جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان ساخته شد

به گزارش نوای پرنده پارسی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، آناهیتا احمدی صوفیوند فارغ التحصیل مقطع دکتری دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح مدل سازی، تحلیل و بررسی تجربی پارامترهای مؤثر در ساخت گرفت استخوانی به روش چاپ زیستی هیبریدی گفت: درمان آسیب های استخوانی وسیع از اهمیت و تقاضای بالایی برخوردار است و این مسئله با استفاده از گرفت ها امکان پذیر است.

جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان ساخته شد

وی با تاکید بر اینکه هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیک تر به بافت استخوان است که در این پروژه از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است، ادامه داد: بدیهی است که هر چقدر خواص این گرفت ها به بافت استخوان واقعی نزدیک تر باشد، این درمان ها موفقیت آمیزتر خواهند بود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: گرفت های موجود از نظر خواص مکانیکی و بیولوژیکی در مقایسه با بافت استخوان دارای محدودیت هایی هستند؛ همچنین نمونه های فوق متخلخل مطلوب خواص مکانیکی پایینی دارند و مواد مورد استفاده در روش چاپ زیستی دارای خواص مکانیکی و بیولوژیکی محدودی هستند.

وی افزود: نتایج این رساله نشان داد به کمک ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همچنین بهره گیری از جوهرهای طبیعی گرفته شده از بافت واقعی می توان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان آسیب های وسیع استخوانی تولید کرد.

وی خاطر نشان کرد: هدف این رساله، ساخت گرفت هایی با خواص هرچه نزدیک تر به بافت استخوان است که از دو جنبه بیومکانیکی و بیولوژیکی به آن پرداخته شده است. از دیدگاه بیومکانیکی، خواص مکانیکی و مورفولوژیکی داربست مورد تحلیل عددی و تجربی قرار گرفته است تا با طراحی میکروساختار آن، ساختارهایی با خواص مکانیکی مطلوب و تخلخل بالا برای گرفت استخوانی ساخته شود.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: خواص بیولوژیکی گرفت نیز با استفاده از سنتز جوهر زیستی و استفاده از مواد داربستی با عملکرد مناسب برای بافت استخوان تأمین شده است. این گرفت ها به روش چاپ زیستی هیبریدی کنترل شده، با تکرارپذیری و دقت بالا و همچنین توزیع سلولی یکنواخت ساخته شدند.

احمدی صوفیوند با بیان اینکه نیاز به تجهیزات مناسب برای چاپ زیستی هیبریدی مشکل اصلی این طرح بود که با استفاده از دوره فرصت مطالعاتی در انستیتو پزشکی بازساختی ویک فارست آمریکا که از پیشگامان این حوزه هستند، این مشکل برطرف شد، گفت: این طرح در صنعت پزشکی بازساختی و ساخت جایگزین های بافتی زنده مشابه با بافت واقعی انسان قابل کاربرد است.

وی با بیان اینکه آزمون های حیوانی و به کار بردن روش ارائه شده برای بافت های دیگر بدن نیز در آینده به کار گرفته خواهد شد، گفت: نتایج این رساله نشان داد به کمک ترکیب روش های عددی با چاپ زیستی و همچنین بهره گیری از جوهرهای طبیعی گرفته شده از بافت واقعی می توان گرفت هایی با خواص هندسی، مکانیکی و بیولوژیکی مناسب برای درمان آسیب های وسیع استخوانی تولید کرد.

به گفته وی، از منظر میکروساختارهای ارائه شده و پیش بینی خواص مکانیکی با دقت بالا، نمونه مشابه داخلی و خارجی ندارد. از نظر استفاده از روش چاپ زیستی هیبریدی، نمونه داخلی مشابهی ندارد.

به گزارش خبرنگاران، اساتید راهنمای این طرح نبی اله ابوالفتحی و سید عطااله هاشمی اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند. همچنین از این طرح 2 مقاله در مجلات Additive Manufacturing (IF=7) و Polymers for Advanced Technologies (IF=2.5) به چاپ رسیده است.

bestcanadatours.com: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: pbmusic.ir شناسه مطلب: 6585

به "جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگزین بافت های زنده استخوانی انسان ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید