشک کنید!

شست و شو ماشین یا خودتان که تمام شد، به خوبی پرده ها را آب بکشید و آن ها را آویزان کنید. بعد از خشک شدن می توانید پرده ها را آویزان کنید و لذت ببرید.

رعایت برخی نکات که به تجربه افراد ثابت شده اند در تمیزتر شدن پرده ها کمک شایانی می کند. چند نکته بسیار مهم درباره شستن پرده توری در ادامه می خوانید که حتماً باید به آن ها توجه کنید.

1. پرده های بی نمک!

در مرحله اول که پرده ها در آب خیس می خوردند می توانید به جای سرکه و آبلیمو از نمک استفاده کنید. نمک به غبار زدایی و جداشدن دوده های روی پرده توری کمک می کند.

2. گیره ها کجا باید باشند؟

وقتی که پرده ها را جدا کردید، قبل از اینکه در آب فرو ببرید و فرآیند شست و شو را شروع کنید حتماً جای گیره های فلزی را روی پرده علامت گذاری کنید تا بعد از شست و شو دچار مشکل نشوید. ماژیک، اتوماتیک و لاک ناخن گزینه های خوبی برای علامت گذاری هستند. اگر این کار یادتان برود بعداً حتماً موقع پیدا کردن جای صحیح گیره ها حوصله تان سر می رود. در ضمنً اگر اشتباه وصل کنید، فرم پرده ها به هم می ریزد.

3. حلقه های زنگ زده

از نزدیک که نگاه کنید گاهی اوقات حلقه های فلزی پرده ها زنگ می زنند. یک محلول از آب و سرکه تهیه کنید و حلقه ها را در آن بشویید، با این روش می توانید زنگ های روی حلقه ها را از بین ببرید. اگر حلقه ها زنگ زده باشند ممکن است رنگ زرد و قرمز زنگ ها را به پرده ها انتقال بدهند. بعد از شست و شو هم می توانید با استفاده از صابون خشک سطح داخلی حلقه ها را برای حرکت روی میله روان تر کنید.

4. جاروبرقی را روشن کنید

بعد از شستن پرده توری بهتر است هرچند وقت یک بار جاروبرقی را روشن کنید و گرد و غبار و دوده های موجود روی پرده توری را به سادگی برطرف کنید. تقریباً تمام مدل های جارو برقی یک سری مخصوص برای این کار دارند. استفاده از این سری باعث می شود جارو برقی پرده را به داخل لوله نکشد. البته استفاده از بخارشوی نیز توصیه می شود. گردگیری های دوره ای هم از زحمت شستن پرده توری کم می کند و هم به عمر پرده ها می افزاید.

5. پرده های آستردار کار شما نیست

اگر پرده هایتان آستردار هستند بهتر است دست از زحمت کشیدن بکشید و این کار را به خشک شویی محل بسپارید به این علت که ممکن است شستن آن ها به راحتی پرده های بدون آستر نباشد و به پرده آسیب وارد کند.

6. چروک های حریر

پرده هایی که از جنس حریر هستند پس از شستن با ماشین لباس شویی معمولاً چروک می شوند. راه چاره بسیار ساده است: به جای استفاده از پودر لباس شویی از پودر صابون استفاده کنید.

7. اتو کشیدن پرده توری

وقتی شست و شوی پرده ها تمام شد و تمام کار هایی که باید انجام بدهید را انجام دادید، پرده ها را به صورت نمدار آویزان کنید. همانطور که میدانید اتو کشیدن پرده ها کار طاقت فرسا و وقت گیری است و آویزان کردن آن ها به صورت نمدار باعث می شود در حالی که خشک می شوند چروک ها نیز از بین بروند. البته نمدار، نه خیس!

8. پرده و لباس چرک!

اگر بعد از بررسی جنس پرده بالاخره تصمیم گرفتید پرده های توری تان را با ماشین لباسشویی بشویید می توانید لباس های رنگ روشن و سفید کثیفتان را با پرده ها بشورید. این کار باعث می شود سطح درگیری پرده در ماشین لباسشویی با اطراف بیشتر شود و حتماً پرده هایتان تمیزتر خواهند شد.

منبع: زندگی آنلاین

منبع: زندگی روز
انتشار: 6 دی 1400 بروزرسانی: 6 دی 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 7461

به "روش های آسان برای شستن پرده های تور و حریر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های آسان برای شستن پرده های تور و حریر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید