خبرنگاران زنگ خطر شیوع کرونا در مجتمع های تجاری بندرعباس

به گزارش نوای پرنده پارسی، بندرعباس- خبرنگاران- افزایش شمار مبتلایان به کرونا از مبدأ بازار ماهی فروشان بندرعباس که شاهد مراجعه بسیار شهروندان بوده، زنگ خطر را برای مجتمع های تجاری این شهر که شرایط مشابهی از نظر شلوغی و ازدحام دارند، به صدا درآورده است.

خبرنگاران زنگ خطر شیوع کرونا در مجتمع های تجاری بندرعباس

بازار ماهی فروشان بندرعباس در چند روز گذشته کانون آلودگی مردم به کرونا بوده و از همین رو نیز فعالیت این بازار تا زمان رسیدن به شرایط استاندارد متوقف شده است.

و این به معنای آن که در صورت رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی ، باید شاهد بحرانی دیگر از جنس کرونا باشیم که این بار از مجتمع های تجاری راه به سوی خانه ها خواهد گشود و یک همه گیری را رقم خواهد زد.

با بازگشایی واحدهای تجاری کم خطر و از سرگیری فعالیت های اقتصادی و سهولت در ترددهای شهری و بین شهری، هر روز بیش از روز قبل شاهد حضور مردم در سطح شهر هستیم.

این در شرایطی است که هنوز هیچ دارویی برای درمان کرونا کشف نشده و همچنان تنها راه در امان ماندن از این ویروس ناشناخته، ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی است.

متاسفانه صاحبان برخی از مشاغل از سرگیری بخشی از فعالیت های اقتصادی را گویی به منزله خاتمه بحران کرونا می دانند و دیگر توجه چندانی به رعایت فاصله گذاری اجتماعی ندارند که این گروه ها خواسته یا ناخواسته تهدید جدی برای سلامت جامعه محسوب می شوند.

البته مسوولان امر همواره بر برخورد با این گروه ها تاکید کرده و لازمه فعالیت تمام گروه های صنفی را ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت بیان نمودند که مهلت آن ساعت 24 پنجم اردیبهشت ماه به خاتمه رسید.

درحالیکه در استانهای کشور شیوع ویروس کووید 19 فروکش کرده اما در هرمزگان در روزهای اخیر اوج گرفته بطوریکه اکنون علاوه بر مردم ، مسوولان بهداشتی ودرمانی نیز نگران کرده چرا که دراین مدت فرایند بیماری تحت کنترل بود ولی یک دفعه موارد مثبت آن زیاد شده بنابراین درخانه ماندن بهترین گزینه برای سلامت است.

تشدید نظارت ها از سوی کارشناسان بهداشت محیط

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن هشدار نسبت به شلوغی و تردد بی مورد مردم در سطح شهر، گفت: طی 72 ساعت گذشته حدود یک هزار تست کرونا در سطح استان اجرا شده که از این شمار 144 مورد مثبت بوده است.

دکتر حسین فرشیدی بیان داشت: بیشتر موارد جدید افراد جوان هستند که به صورت سرپایی درمان می شوند و باید به مدت دو هفته در قرنطینه بمانند.

وی ادامه داد: صاحبان مشاغل در صورتی که در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام نکرده باشند، اجازه فعالیت ندارند و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

دکتر فرشیدی گفت: متاسفانه در سطح شهر شاهد شلوغی و تردد غیرضروری شهفرایندان هستیم که این مساله بسیار نگران کننده می باشد و می تواند فرایند قطع زنجیره انتقال کرونا را با مشکل روبرو کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شرح داد: بازگشایی کسب و کارها به معنای غلبه بر این بیماری نیست و با توجه به تداوم بیماری در کشور، رعایت تمامی موارد بهداشتی و حفاظتی برای پیشگیری و کنترل بیماری ضروری است.

رعایت فاصله گذاری اجتماعی الزامی برای مشتری و فروشنده

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی الزامی جدی برای فروشنده و مشتری در تمام واحدهای صنفی است و باید توجه ویژه ای به آن شود.

دکتر محمود حسین پور اضافه کرد: رعایت فاصله یک متر تا یک و نیم متر باید هم از طرف مشتری ها و هم از سوی متصدیان فروش رعایت شود و در صورت عدم رعایت موارد ذکر شده با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد .

وی با اشاره به تعطیلی بازار ماهی فروشان بندرعباس گفت: تعطیلی این بازار به دنبال افزایش شمار مبتلایان از این مبداء بوده است .

وی از مردم خواست به هیچ عنوان از دست فروشان ماهی روبروی بازار ماهی فروشان خرید نکنند چرا که با این اقدام احتمال آلودگی به کرونا وجود دارد.

بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی مساوی با بروز بحرانی جدید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تاکید کرد: مردم باید این نکته را مدنظر قرار دهند که بی توجهی به دستورالعمل های بهداشتی می تواند سبب بروز بحرانی جدید شود.

وی بیان داشت: اقدامات پیشگیرانه و عملی، رعایت دستورالعمل های بهداشتی و ایمنی، قرنطینه فردی و کاهش سفر باعث کنترل ویروس کرونا می شود و ما از مردم خواستاریم که این موارد را مدنظر قرار دهند تا شاهد یک بحران دیگر در جامعه نباشیم.

دکتر حسین پور شرح داد: شهفرایندان در صورت مشاهده تخلف بهداشتی می توانند با سامانه 190 تماس گرفته و هر گونه مغایرت با پروتکل های بهداشتی از جمله ایجاد تجمع را گزارش دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ابراز داشت: مردم باید خریدهای غیر ضروری خود را به تعویق بیاندازند و اجتناب از ترددهای غیرضروری، ماندن در خانه و استفاده از خرید اینترنتی و سفارش تلفنی را به منظور مبتلا نشدن به ویروس کرونا در دستور کار قرار دهند.

غربالگری یک میلیون و 700 هزار نفر در هرمزگان

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از ابتدای شروع اپیدمی بیماری حاد تنفسی در استان تا به امروز، یک میلیون و 700 هزار نفر در هرمزگان غربالگری شدند.

دکتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: در این مدت دو هزار و 174 نفر بیمار حاد تنفسی در مراکز درمانی هرمزگان بستری شدند که از این شمار هم اکنون فقط 136 نفر بستری هستند و مابقی ترخیص شدند.

وی گفت: تا به امروز 627 نفر در هرمزگان مبتلا به ویروس کرونا شدند که از این شمار 33 مورد جدید هستند و 22 نفر نیز فوت شدند.

کرونا ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است.

پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و حضور نیافتن در مراکز عمومی، مردم به هنگام عطسه جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا اواسط دی ماه (دسامبر 2019) در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت آن کشور در 30 دسامبر سال 2019 (نهم دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را بیان نمود و شناسایی نخستین مورد آن در ایران 29 بهمن ماه 1398 در قم رسانه ای شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 4406

به "خبرنگاران زنگ خطر شیوع کرونا در مجتمع های تجاری بندرعباس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنگ خطر شیوع کرونا در مجتمع های تجاری بندرعباس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید