دادگاه تجدید نظر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ حکم داد

به گزارش نوای پرنده پارسی، شعبه نهم دادگاه تجدید نظر فدرال آمریکا یک بار دیگر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رای داده که پذیرش مهاجر و مسافر از چند کشور با جمعیت عمدتا مسلمان از جمله ایران را به شدت محدود می نماید.

دادگاه تجدید نظر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ حکم داد

قضات این دادگاه مستقر در شهر سانفرانسیسکوی کالیفرنیا در حکم 77 صفحه ای خود گفته اند که رئیس جمهوری آمریکا در سومین فرمان مهاجرتی اش، قانون را نقض نموده و همچنین نتوانسته است که در دادگاه نشان بدهد ورود آن گروه افرادی که کوشش می نماید از سفرشان به آمریکا جلوگیری بکند برای منافع ایالات متحده زیان بار است.

شعبه نهم دادگاه تجدید نظر در عین حال اجرای این حکم را به تعویق انداخته است. بنابراین تا زمانی که دیوان عالی آمریکا این پرونده جنجالی را نپذیرفته و نظرش را اعلام ننموده حکم دادگاه تجدید نظر قابل اجرا نخواهد بود.

دیوان عالی آمریکا در اوایل ماه دسامبر سال جاری حکم داد که فرمان مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا درباره شهروندان هشت کشور تا زمانی که شکایت های حقوقی در دادگاه های تجدیدنظر آنالیز می گردد به طور کامل اجرا گردد.

سومین فرمان آقای ترامپ - که در ماه سپتامبر پس از انقضای فرمان قبلی وی صادر شد - شامل حال شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن، چاد و کره شمالی می گردد و مقامات ونزوئلایی را هم در بر می گیرد. وجود کره شمالی در این فهرست نمادین است چون عملا کمتر کسی از این کشور به آمریکا سفر می نماید.

در ماه های اخیر یک دادگاه فدرال در مریلند و یک دادگاه استیناف در کالیفرنیا جلوی اجرای قسمت هایی از آن فرمان را گرفته بودند. حکم اخیرا دادگاه استیناف منعکس کننده تصمیم ماه ژوئن دیوان عالی آمریکا بود که در آن موقع اجازه اجرای محدود دستور قبلی آقای ترامپ را داده بود. آن حکم می گفت که دستور دولت نمی تواند شامل حال کسانی گردد که دارای پیوندی اصیل با جامعه آمریکا هستند.

براساس آن حکم پیوند اصیل شامل پیوند خانوادگی، داشتن درخواست کار و ویزای دانشجویی می شد.

در ماه اکتبر دادگاهی در ایالت هاوایی موقتا اجرای تازه ترین دستور آقای ترامپ را به طور کامل معلق نموده بود که باعث خشم دولت شد. در پی تصمیم اخیر دادگاه استیناف وکلای دولت فورا از دیوان عالی خواستند که اجازه اجرای کامل فرمان را صادر کند.

تحـولات مربوط به فرمـان ممنوعیت سفر

  • رئیس جمهور آمریکا در ماه ژانویه گذشته بلافاصله پس از رسیدن به قدرت دستوری را برای جلوگیری از سفر و مهاجرت شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان برای 90 روز صادر کرد. آن فرمان با تظاهرات و چالش های حقوقی در دادگاه ها روبرو شد.
  • یک نسخه اصلاح شده فرمان در ماه مارس صادر شد که عراق را از فهرست خط می زد. فرمان تازه همچنین دارندگان گرین کارت (کارت اقامت دایم) را معاف می کرد. در ماه ژوئن دیوان عالی اجازه داد آن فرمان فقط در خصوص کسانی که با آمریکا پیوندی اصیل ندارند اجرا گردد.
  • فرمان سوم آقای ترامپ در اواخر ماه سپتامبر امضا شد. این فرمان دو کشور کره شمالی و ونزوئلا را به فهرست اضافه می کرد و دادگاه های بدوی اجازه دادند فرمان در خصوص این دو کشور اجرا گردد.

نظـر دادگـاه های فـدرال چیسـت؟

دادگاه های اولیه که در چند مورد دو فرمان قبلی و مشابه آقای ترامپ را هم معلق نموده بودند به اظهارات او در جریان مبارزات انتخاباتی سال گذشته که خواهان منع ورود مسلمانان به آمریکا شده بود اشاره نموده اند.

دادگاه های بدوی همچنین گفتند که دستور مهاجرتی ناقض متمم اول قانون اساسی آمریکاست که آزادی مذهبی را تضمین می نماید.

قاضی دادگاهی در ایالت مریلند در ماه اکتبر گفت: اعلام اولیه درباره منع کردن مسلمانان، که آقای ترامپ در بیانیه هایش مکررا و صریحا به آنها اشاره می کرد، مقصود او را با قوت و شدت به زبانی قرائت ناپذیر بیان می کرد.

قاضی فدرال در هاوایی گفت که دولت یافته های کافی که نشان دهد ورود بیش از 150 میلیون نفر از شهروندان شش کشور نام برده برای منافع ایالات متحده خطرناک است در اختیار ندارد.

دادگاهی در ویرجینیا هم گفت که جمعیت کشورهای قرار گرفته در فهرست آقای ترامپ 90 تا 99 درصد مسلمان هستند و نوشت: غیرمنطقی بودن دعاوی دولت محسوس است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ویکی گرام
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5721

به "دادگاه تجدید نظر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ حکم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه تجدید نظر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ حکم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید