حذف رانت ها و ایجاد شفافیت؛ دو راه حل تأمین و توزیع نهاده ها در کوتاه مدت

به گزارش نوای پرنده پارسی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در جدیدترین گزارش خود با عنوان تحلیل چالش های توزیع و تأمین خوراک مرغداری های کشور به شرایط صنعت طیور، تامین نهاده های دامی و اهمیت راهبردی این صنعت در امنیت غذایی کشور پرداخته است.

حذف رانت ها و ایجاد شفافیت؛ دو راه حل تأمین و توزیع نهاده ها در کوتاه مدت

در بخشی از گزارش های مرکز پژوهش های مجلس آمده است: هرچند صنعت طیور، اهمیت راهبردی در امنیت غذایی کشور دارد، ولی تأمین نهاده های فراوریی آن شرایط مناسبی ندارد؛ به نحوی که اگر اقدام مقتضی صورت نگیرد کشور با چالش های جدی در بخش تأمین گوشت مرغ و تخم مرغ، که از اصلی ترین منابع غذایی عموم مردم هستند، روبرو می گردد. افزایش چشمگیر قیمت نهاده ها در چند ماه گذشته و کمیاب شدن آنها حتی با قیمت های چندبرابری در بعضی مقاطع زمانی سبب افزایش ریسک جوجه ریزی و کاهش شدید حاشیه سود مرغداران شده و حتی در بسیاری از موارد به ضرر آنها منجر شده است.

در این گزارش آمده است: افزایش چشمگیر قیمت نهاده ها در چند ماه گذشته و کمیاب شدن آنها حتی با قیمت های چندبرابری در بعضی مقاطع زمانی سبب افزایش ریسک جوجه ریزی و کاهش شدید حاشیه سود مرغداران شده و حتی در بسیاری از موارد به ضرر آنها منجر شده است. این موضوع می تواند در ماه های آینده کاهش شدید جوجه ریزی را سبب گردد و کشور را دچار کمبود گوشت مرغ و تخم مرغ کند.

در بخشی از این گزارش تاکید شده است: اصلی ترین مشکل حال حاضر فراوری مرغ و تخم مرغ، کمبود عرضه نهاده ها ازسوی دولت، عدم مدیریت صحیح مصرف توسط واحدهای پرورش دهنده و قیمت بسیار بالای نهاده ها در بازار آزاد است؛ به طوری که فراورینمایندگان، علاوه بر متحمل شدن قیمت چندبرابری، به دلیل عرضه پایین و قطره چکانی، در تهیه این نهاده ها نیز با مشکل روبه رو شده اند. از این رو مرغداران به استفاده از جایگزین هایی برای ذرت و کنجاله سویا مجبور شده اند که بیش از 70 درصد جیره غذایی طیور را تشکیل می دهد، تا از کاهش شدید فراوری جلوگیری نمایند. این عمل به تنهایی مشکل زا نیست؛ ولی زمانی که فراورینمایندگان از روی اجبار برای تأمین احتیاج حداقلی تغذیه مرغ مجبور به استفاده از مواد بی کیفیت و یا مضر برای طیور می شوند، علاوه بر کاهش بهره وری، مسائل دیگری نیز برایشان به وجو می آید.

در این گزارش مهمترین چالش های این روز صنعت طیور را توزیع ناکارآمد، عدم انطباق میزان خوراک تخصیص داده شده با عملکرد واقعی واحدها، الزام مرغدار به پرداخت نقدی در بازه زمانی کوتاه، تاخیر در تحویل خوراک، کم فروشی و عدم رعایت سهمیه رسمی مرغدار در بارگیری، نبود نظارت بر کیفیت خوراک، چالش های سامانه بازارگاه، مصرف بخشی از خوراک در صنایع فروکتوز، قیمت گذاری دستوری، انحصار در واردات نهاده های دامی، ضعف در خدمات بازرگانی و غیره عنوان شده است.

آنالیز ها در گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد به منظور اصلاح فرایند تأمین و توزیع نهاده ها در کوتاه مدت ضروری است ضمن تنوع بخشی به سبد خوراک دام، رانت های موجود و عوامل عدم شفافیت در این زنجیره حذف گردد.

همچنین پیشنهاد شده که اصلاح فرایند فعلی جمع آوری و گزارش دهی آمار و ارتقای کیفی و به روز رسانی سامانه ها و مرتبط کردن کامل آنها، از واردات نهاده تا قرار دریافت آن در اختیار مرغدار و نیز نهایتاً عرضه محصول نهایی توسط مرغدار به بازار مصرف باید مد نظر قرار گیرد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: با توجه به مسائل زنجیره توزیع و نارضایتی ها و ضرورت تصمیم گیری و بهبود فوری امر، پیشنهاد می گردد کمیته تخصصی، مستقل از معاونت امور دام و طیور، با هدف نظارت میدانی و مستمر بر اجزای مختلف زنجیره تشکیل گردد تا ثبات نسبی در این حوزه حیاتی شکل گیرد. این کمیته باید از همه اختیارات لازم در زمینه نظارت ازجمله دسترسی به همه اسناد در همه زمان ها و مکان ها و امکان بازرسی در طول زنجیره برخوردار باشد.

متن کامل گزارش را از اینجا بخوانید.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 5686

به "حذف رانت ها و ایجاد شفافیت؛ دو راه حل تأمین و توزیع نهاده ها در کوتاه مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف رانت ها و ایجاد شفافیت؛ دو راه حل تأمین و توزیع نهاده ها در کوتاه مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید