دبیر: همه سوار یک کشتی هستیم، چرا باید با وزارت ورزش دعوا کنم؟

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران، علیرضا دبیر در واپسین روزهای سال در خصوص بسیاری از مسایل روز کشتی ایران گفت: حتما ما را نقد کنید، شاد می شوم. قرار نیست تعریف من و تیم ما را کنید، ما را نقد کنید. اولین نفر هم مرا نقد کنید. من و تیم ما آماده اند که جوابگو باشند. در خصوص کرونا هم اول دعا می کنم شر این بلا از مملکت ما و جهان کنده گردد. جدا از رعایت مسائل بهداشتی، دعا ضروری است. در خصوص قهرمانان یک خواهش دارم از همه قهرمانان، آقا تختی هیچ موقع نمی خواست تختی گردد، آدمی بود که می خواست خوب باشد وخدا او را تختی کرد. او می دانست کجا باید کجا، چه کاری کند. الان نشستن در خانه، پهلوانی است. اگر آقا تختی بود همه را تشویق می کرد که در خانه بمانند و خودش هم در خانه می نشست. اکنون در خانه ماندن جهاد است.

دبیر: همه سوار یک کشتی هستیم، چرا باید با وزارت ورزش دعوا کنم؟

قهرمان المپیک 2000 سیدنی در مورد میزان بدهی های فدراسیون کشتی توضیح داد: نزدیک به 57 - 58 میلیارد تومان بدهی داریم. به آژانس هواپیمایی بدهکار بودیم. عده ای گفتند 27 میلیارد از این بدهی، مربوط به مالیات است. مالیات از حقوق کارمند کسر شده اما پرداخت نشده است. اگر ممنوع الخروج نشدم و حسابم را به خاطر فدراسیون قبلی نبستند، کوشش وزارت ورزش بود. روز اولی که من آمدم، بیمه حساب های ما را بست. 6-7 ماه بیمه پرسنل ریخته نشده بود. یا بابت غذا، نورپرداری، خرید تشک ها بدهی وجود داشت که نزدیک یک میلیارد و اندی جریمه خورده، یک آژانس هواپیمایی دو میلیارد و پنجاه میلیون طلبکار بود. به مسئول این آژانس گفتم یا قسط بندی کنیم که شاید دو سال طول می کشد یا درصدی تخفیف بده که فکر کنم 650 میلیون تخفیف داد و نقد طلبش را پرداخت کردیم. این میراثی است که به ما رسیده است و ان شاءالله جمعش می کنیم.

وی به اقدامات اجرا شده از سوی فدراسیون در این مدت اشاره نمود و گفت: ما تفاهم نامه ای با آموزش و پرورش امضا کردیم. دهه 70 که ما خودمان کشتی می گرفتیم، یک میلیون کشتی گیر فعال در جمعیت 60 و اندی میلیونی داشتیم اما امروز 45 هزار تا کشتی گیر بیمه شده داریم. یکی از دلائل این اتفاق این است که ارتباط با آموزش و پرورش نداشتیم. تفاهم نامه خوبی نوشتیم تا تشک ها به آموزش و پرورش برود. انتخابی تیم ملی و قهرمان کشوری نوجوانان ما حذف می گردد و اشتراکی با آموزش و پرورش مسابقه برگزار می کنیم. تفاهم نامه ای هم با علوم پزشکی بستیم تا در مورد آسیب های ورزشی به ما یاری کند. در مورد خرید مکمل با یک شرکت که قرار است ما برایش تبلیغ کنیم نزدیک به یک میلیارد به ما مکمل می دهد و یک قرارداد با دانشگاه شریف بستیم. همه اش در کشتی می گوییم ما خوبیم، خب به کجا می خواهیم برسیم؟ 3-4 ماه نشستیم با دوستان در دانشگاه، که معین کنیم 2024 و 2028 می خواهیم کجا برسیم. ما الان هم از روس عقبیم و هم از آمریکا. از من توقع نداشته باشید دروغ بگویم. همین کار را آمریکایی ها انجام دادند و با یکی از دانشگاه های شان قرارداد بستند. یکی هم با دانشگاه آزاد قرارداد بستیم برای ادامه تحصیل کشتی گیران و تیم داری آنها و تشکیل آموزشگاه کشتی. مهم این است که این کارها به مرحله عمل برسد.

دارنده 5 مدال کشتی آزاد دنیا و المپیک در مورد انتقاداتی که در مورد برگزاری لیگ برتر و مسابقات باشگاه های دنیا به فدراسیون کشتی وارد شد، توضیح داد: المپیک هر 4 سال یک بار برگزار می گردد و 6 نفر آزاد و 6 نفر فرنگی به المپیک می فرایند و دو سه نفر از بین آنها مدال می گیرند و شاید فقط یک نفر طلا بگیرد. یعنی هر 4 سال یک نفر که طلا می گیرد وضعش خوب می گردد. من نمی توانم اینهمه سرپرست، مربی و کشتی گیر را نادیده بگیرم. امیرحسین زارع را ببینید، در لیگ خودش را نشان داد. من به کسی نمی گویم در لیگ کشتی بگیرد. به من ربطی ندارد. حسن یزدانی قراردادی که بست اصلا قابل قیاس با جایزه مدال طلایش نیست. فکر نمی کنم غیر از جایزه دلاری روی سکویش که فدراسیون داد، او سال جاری بابت طلای دنیاش جایزه دیگری گرفته باشد. حسن یزدانی 70 درصد پایش پاره بوده. در مرور فن با یک کشتی گیر 57 کیلوگرم این اتفاق برایش افتاده، دکتر کیهانی گفت شانس آوردی این اتفاق الان افتاد. یک بار در مورد حسن یزدانی گفتم فکر نکنید حریفان بیکار نشسته اند و او راحت طلای المپیک می گیرد. در لیگ 40-50 میلیارد پول می آید و تقسیم می گردد.

وی ادامه داد: در سال های قبل می خواستند در دو روز لیگ را جمع نمایند، ما در چهل و چند روز مسابقه برگزار کردیم، اسپانسر می خواهد دیده گردد. می خواستیم 7-8 روز بعد از المپیک لیگ را آغاز کنیم که حالا با موضوع کرونا معلوم نیست چه می گردد. انتخابی تیم ملی هم کاملا متفاوت خواهد شد. لیگ هم کشتی گیرساز است، حتما هم به چند نفر نمی سازد. نمی توانم وقتی به دو سه نفر نمی سازد، تعطیلش کنم. وظیفه ام این است که برند کشتی بالا بیاید، پخش زنده بیاید، اسپانسر بیاید و لیگ این کارها را انجام می دهد.

علیرضا دبیر در مورد بودجه فدراسیون کشتی تاکید نمود: باید از سلطانی فر تشکر کنم که در ریزترین موضوعات کشتی پیگیری می نماید. در بحث لغو جام دنیای چند سفیر را سر خط کرد. همه ما سوار یک کشتی هستیم، چرا باید با وزارت ورزش دعوا کنم؟ او واقعا حمایت نموده، در حد خودشان. مشکل این است که بودجه کشتی کم بسته شده است. ما 29 سفر داریم، هزینه بلیت، اسکان و... هر سفر برای ما یک میلیارد هزینه دارد. دو میلیارد کمیته ملی المپیک می دهد و وزارت ورزش 12 میلیارد ما با دلار 15 هزار تومان باید خرج کنیم، دوستان ما با دلار سه هزار تومانی خرج کردند. زمانی که نایب رئیس کمیته ملی المپیک بودم، به فدراسیون کشتی 5 میلیارد با دلار زیر 3 هزار تومان یاری می کردیم. از صالحی امیری هم تشکر می کنم، این بودجه کفاف ما را نمی دهد اما باز هم تشکر می کنم. آنها خارج از بودجه خودشان هم جلو بفرایند، باید به دیوان محاسبات پاسخگو باشند. اگر تشکر نکنم بی معرفتی است. مسئول کار مدیریتی باید دغدغه اش اینها باشد.

وی در مورد بازسازی خانه کشتی گفت: روزی که من در فدراسیون معرفی شدم، یکم مرداد بود. 8 صبح معرفی شدم و تیم جوانان تمرین داشت. سر تمرین رفتم. بعد از اینکه خوابگاه بچه ها را دیدم، فقط یک کلمه گفتم من از شما معذرت خواهی می کنم و قول دادم دفعه بعد اینجا را اینطوری نمی بینید. وقتی از خانه کشتی شهیدصدرزاده تشک ها را جمع می کردیم گربه مرده و موش مرده پیدا می کردیم. من خجالت کشیدم. خدا محبت کرد آنجا قابل سکونت شد. خانه کشتی شهید هادی. من 22 سال پیش آنجا خودم در اردو بودم. وقتی رفتم تمرین از بچه های بزرگسال هم عذرخواهی کردم. سال ها ملحفه ها عوض نشده بود. همه ما کشتی گیران دیسک کمر داشتیم و بچه ها روی زمین می خوابیدند. بدون یک ریال یاری دولتی، الان که صورت شرایط کردیم، معین شد که نزدیک 17 میلیارد و 700 میلیون هزینه شده و بخش خصوصی یاری نموده بود. خدا به ما یاری کرد. الان خانه کشتی شهید ابراهیم هادی به جرات بهترین خانه کشتی دنیاست. اگر کسی مشابه آن را مثال زد، جایزه می دهم. تشکر می کنم ازآقای طالقانی که اینجا را راه اندازی کرد و ما هم وسیله شدیم برای بازسازی آن.

وی درمورد شرایط آموزشگاه کشتی گفت: یک خانه کشتی نیمه ساز هم داریم که اسپانسر قبلی فدراسیون ساخته است. اصل کار خیلی خوب بوده، خدا خیرشان دهد ولی طراحی بدی شده است. نیمه کاره است نزدیک به 80 درصد کار اجرا شده و بین 25 تا 30 میلیارد برای راه اندازی پول می خواهد. کار پر از ایراد است. بغلش نزدیک 1000 متر زمین گرفته ایم و حتما باید زمین بدنسازی دایر گردد که آن هم 30 میلیارد هزینه می خواهد. حالا باید با اسپانسر جلسه داشته باشیم، این خانه کشتی حداقل 60 میلیارد پول می خواهد.

علیرضا دبیر در مورد کوشش فدراسیون برای کسب پست بین المللی دوباره نیز گفت: سوریان محبت نموده و قبول زحمت نموده که آنجا پستی که احتیاج داریم را به دست بیاوریم. ما از این دلارها نداریم که مثل دوره قبلی هزینه کنیم، البته در آینده مباحث حقوقی آن هم دنبال می گردد. 50 درصد اسم حمید سوریان می تواند یاری کند که این پست را بگیریم. درست است دلار نداریم اما خدا را داریم. در مورد پست آسیایی هم از جدیدی خواهش کردیم که یاری کند و نماینده ما گردد. ما در تاریخ مان 7-8 کشتی گیر تاپ داریم مثل حمید سوریان، رسول خادم، عبدالله موحد، حسن یزدانی و... یکی از آنها هم عباس جدیدی است. 4-5 ماه هم هست اصلا ارتباطی با هم نداشتیم. امثال جدیدی باید باشند، اگر آنها بفرایند یک سری درجه دو و سه در کشتی می آیند.

رئیس فدراسیون کشتی در سرانجام صحبت هایش به تصمیماتی که در مورد هیات های کشتی اتخاذ شده اشاره نمود و گفت: مباحث هیات های کشتی را خیلی قهرمانان دنبال ننمایند چون ما اصول داریم و به دنبال مدیر هستیم. مدیری که کار اجرایی نموده باشد. بتواند برای ما آورده داشته باشند مثلا مازندران خیلی تماس می گرفتند، من با استاندار هم وارد صحبت شدم. باید مدیران بیایند که آن 45 هزار نفر کشتی گیر فعال را به یک میلیون نفر در بازه زمانی 10 ساله برسانیم. جدا از مسائل اخلاقی، رئیس هیئت اول باید مدیر باشد، قهرمان هم باشد چه بهتر، بحث هیئت ها برای ما جدی است، خدا یاری کند آنهایی که می توانند یاری نمایند مسئولیت بگیرند، من از ثمربخش هم ممنونم که سال ها کوشش کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4004

به "دبیر: همه سوار یک کشتی هستیم، چرا باید با وزارت ورزش دعوا کنم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر: همه سوار یک کشتی هستیم، چرا باید با وزارت ورزش دعوا کنم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید