خبرنگاران آوازه سخن سعدی گلبانگ زبانش را بر بام دنیا نشانده است

به گزارش نوای پرنده پارسی، کرمانشاه - خبرنگاران - یکی از اساتید زبان و ادبیات فارسی، سعدی را شاعری عارف و حکیمی حاذق، سیاستمداری سیّاس و ادیبی دانشور معرفی کرد و گفت: آوازه سخن او و فحوای کلامش، گستره زمان و مکان را درنوردیده، اندیشه اندیشمندان دنیا را متأثر از سخن خویش نموده و گلبانگ زبانش را بر بام دنیا نشانده است.

خبرنگاران آوازه سخن سعدی گلبانگ زبانش را بر بام دنیا نشانده است

دکتر علیرضا شهرستانی روز چهارشنبه به مناسبت اول اردیبهشت روز عظیمداشت سعدی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، اضافه نمود: این شاعر بلندآوازه به راستی استاد سخن است، چه این که هم به لحاظ شکل و هم در قاموس محتوی یکی از والاترین صندلی ادبی و خرد ورزی دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: سعدی را می توان صدای سخن مردم دانست چرا که او به زبان همه مردم در حوزه های مختلف سخن گفته و باور عوام را در اندیشه هزار توی خود با عالی ترین مضامین معنا و شکل مطرح می کند.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: سعدی، عارفی که غرق عالم وحدت وجود است و دنیا را سراسر مظاهر کمال و جمال حضرت حق می بیند و فشرده افکار خود را در بیت به دنیا خرم از آنم که دنیا خرم از اوست؛ عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست بیان می کند.

وی ادامه داد: شیخ اجل آوازه ای دنیا شمول دارد، چرا که جنس سخن او آنقدر برجسته و تابناک است که هر انسان متفکر و صاحب اندیشه ای را تحت تأثیر واژگان صیقل خورده خود قرار می دهد بنابراین طبیعی است که سایر ممالک، متأثر از کلام دلنشین او قرار گیرند و آثار این دانشمند برجسته ایرانی را به زبان کشور خود ترجمه نموده تا از این فیض عظیم و خوان گسترده ادب و تربیت، تدبیر و حکمرانی، خردورزی و اندیشیدن محروم نمانند.

شهرستانی توضیح داد: اگر اروپاییان تفکر سعدی را ارج می نهند و هر روز چاپ های بیشتری از آثار او به بازار عرضه می نمایند به این دلیل است که مضامین زندگی و مفاهیم تربیتی به شیوه های گوناگون در گلستان و بوستان موج می زند، غزل های سعدی هم به قدری پایدار است و ساده می کند که تمام مقلدان پس از او را به اشتباه انداخته است.

این کارشناس ادبیات ادامه داد: این که سعدی رفتارهای آدمی را در قالب حکایت ها و بیت های نافذ می آورد و سعی در اصلاح و تغییر آن در جهت تعالی بشر دارد و برای او مطرح است، مورد توجه دیگران قرار گرفته است.

دکتر علیرضا شهرستانی؛ استاد زبان و ادبیات فارسی

وی گفت: در میان ده ها دانشمند و ادیب که متأثر از سخن سعدی که آثار او را ترجمه نموده اند و یا در معرفی این شخصیت کم نظیر ایرانی همت گماشته اند، شاید ویکتور هوگو برجسته ترین آن هاست، وی قائد رمانتیک های فرانسه از اولین شخصیت هایی بود که تحت تأثیر سعدی و دیگر شاعران و نویسندگان شرق، خاصه ایران، کتاب شرقیات خود را به رشته تحریر در آورد.

شهرستانی یادآوری کرد: با وجودی که هوگو زبان فارسی نمی دانست، اما دوستانی مانند ژول مول و ارنست فوئینه داشت که تجربه ها و اطلاعات آنها را منظور می کرد و از آنها بهره می برد.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: رالف والدو امرسن عظیم ترین ادیب و شاعر آمریکا به سعدی ارادت بسیار داشته است به گونه ای که در سده 19 میلادی قطعه دلنشینی به نام این شاعد بلندوازه ایرانی نوشت و در توصیف او و کتاب گلستانش می گوید که سعدی به زبان همه مردم دنیا سخن می گوید و گفته های او مانند سخنان هومر، شکسپیر، سروانتس و مونتنی همواره تازگی دارد.

وی در انتها اعلام نمود: در روزگار آندره ژید نویسنده نامدار فرانسوی و برنده جایزه ادبی نوبل، سعدی در اروپا و خصوصا فرانسه شهرت داشت، با اینکه ژید در حوزه مفاهیم بیشتر به حافظ توجه داشت اما از سعدی هم بی بهره نبود، او مانند سعدی در گلستان، کتاب خود را با نام خدا شروع می کند و سخن بسیار شاعرانه ای بر زبان می آورد با این مضمون که ناتانائل، آرزو مکن که خدا را جز همه جا، در جای دیگر بیابی.

اول اردیبهشت در تقویم کشورمان به نام روز عظیمداشت سعدی نامگذاری شده است.

مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسندهٔ عظیم قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او سعدی است که از نام اتابک مظفرالدین سعد پسر ابوبکر پسر سعد پسر زنگی گرفته شده است. وی احتمالاً بین سالهای 600 تا 615 هجری قمری زاده شده است. در جوانی به مدرسهٔ نظامیهٔ بغداد رفت و به تحصیل ادب و تفسیر و فقه و کلام و حکمت پرداخت. سپس به شام و مراکش و حبشه و حجاز سفر کرد و پس از بازگشت به شیراز، به تألیف شاهکارهای خود دست یازید.

سعدی در سال 655 سعدی نامه یا بوستان را به نظم درآورد و در سال بعد (656) گلستان را تألیف کرد. علاوه بر اینها قصاید، غزلیات، قطعات، ترجیع بند، رباعیات و مقالات و قصاید عربی نیز دارد که همه را در کلیات وی جمع نموده اند. وی بین سالهای 690 تا 694 هجری در شیراز درگذشت و در همانجا به خاک سپرده شد.

پری ها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6732

به "خبرنگاران آوازه سخن سعدی گلبانگ زبانش را بر بام دنیا نشانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آوازه سخن سعدی گلبانگ زبانش را بر بام دنیا نشانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید